Ολυμπιακός νικητής, με εικόνες από τα προσεχώς…

Ο Θρύλος έραψε... κουστούμι στην ιταλική ομάδα, συνεχίζοντας την καλή του ενός έδρας παράδοση.

Εκπληκτική η ομάδα του Μπαρτζώκα στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε 86-75 το Μιλάνο.

Αυτός ήταν Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” παίζοντας μπάσκετ υψηλών προδιαγραφών στο δεύτερο ημίχρονο, κυριάρχησαν στο παρκέ του ΣΕΦ. Έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και με επιμέρους σκορ 50-33 σε αυτό το διάστημα έστειλαν την Αρμάνι για νέο.. κουστούμι στο Μιλάνο. Υποχρεώνοντάς την στην πρώτη φετινή της ήττα. Με έναν εκπληκτικό Σλούκα, σταθερή αξία τον Πρίντεζη και “κλειδί” τον ΜακΚίσικ που έκανε τη διαφορά στο δεύτερο μέρος με το πάθος του. Επόμενο ματς την Παρασκευή (21:00) με την Μακάμπι.

Καλή αρχή, αλλά “κενό” διάστημα
Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε το ματς με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Έλις. Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Καμμιά από τις δύο ομάδες δεν είχε βρει ρυθμό. Οι μεν “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση, η δε Αρμάνι είχε “κολλήσει” στην άμυνα του Ολυμπιακού. Με τον Παπανικολάου να δίνει λύσεις επιθετικά. Ο Χάρισον έφερε τον Θρύλο στο +2 (10-8, 5:34 για το δεκάλεπτο). Λίγο αργότερο με γκολ φάουλ του Πρίντεζη το σκορ έγινε 15-13. Αρκετά λάθη, σερί 0-8 από την Αρμάνι και 15-21 με τον Ροντρίγκες να κάνει ζημιά, για να έρθει ο “Πριντ” με τρίποντο στο τέλος της περιόδου και να μειώσει σε 18-21.

Έβγαλε αντίδραση – Δεν είχε απάντηση στον Σέρχι!
Με γρήγορο 5-0 από τους Τζένκινς και Σπανούλη ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 23-21 και το ματς έδειξε να είναι ξανά ισορροπημένο. Αλλά τα πολλά λάθη των παικτών του Ολυμπιακού στην επίθεση ήταν καθοριστικά. Στατικοί, χωρίς καθαρό μυαλό. Η Αρμάνι, με τον Σέρχι Ροντρίγκες στο παρκέ, είχε και δημιουργία και “εκτέλεση”. Ο Ισπανός ήταν πραγματικά εντυπωσιακός. Έκλεισε το ημίχρονο με 15 πόντους και 100% ευστοχία (2/2β., 2/2 διπ., 3/3 τριπ.), μια ασίστ και ένα κλέψιμο. Ειδικά το τελευταίο, για το 34-42 ήταν “σκοτωμένο” με άμυνα πάνω του. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 25-30, αλλά πλησίασε ξανά στον πόντο (29-30). Από το 32-34 φτάσαμε στο 34-42, με τον Πρίντεζη να σκοράρει για το 36-42, που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Το πιο ενδιαφέρον: 18-21 το επιμέρους σκορ και στα δύο δεκάλεπτα.

Πάθος, άμυνα και κομβικός ΜακΚίσικ
Το πρώτο πράγμα που άλλαξε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η διάθεση των παικτών του. Συνήθως η άμυνα δίνει… αέρα για την επίθεση. Εδώ συνέβη το αντίστροφο. Η καλή επίθεση έδωσε ψυχολογία στην άμυνα. Η μεν Αρμάνι από τους 21 πόντους σε πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε στους 16. Ο δε Ολυμπιακός από τους 18 ανά περίοδο, ανέβηκε στους 27. Με τον ΜακΚίσικ να είναι καθοριστικός. Ο Αμερικανός με το πάθος του έκανε τη διαφορά. Το ροτέισον μεγάλωσε, όλοι έδωσαν λύσεις. Με τον Χάρισον να μπαίνει στο ματς και να σκοράρει το πρώτο του τρίποντο για το 55-53. Και λίγο αργότερα τον Χασάν να κάνει ένα απίστευτο κάρφωμα για το 61-56! Οι δύο βολές του Σλούκα διαμόρφωσαν το 63-58.

