Το «ερυθρόλευκο» εξπρές ρίχνει 100άρες

Ασταμάτητες οι κοπέλες του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου, λίγα 24ωρα μετά το μάγκικο «διπλό» στη «ζούγκλα» της Λεωφόρου, πέτυχαν μια ακόμα νίκη. Και συνέχισαν με το απόλυτο στη φετινή Α1 Γυναικών. Αυτή τη φορά νίκησαν 111-60 την Ελευθερία Μοσχάτου στο ΣΕΦ. Το «ερυθρόλευκο» εξπρές ρίχνει 100άρες.

Αφεντικό από την αρχή

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού ξεκίνησαν τα ματς λίγο νωθρά (4-5 στο 3′), αλλά «απάντησαν» και με την Πλουφ προηγήθηκαν 13-9 στο 5′ και λίγο αργότερα 15-11 με την Χάμπλιν. Η ομάδα του Μοσχάτου δεν έχανε την επαφή με το σκορ, αλλά η Σταμάτη αρχικά με τρίποντο πέτυχε το 21-14 στο 7′. Στη συνέχεια με ένα ακόμα δίποντο, διαμόρφωσε το τελικό 23-16 για το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, στο ΣΕΦ. Η διαφορά κυμαίνονταν γύρω στους 10 πόντους και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (27-18 και 31-22). Με συνεχόμενους πόντους από την Δίελλα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 40-22, για να βρεθεί στο +20 (42-22) με την Σταμολάμπρου στο 17′. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο βολές της Βίτολα, που διαμόρφωσαν το 46-28.

Θεαματικό μπάσκετ

Η εικόνα για τις «ερυθρόλευκες» στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλή. Στο δεύτερο ήταν εξαιρετική. Με την Τόλφρι να παίρνει τη σκυτάλη και να σκοράρει στη σειρά, το σκορ έγινε 54-34 στο 23′, ενώ η ίδια με ένα ακόμα καλάθι της έφερε το σκορ στο 66-34 στο 25′, με τρίποντο. Πάνω από τους 30 η διαφορά και η Ελευθερία Μοσχάτου δεν έδειχνε ικανή να ακολουθήσει το ρυθμό που είχαν επιβάλλει τα κορίτσια του Ζίμπαρτς. Το νταμπλ σκορ (68-34) από την Πλουφ στο 26′ ήταν ενδεικτικό της εικόνας του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο.

Κάτι που συνεχίστηκε με την Νικολοπούλου (76-38) στο 27′, με την Τόλφρι να σκοράρει ένα ακόμα τρίποντο και να στέλνει τη διαφορά στους 40 πόντους (79-39) στο 28′, για να κλείσει η περίοδος με 81-45. Όσον αφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, είχε μεν διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν χαλάρωσαν. Η Δίελα με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 42 (94-52) στο 33′, ενώ η Βαμβακά με δίποντο πέτυχε τον 100ό πόντο του Θρύλου (100-54) στο 36′. Με καλάθι της Σπυριδοπούλου το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα ξεπέρασε τους 50 πόντους, 109-58 στο 39′, για να διαμορφώσει η Βίτολα το τελικό 111-60. Το «ερυθρόλευκο» εξπρές ρίχνει 100άρες.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-28, 81-45, 111-60.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης.