ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Άνετα την Αεκ 17-5

Άνετη επικράτηση 17-5 στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας για τον Ολυμπιακό, που αντιμετώπισε την Aεκ στην δεύτερη αγωνιστική πόλο Α1 των αντρών.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού ήταν αισθητή από το ξεκίνημα. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έδειξαν πώς το ματς με τη Βουλιαγμένη τους έκανε… καλό. Η ήττα αυτή τους αφύπνισε και απόψε έδειξαν ένα μέρος από τις δυνατότητές τους. Μπήκαν πολύ δυνατά και βρέθηκαν στο 4-0 με το φινάλε του πρώτου οκταλέπτου.

Ο Ολυμπιακός πάτησε…γκάζι και στο δεύτερο οκτάλεπτο, το ένα γκολ έμπαινε μετά το άλλο, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο ο πρωταθλητής να προηγείται με 9-1 της ΑΕΚ. Το διάστημα εκείνο ο Ολυμπιακός έδινε μεγάλη προσοχή στην άμυνα, με τους “κιτρινόμαυρους” να σκοράρουν μόλις μια φορά σε 16 λεπτά.

Οι νεοφώτιστοι στην Α1 πόλο Ανδρών προσπάθησαν στο τρίτο οκτάλεπτο να είναι λίγο πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και να μπουν στο ματς, όσο αυτό ήταν εφικτό. Το επιμέρους σκορ, 3-4, της περιόδου έδειξε πώς σε ένα βαθμό το πέτυχαν για οκτώ λεπτά. Αλλά αυτό ήταν για οκτώ λεπτά, μόνο για ένα οκτάλεπτο.

Λογικό να υπάρξει μια χαλάρωση με το σκορ στο 9-1 στο ημίχρονο. Έτσι φτάσαμε στο 13-4 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Οι “φωνές” του Βλάχου έπιασαν τόπο διότι οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκε δυνατά και στην τελευταία περίοδο. Στην άμυνα ήταν ξανά σοβαροί όπως στο πρώτο και το τρίτο οκτάλεπτο, με αποτέλεσμα να βάλουν άλλα τέσσερα γκολ, να δεχθούν μόνο ένα και το ματς να ολοκληρωθεί με τον Θρύλο νικητή με 17-5.

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 1-5, 3-4, 1-4.

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Φλέγκας, Καζάζης, Σταμέλος, Κουτσιαλής 1, Βούξεβιτς 2, Κουλιεράκης, Κουρλιάφτης 1, Γιαννουρής, Ράντζεν 1, Στελλάτος, Βέκκος, Αρ. Μαυρωτάς, Κατσινούλας, Ζώρζος, Κ. Παπάκος.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Αργυρόπουλος 2 , Πρέκας 1, Δερβίσης 1, Κάκαρης 4, Μουρίκης 1, Καπότσης 1, Χρυσοσπάθης 2, Ίρβινγκ 2, Σύρμας, Γραμματικός 1, Μαθιόπουλος.