Πάτησε… γκάζι και δεν κοίταξε πίσω
Το πιο σημαντικό στοιχείο στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκτός από την καλή άμυνα, ήταν η ευστοχία από την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός έβαλε μεγάλα τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ήταν διάστημα που δεν έκανε λάθη. Με τον Χάρισον να πετυχαίνει το πρώτο στο ξεκίνημα για το 66-58 (+8) και τη διαφορά να φτάνει στο +9 (69-60) με το τρίποντο του Σλούκα, ο Θρύλος έβαλε τις βάσεις για να πάρει το ματς. Είχε λύσεις, η άμυνα του δεν επέτρεπε στο Μιλάνο να σκοράρει εύκολα. Ο ΜακΚίσικ συνέχισε να δίνει πολλά σε άμυνα και επίθεση, η διαφορά έγινε διψήφια με τις δύο βολές του Σακίλ (76-65). Ο Χάρισον είχε βρει ρυθμό, οι “ερυθρόλευκοι” διατηρούσαν το προβάδισμα και παρά τα τρίποντα του Ρολ, ο Σλούκας με σουτ δύο πόντων και ο Χάρισον με ένα ακόμα τρίποντο διαμόρφωσαν το τελικό 86-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75.

Article Image

Απολαυστικός στο β’ μέρος, ο Ολυμπιακός επικράτησε της πανίσχυρης Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αγώνες στη EuroLeague 2020/21.

Στο πρώτο μέρος, προσπαθούσε να βρει ρυθμό, αλλά δεν τα κατάφερνε. Η άμυνά του δεν ήταν αποτελεσματική. Η επίθεσή του δεν λειτουργούσε σωστά. Ο Ολυμπιακός κυνηγούσε την Αρμάνι Μιλάνο, στο δεύτερο μέρος όμως την “κατάπιε”.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν της ομάδας του Έτορε Μεσίνα (86-75) και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους σε τρεις αγώνες της EuroLeague 2020/21, με τον Κώστα Σλούκα πραγματικό ηγέτη, τον Σακίλ ΜακΚίσικ ογκόλιθο στην άμυνα, τον Γιώργο Πρίντεζη αποτελεσματικό στο σκοράρισμα, αλλά και τον Βασίλη Σπανούλη να παίζει λιγότερο από ποτέ στην καριέρα του στη διοργάνωση, στην 327η συμμετοχή του σε αυτό το επίπεδο.

Πρώτη φετινή ήττα για τους Ιταλούς, που είχαν σε πολύ κακό βράδυ το δίδυμο Ντιλέινι – Χάινς, στηρίχθηκαν στους Ροντρίγκεθ – Ρολ και κατάλαβαν ότι έχουν μπροστά τους πολύ δρόμο για να θεωρηθούν πραγματικά ομάδα του κορυφαίου επιπέδου.

