ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Είναι ΑΛΗΘΕΙΑ!!!! Ο Θρύλος σήκωσε το Ευρωπαϊκό!!!!!!

Θρύλος είσαι και έφερες το ΠΡΩΤΟ Ευρωπαικό στο ποδόσφαιρο στην Ελλάδα. Με μία μάγκικη-αντρική Πειραιώτικη εμφάνιση, η ομάδάρα του Μεντιλίμπαρ  νίκησε 1-0 ,στην παράταση της Φιορεντίνα και τρέλανε την Ευρώπη… Το γκολ της κούπας ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Αγιουμπ Ελ Κααμπί.!!

• Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:  Ο Αγιουμπ Ελ Κααμπί έτρεξε-πάλεψε -κέρδισε έχασε μονομαχίες αλλα όσες αλυσίδες και αν έβαλε ο Ιταλιάνο δεν ήταν ικανές να τον κρατήσουν…1-0 με γκολάρα!!!
• Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η απόκρουση του Τζολάκη στο 110
• ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Στέφαν Γιόβετιτς που μπήκε αλλαγή και βοήθησε πολύ.
• ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο  Πολύς  Νίκο Γκονζάλες  Για ένα τέταρτο στο πρώτο μέρος ταλαιπώρησε τον Ορτέγα αλλα μετά …εξαφανίστηκε
• Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Σε ένα ματς που θύμιζε σκάκι ,οι λεπτομέρειες θα έκαναν τη διαφορά. Ο Μεντιλίμπαρ δεν πήρε πράγματα από Φορτούνη και Ποντένσε ,αλλά οι αλλαγές του σε σχέση με τον Ιταλιάνο έκαναν τη διαφορά!
• Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Πορτογάλος Ντίας ενώ στο πρώτο μέρος ήταν 50-50 μετά θα έλεγε κανείς ότι προστάτεψε τους Ιταλούς.. Δεν έδωσε το πέναλτι ,χάρισε κάρτες αλλά δεν αρκούσε  για να αλλάξει πράγματα!!1

Πως ξεκίνησε: Ο  Μεντιλίμπαρ δεν άλλαξε πράγματα από αυτά που περιμέναμε. Με κίπερ Τζολάκη και τετράδα, από δεξιά προς αριστερά ,τους  Ροντινέι-Ρέτσο-Κάρμο- Ορτέγα. Εσε -Ιμπόρα και Τσικίνιο τριάδα στα χαφ και τριάδα μπροστά οι Ποντένσε-Φορτούνης- Ελ Κααμπί.

Το ματς

Αν ήθελε να χαρακτηρίσει το πρώτο ημίχρονο ,η  λέξη ισορροπία  θα το χαρακτήριζε. Ματς με γρήγορο ρυθμό όπου καμία από τις δύο δεν ήθελε να ρισκάρει..

Αχ ρε Ντάνιελ

Η πρώτη ευκαιρία ήταν τον Ολυμπιακού με τον Ποντένσε στο 4ο λεπτό. Ο Πορτογάλος βρήκε σε ανισορροπία την άμυνα της  Φιορεντίνα και αφού πήρε τη μπάλα και συνέκλινε, σούταρε αλλά ο Τερατσιανο έπεσε χαμηλά και αριστερά διώχνοντας τη μπάλα.

Στο πρώτο τέταρτο , ο Γκονζάλες δημιουργούσε προβλήματα στον Ορτέγα και ήταν αυτός που στο 5 έβγαλε ασίστ για τον Μπελότι που δεν βρήκε στόχο.

Η στιγμή της Φιορεντίνα

Μέσα σε δύο λεπτά η Ιταλική ομάδα έδειξε τα δόντια της. Στο 21 , ο Μποναβεντούρα σούταρε μέσα απο την περιοχή χαμηλά, η μπάλα βρήκε και στον Κάρμο και ο Τζολάκης μπλόκαρε,ενώ ένα λεπτό και πάλι ο Μποναβεντούρα  βγήκε από πλάγια αλλά τον πρόλαβε ο Τζολάκης.

