ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Άνετη πρόκριση για τον Ολυμπιακό

Στον τελικό του πρωταθλήματος Κ15 οι νεαροί «ερυθρόλευκοι», 2-0 στον ημιτελικό τον Άρη. Θα αντιμετωπίσουν τον Ατρόμητο.

Η κυριαρχία της ομάδας Κ15 του Ολυμπιακού στον ημιτελικό του Final-4 του πρωταθλήματος που διεξάγεται στα Γιάννενα ήταν δεδομένη. Οι «ερυθρόλευκοι» του Αριέλ Ιμπαγάσα δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα απέναντι στον Άρη και επικράτησαν με 2-0, άνετα και ωραία. Πέρασαν στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ατρόμητο, που απέκλεισε στα πέναλτι τον ΠΑΟΚ (σ.σ: την Παρασκευή 10/7, στις 19:00).

Ο Θρύλος ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του ματς και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί πριν το πρώτο 20λεπτο, αλλά δεν ήρθε το γκολ σε εκείνο το σημείο. Μπήκε, όμως, στο 36’ με τον Μαυρόπουλο που άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον.

Οι παίκτες του Ιμπαγάσα κυριάρχησαν και στο δεύτερο ημίχρονο. Ανέβασαν… στροφές και αναζήτησαν από την αρχή το 2-0 για να τελειώσουν με την πρόκριση. Πολλές χαμένες ευκαιρίες με μεγαλύτερη εκείνη στο 68’, όταν το ψηλοκρεμαστό σουτ του Μοίρα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικό το 2-0 ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Αρσενίδης με ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Ολυμπιακός (Αρ. Ιμπαγάσα): Έξαρχος, Νίνος, Χουρδάκης, Φίλος, Κωστούλας, Σταράκης, Γατόπουλος (58’ Αρσενίδης), Ρούτσι (70’ Αθανασίου), Μοίρας, Μαυρόπουλος, Βλέτσας (58’ Δρόσος).

Άρης (Δ. Ηλιόπουλος): Γεωργιάδης, Σεβαστίδης, Κασακόγιας, Τανούλης, Τσομπανίδης, Καλτσάς, Μακρής, Καρυπίδης, Παλούκης, Τσαλίκογλου, Μωυσίδης.