ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον Εθνικό

Ιδιαίτερα σημαντικό στοιχείο στη σειρά των ημιτελικών του Ολυμπιακού με τον Εθνικό ήταν η άμυνα! Μιας και οι «ερυθρόλευκες» για δεύτερο σερί ματς, κράτησαν τις «κυανόλευκες» πολύ χαμηλά στο σκορ! Πιο συγκεκριμένα, στα 4 γκολ ξανά. Έτσι επικράτησαν και στο δεύτερο ματς της σειράς. Για την ακρίβεια, 10-4 αυτή τη φορά. Κατά συνέπεια πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 Γυναικών. Απόρροια αυτού του αποτελέσματος είναι η δυνατότητα διεκδίκησης ενός ακόμα πρωταθλήματος. Για την ακρίβεια κόντρα στη Βουλιαγμένη, που πήρε τη σειρά με τον Άλιμο ΝΑΣ με 2-0 νίκες. Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον Εθνικό.

Η άμυνα του Ολυμπιακού «καθάρισε»!

Λοιπόν, ο Ολυμπιακός κράτησε τον Εθνικό χωρίς σκορ για 15:04. Δηλαδή ως τα 56” πριν το ημίχρονο! Επιπρόσθετα, στο διάστημα αυτό κατάφερε να έχει καλό ρυθμό στην επίθεση. Για παράδειγμα, στο δεύτερο οκτάλεπτο σκόραρε 7 φορές! Δηλαδή μια επίδοση άκρως εντυπωσιακή για ημιτελικούς της Α1 Γυναικών. Με άλλα λόγια, η νίκη ήρθε από το ημίχρονο που έληξε 8-1 υπέρ του Θρύλου. Κατόπιν, τα κορίτσια του Δημήτρη Κραβαρίτη έκαναν περισσότερο διαχείριση. Το αποτέλεσμα ήταν η επικράτησή τους με 10-4. Επομένως με 2-0 νίκες πέρασαν στον τελικό, όπου θα συναντήσουν για άλλη μια φορά τον ΝΟ Βουλιαγμένης. Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον Εθνικό.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 1-7, 3-1, 0-1.

Η διακύμανση

• 1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ελευθεριάδου (0:24)
  • 2ο οκτάλεπτο: 0-2 Μαργαρίτα Πλευίτου (π/π, 7:33), 0-3 Ελευθερία Πλευρίτου (6:18), 0-4 Ελευθεριάδου (4:07), 0-5 Ξενάκη (3:20), 0-6 Ξενάκη (2:45), 0-7 Μαργαρίτα Πλευρίτου (2:08), 1-7 Νίνου (π/π, 0:56), 1-8 Ελευθερία Πλευρίτου (0:35)
  • 3ο οκτάλεπτο: 2-8 Τορνάρου (7:20), 3-8 Νίνου (6:20), 3-9 Ξενάκη (5:25), 4-9 Τορνάρου (1:58)
  • 4ο οκτάλεπτο: 4-10 Τριχά (5:39)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Οικονόμου, Τέρνερ, Μπέτα, Νίνου 2, Χατζηκυριακάκη, Άλκηστη Μπενέκου, Μιχαϊλοβιτς, Κανετίδου, Ιόλη Μπενέκου, Τορνάρου 2, Μαυρωτά, Κατσίμπρη, Κλαψιανού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 2, Τριχά 1, Ξενάκη 3, Σιούτη, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Σάντα, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Άουτ.