Ντάνιελ και …ηρεμία

Στο 25 ο Ποντένσε, ύστερα από κόρνερ, έπιασε κεφαλιά ο Τερατσάνο μπλόκαρε και κάπου εκεί ο ρυθμός άρχισε να πέφτει.. Δυνατές μονομαχίες, ένταση αλλά και προσοχή και από τις δύο ομάδες με μηδενικό ρίσκο. Με τον Ολυμπιακό να μην έχει καλά τον Φορτούνη που είχε ένταση αλλά όχι ουσία ,ενώ και το κέντρο του Ολυμπιακού δεν έβγαζε την ενέργεια που μας έχει συνηθίσει. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 0-0 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε μεγάλη διαφορά από το τελευταίο  20λεπτο του πρώτου μέρους.  Μηδενικό ρίσκο από τις δύο ομάδες που έψαχναν στιγμές. Ηταν φανερό ότι ο Ολυμπιακός είχε περισσότερο άγχος ενώ δεν έπαιρνε πράγματα από τους Φορτούνη και Ποντένσε ,με τον πρώτο να αντικαθίσταται από τον Γιόβετιτς

Οι Ιταλοί απείλησαν με μία κεφαλιά του Μιλένκοβιτς, από κόρνερ ,στο 65 ,ενώ στο 69 ήταν η σειρά του Κουάμε να βρεθεί σε θέση βολής αλλα ο Τζολάκης αντέδρασε εκπληκτικά.

Ορτα -Γιόβετιτς και…βελτίωση

Η είσοδος του Ορτα έφερε ζωντάνια στον Ολυμπιακό με τον Πορτογάλο να απειλεί με εκτελέσεις φάουλ  στο 80 και 84 αλλά πρώτα ο Ιμπόρα (κεφαλιά λίγο άουτ) και εν συνεχεία ο Ελ Κααμπί δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.. Κάπωςέτσι ,φτάσαμε στην παράταση.

Η ευκαιρία του Γιόβετιτς

Ο Μεντιλίμπαρ έβαλε τον Κινι για τον Ορτέγα που ήταν κουρασμένος και το ματς συνέχιζε να έχει ισορροπία ,αλλα εκεί είχε την καλύτερη στιγμή ο Ολυμπίακός. Με μια εξαιρετική ενέργεια του Γιόβετιτς, στο 99,  που συνέκλινε και σούταρε αλλά ο Τερατσάνο απέκρουσε χαμηλά και αριστερά. Γενικά ο Γιόβετιτς είχε βελτιώσει πολύ τον Ολυμπιακό δίνοντας σιγουριά και ποιότητα.

Ενα λεπτό πριν ο Ολυμπιακός είχε ζητήσει πέναλτι σε χέρι του Κουάτρα αλλά ο Ντίας και  το var έκριναν ότι το χέρι του αμυντικού της Φιορεντίνα ήταν σε κανονική θέση .

Τρελανέ μας  ρε Αγιουμπ!!!

Το ματς βάδιζε σε τεντωμένο σκοινί.  Ο Μεντιλίμπαρ έβγαλε τον Ποντένσε για τον Μασούρα που μπήκε κεφάτος με διάθεση για πίεση και γρήγορο τρανζίσιον. Στο 110, σε ανισορροπία της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Ενζολά σούταρε και ο Τζολάκης έδιωξε. Με το ματς σε τρελή κατάσταση  όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε σε πέναλτι..Ο Ελ Κααμπί όμως είχε άλλη άποψη..Στο 116, ο Εσε έκανε σέντρα με το δεξί και ο Ελ Κααμπί με φοβερό τρόπο  (κεφαλιά)  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0…

Η φάση εξετάστηκε από το var αλλά δεν άλλαξε τίποτα.. Οι Ιταλοί πίεσαν αλλά χωρίς αποτέλεσμα…Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν χαλύβδινη και ο Ολυμπιακός είναι Πρωταθλητής Ευρώπης!!!

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης – Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα(105 Κίνι) – Ιμπόρα, Έσε – Φορτούνης(71 Γιόβετιτς), Τσικίνιο(76 Ορτα), Ποντένσε(105 Μασούρας) – Ελ Κααμπί.

Φιορεντίνα (Βιτσέντζο Ιταλιάνο): Τερατσάνο – Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Κουάρτα, Μπιράγκι – Αρτούρ(73 Ντάνκαν), Μποναβεντούρα(82 Μπαρακ), Μαντράγκορα – Γκονζάλες(105 Μπελτράν), Κουαμέ(81 Ικονέ), Μπελότι(58 Ενζολα).