Κορίτσαροι στην κορυφή της Ευρώπης!

Εκπληκτική η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού θριάμβευσε μέσα στην Προύσα με 3-1 της Μπούρσασπορ και κατέκτησε πανάξια το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία του τμήματος.

Ναι ρε Θρύλε! Κορίτσια φτιαγμένα από χρυσάφι παρέδωσαν βόλεϊ πολύ υψηλού επιπέδου μέσα στην Προύσα επικρατώντας με 1-3 σετ της Μπούρσασπορ (25-23, 20-25, 18-25, 16-25) και κατέκτησαν το Challenge Cup , που αποτελεί και το παρθενικό ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία του τμήματος!

Απέναντι σε μία ομάδα, η οποία μέχρι τον αποψινό τελικό δεν είχε παραχωρήσει σετ στην έδρα της στην διοργάνωση.

Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα, σιδερένια νεύρα και παρά την εχθρική διαιτησία, μεγαλούργησαν στο τάραφλε, εκτοξεύοντας στα ύψη την υπερηφάνεια εκατομμύρια οπαδών της κορυφαίας ελληνικής ομάδας κι έφερε το βαρύτιμο τρόπαιο στο Λιμάνι!

Παράλληλα πήραν γλυκιά ρεβάνς τόσο για την ήττα με 3-2 στον πρώτο τελικό του Ρέντη, όσο πολύ περισσότερο για τις περυσινές αναμετρήσεις με την τουρκική ομάδα

Με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να πραγματοποιεί καταπληκτικό κοουτσαάρισμα , ο Θρύλος ήταν το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση υπχορεώνοντας τις Τουρκάλες σε βαθιά υπόκλιση.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχες μπήκαν πιο δυαντά στο ματς ευτύχησαν αν προηγηθούν με 16-10 εκμεταλλευόμενες ορισμένα λάθη. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αισθητά στο μπλοκ κι έφτασε να μειώσει το σκορ σε 24-23, αλλά το σετ το κατέκτησε η Μπούρσασπορ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ η απόδοση των «ερυθρόλευκων» ανέβηκε αισθητά. Με όπλο το πολύ πιεστικό σερβίς, και τις Χίπε, Λαμπρούση, Πολ να κυριαρχούν στην επίθεση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και εμτέφερε το άγχος στην πλευρά των Τουρκάλων.

Με τις Γιώτα, Χίπε κασι Λαμπρούση να παίρνουν πολύτιμους πόντους και την Στέλλα Χριστοδούλου να πασάρει ιδανικά ο Ολυμπιακός έγινε αφεντικό στο ματς κατακτώντας το σετ με 20-25 και απέκτησε τόνους αυτοπεποίθησης.

Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Κοβάτσεβιτς απέδειξαν την ανωτερότητά τους. Με την Σάσκια Χίπε να συνεχίζει να ηγείται στο σκοράρισμα, ο Θρύλος προηγήθηκε 17-23 για να κατακτήσει το τρίτο σετ με 18-25.

Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη.

Οι Τουρκάλες έχοντας και την εύνοια της διαιτησίας προηγήθηκαν 12-9 , αλλα σ’ εκείνο το σημείο «μίλησε» η ψυχή, η καρδιά και το αστείρευτο ταλέντο των χρυσών κοριτσιών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς.

Η πρώτη μπαλιά βελτιώθηκε, το μπλοκ επέστρεψε στα γνώριμα αποδοτικα του στάνταρ και ο Ολυμπαικός μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα έκλεισε το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος 14-16.

Το πολύ αλό σερβίς υπεχρέωσε τις … εκνευρισμένες γηπεδούχες σε λάθη, με την Χίπε να πετυχαίνει καθοριστικούς πόντους και να φέρνει τον Ολυμπαικό στο 14-23.

Το τρόπαιο πήρε τον δρόμο για τον Πειραιά με το 16-25!