Ο MVP

Σπουδαίο ματς από τον Σακίλ ΜακΚίσικ που άλλαξε τη ροή του αγώνα με το πείσμα του στην άμυνα, σίγουρα όμως ο Αμερικανός θα πρέπει να μοιραστεί το βραβείο του MVP με τον Κώστα Σλούκα που έγραψε ένα εντυπωσιακό double-double. Ο ηγέτης του Ολυμπιακού τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους από 3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 5/5 βολές, μάζεψε δύο ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ και έκανε ένα λάθος, για να συγκεντρώσει 28 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 36:12.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Λίγα πράγματα από τον Κάιλ Χάινς, που σε 23 λεπτά είχε μεν οκτώ πόντους, αλλά από 3/8 δίποντα και 2/3 βολές. Έχασε τις μάχες στο ριμπάουντ, δεν βρήκε τρόπους για να κάνει τη διαφορά ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση. Εξίσου κακός και ο Μάλκολμ Ντιλένι που πέτυχε ένα καλάθι σε επτά προσπάθειες, την ώρα που οι Κέβιν Πάντερ – Βλάντιμιρ Μίτσοβ βρίσκονταν εκτός αγώνα με τραυματισμούς.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με πέντε ασίστ για πέντε λάθη, την ώρα που η Αρμάνι είχε πάρει επτά πόντους από τον Ροντρίγκεθ σε τρία λεπτά. Στο ημίχρονο ο Σλούκας είχε τις έξι από τις οκτώ ασίστ της ομάδας του, στο φινάλε είχε double-double (17/11) και μάλιστα με μόλις ένα λάθος. Ο Ολυμπιακός κρατάει το 62% στο δίποντο και το 40% στο τρίποντο, βρήκε δημιουργία και από τον Πρίντεζη αλλά και από τον ΜακΚίσικ, έσβησε τον Μάλκολμ Ντιλέινι (5 πόντοι από 1/7 σουτ) σε 19:11, τον έφθειρε από νωρίς και δεν τον άφησε να βρει ποτέ ρυθμό στην εκτέλεση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Έλις άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, με τον ΜακΚίσικ να κάνει δύο γρήγορα φάουλ και να πηγαίνει νωρίς-νωρίς στον πάγκο. Οι Πειραιώτες πήγαν στο ντράιβ, σκόραραν όποτε πλησίασαν το καλάθι των Ιταλών, προηγήθηκαν με 10-8 χάρη στο πείσμα του Πρίντεζη που έκλεψε μια μπάλα στο 4′, όμως η είσοδος του Ροντρίγκεθ στο ματς άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Με τον Ισπανό να σκοράρει μαζεμένους πόντους, η Αρμάνι πήγε στο +6 (15-21 στο 9′), πριν ο Πρίντεζης μετατρέψει την πάσα του Σλούκα σε ασίστ για το 18-21 στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 για να πάρουν το μομέντουμ και να περάσουν μπροστά (23-21) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο ένα παρόμοιο ξέσπασμα έκαναν και οι αντίπαλοί τους που με ένα επί μέρους 2-9 έχτισαν ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (25-30). Ο Ροντρίγκεθ ήταν ασταμάτητος, διάβασε ψύχραιμα το παιχνίδι, εκμεταλλεύθηκε την χλιαρή άμυνα του Ολυμπιακού και το 36-42 του ημιχρόνου ήταν εν πολλοίς ένα αποτέλεσμα που εκείνος διαμόρφωσε με το καταπληκτικό του παιχνίδι, την ώρα που ο Σλούκας είχε επτά πόντους και έξι ασίστ σε 16:23.

Η Αρμάνι κράτησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του Β’ μέρους, ο Ντατόμε έβαλε τρίποντο για το 40-47 στο 22′, ο Ολυμπιακός δεν απειλούσε από την περιφέρεια, έμεινε όμως όρθιος από τις προσπάθειες του ΜακΚίσικ που με τρίποντο και γκολ-φάουλ μείωσε στο καλάθι (46-48) πριν περάσει και μπροστά με σουτ του Σλούκα από την αριστερή γωνία (49-48). Η άμυνα βελτιώθηκε σε εντυπωσιακό βαθμό χάρη κυρίως στον πεισμωμένο ΜακΚίσικ και μέσα από αυτή βρήκαν οι Πειραιώτες ρυθμό στην επίθεση μέχρι το 63-58 της τρίτης περιόδου που δεν έμοιαζε σε τίποτα με τα δύο πρώτα.

Το μομέντουμ είχε πάει ξεκάθαρα στην πλευρά του Ολυμπιακού, που στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έπαιξε και καταπληκτικό μπάσκετ. Τα τρίποντα των Χάρισον Τζένκινς έβαλαν την Αρμάνι σε δύσκολη κατάσταση, ο Χασάν Μάρτιν έκανε σπουδαία δουλειά στο ριμπάουντ, ο ΜακΚίσικ είχε 2/2 βολές για το 76-65 και εκεί ο Αμερικανός έκρινε οριστικά τον αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Σεμές, Τεπενιέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 16 (2/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μάρτιν 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): ΛεΝτέι 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορέτι, Μορασκίνι 2, Ρολ 16 (4/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 18 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ταρζούσκι 2, Ντιλέινι 5 (1/7 σουτ), Σιλντς 5 (2/7 σουτ), Μπρουκς, Χάινς 8 (3/8 δίποντα), Ντατόμε 9