Ο Θρύλος «στραγγάλισε» τη Βίρτους

Για 20 λεπτά τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά στο ΣΕΦ. Διότι η άμυνα του Ολυμπιακού δεν είχε κάνει τη… δουλειά της. Όμως όταν έπιασε για τα καλά… βάρδια, το σκηνικό άλλαξε. Η ομάδα του Μπαρτζώκα κράτησε την Μπολόνια στους 5 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και συνολικά στους 23 στο δεύτερο μέρος. Κατά συνέπεια πέτυχε μια πολύτιμη νίκη με 74-69. Ωστόσο το σημαντικότερο είναι πώς κάλυψε το -2 του πρώτου ματς και έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Ο Θρύλος «στραγγάλισε» τη Βίρτους.

• Ο MVP: Κώστας Παπανικολάου. Ο αρχηγός έκανε τεράστιο ματς και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με 16π., 8ρ., 2ασ. και 1κλ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το τρίτο δεκάλεπτο. Καθώς το επί μέρους 20-5 έφερε την ανατροπή. Η Μπολόνια πέτυχε μόλις ένα σουτ εντός παιδιάς.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ισάια Κορντινιέ. Πέρασε… απαρατήρητος με 0 πόντους (0/3 σουτ) και 3 λάθη, παρά τις 4 ασίστ του.
  • THE POINT: Η αναλογία ασίστ/λαθών στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε ρόλο. Ο Ολυμπιακός είχε 8/6, ενώ η Βίρτους 3/7.

Δεν είχε ρυθμό

Νωθρά μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς. Μιας και άφησε τον Μπελινέλι να του κάνει… ζημιά. Έτσι, ο έμπειρος Ιταλός γκαρντ (7π.) ήταν κομβικός για το 6-12 (5′). Αλλά ο Κάνααν έδωσε μια μεγάλη «απάντηση». Διότι με τρίποντο και φάουλ, μείωσε στο καλάθι (10-12). Η Βίρτους εκμεταλλεύτηκε τα 5 λάθη των «ερυθρόλευκων» και ξέφυγε 14-19 με τον Χάκετ (8′). Βέβαια, ο Φαλ (6π.) κράτησε τον Ολυμπιακό μέσα στο ματς (16-19), για να σκοράρει με τρίποντο ο Κάνααν στο φινάλε για το 21-22. Ειδικότερα με βάση τα 6 λάθη του Θρύλου και τα 5 κλεψίματα της Μπολόνια, το σκορ ήταν… καλό!

Αμυντικά θέματα

Αν και το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τον ΜακΚίσικ να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (23-24, 11′), μετά το πρόβλημα έγινε πιο έντονο. Διότι η Μπολόνια με την άμυνά της αποσυντόνισε τους παίκτες του Μπαρτζώκα. Επιπλέον, με τον Ράιτ να κάνει γρήγορα δύο φάουλ, ο Ζίζιτς «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα (24-32, 14′). Αν και ο Θρύλος μείωσε σε 28-32 με τον Μπραζντέικις (15′), η Βίρτους έψαχνε τα μις ματς στην «ερυθρόλευκη» άμυνα. Όμως το πάθος του αρχηγού ήταν «κλειδί». Πέντε σερί πόντοι και ενδιάμεσο ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ από τον Πατσόλα για το 33-37 (18′). Ωστόσο, οι Ιταλοί έκαναν σερί 0-8 και με τρίποντο του Χάκετ πήγαν στο +12 (34-46, 44”), αλλά ο Παπανικολάου «απάντησε» για το 37-46 (20,5”) του ημιχρόνου.

Θρύλος μαινόμενος!

Όμως με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει άμυνα. Δηλαδή την καλή του άμυνα, αυτή που κάνει τη διαφορά. Το αποτέλεσμα ήταν τα 0/8 σουτ της Βίρτους (0/5 διπ., 0/3 τρ.). Έτσι έκανε σερί 8-0 και με τρίποντο του Κάνααν πλησίασε στον πόντο (45-46, 24′). Επιπρόσθετα, με γκολ-φάουλ του Πίτερς και φλόουτερ του Γουίλιαμς-Γκος, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα 50-46 (26′). Επίσης, ο Φαλ ήταν άκρως καταλυτικός (11π., 6ρ., 3ασ., 2κοψ) για το 57-51 με κάρφωμα. Πριν, η διαφορά είχε φτάσει και το +7 (55-48, 29′) με το καλάθι του ΜακΚίσικ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με επί μέρους σκορ 20-5, ενώ ο Ολυμπιακός είχε φτάσει πριν στο 18-2!!!

Την «στραγγάλισε»

Βέβαια, χάθηκε λίγο ο ρυθμός στην επίθεση με τις αλλαγές που έκανε ο Μπαρτζώκας στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου. Όμως, η άμυνα συνέχισε να αποτελεί το σημείο αναφοράς. Επιπλέον, ο Ράιτ ήταν ξανά κομβικός. Με 2/2 βολές, κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό, έστειλε τη διαφορά στους 8 (61-53, 33′). Στη συνέχεια, ο Πετρούσεφ κέρδισε κατά κράτος τη μονομαχία με τον Σενγκέλια για το +10 (63-53). Ο Θρύλος συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του ματς. Ακόμα, με τρίποντο του ΜακΚίσικ έστειλε τη διαφορά στους 11 (68-57, 37′). Οι Ιταλοί μείωσαν 68-62 με τον Σενγκέλια (38′), αλλά ο Γουίλιαμς-Γκος πέτυχε το 71-64 (46,4”). Όμως ο Πατσόλα μείωσε με τρίποντο σε 71-67 (36”), αλλά ο Πίτερς έκανε το ίδιο για το 74-67 (16.5”). Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 74-69. Ο Θρύλος «στραγγάλισε» τη Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.