ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Αγχωτικό… προβάδισμα

Σε ένα παιχνίδι για γερά νευρά, με πολύ ένταση και πάθος από τις δυο ομάδες ο Ολυμπιακός επικράτησε με 10-9 της Βουλιαγμένης με ένα τέρμα του Φουντούλη στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού και έστω και δύσκολα έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών της Α1 πόλο των ανδρών.

Στην πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού, ο Γιάννης Φουντούλης άνοιξε το σκορ, μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στον παίκτη παραπάνω και ο Μυλωνάκης διπλασίασε τα τέρματα των Πειραωτών στο 5:56. Ο Μανώλης Ζερδεβάς, που ξεκίνησε κάτω από τα «ερυθρόλευκα» δοκάρια και αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, απέκρουσε την προσπάθεια των φιλοξενούμενων και ο Γούνας, σε μια ακόμα σωστή εκτέλεση στον παίκτη παραπάνω έκανε το 3-0, στο 5:07. Εξαιρετική ασίστ του Μυλωνάκη, που λίγο νωρίτερα είχε πετύχει το 4-1, στον Ομπράντοβιτς που πετυχαίνει το 5-2 στο 2:02 του πρώτου οκταλέπτου. Ο Κροάτης περιφερειακός ήταν αυτός που διαμόρφωσε και το 6-2, από την περιφέρεια αυτή τη φορά. που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι άμυνες ήταν αυτές που είχαν τον πρώτο λόγο με την Βουλιαγμένη να μειώνει σε 6-3 και τον Μυλωνάκη, με το τρίτο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι, να επαναφέρει τη διαφορά στο συν τέσσερα για τους Πρωταθλητές Ευρώπης, 00:20 πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

1-0 και προβάδισμα για το πρωτάθλημα

Ένα νεκρό επιθετικά διάστημα, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να έχει και τρία δοκάρια, εκμεταλλεύτηκε η Βουλιαγμένη, που έτρεξε ένα σερί 4-0 και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (7-7), στο 3:35 του τρίτου οκταλέπτου. Ο Μπούσλιε σκοράρει, μετά από πολύ ώρα για τον Ολυμπιακό, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (8-8, στο 5:05). Ο Γενηδουνιάς βάζει τους Πειραιώτες ξανά στη θέση του οδηγού, σημειώνοντας το 9-8, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. 00:36 για την ολοκλήρωση του αγώνα και ο Γιάννης Φουντούλης, σκοράρει, στον παίκτη παραπάνω, για το 10-9 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας στον Ολυμπιακό την πρώτη νίκη στην σειρά των τελικών του πρωταθλήματος της Α1.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μανώλης Μυλωνάκης με τρία γκολ και ακολούθησαν Φουντούλης και Ομπράντοβιτς που σημείωσαν από δυο.

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 1-1, 0-4, 3-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 3, Σκουμπάκης, Γεννηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος,

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χέρβο Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 2, Κουρούβάνης Ν., Γουβής 1, Αφρουδάκης 2, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 2, Σολανάκης 1, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης, Τσαταλίος