“Γκαζιάρης” Θρύλος!!!

Ένας ωραίος και γεμάτος φρεσκάδα Ολυμπιακός, πέρασε από την Λιβαδειά σαν σίφουνας πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, νικώντας 2-0 τον Λεβαδειακό και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα για το νέο έτος. Ο Φορτούνης στο 6 κι ο Γκερέρο στο 50′ τα ερυθρολευκα τέρματα, εκπληκτικός ο Ποντένσε, “αισθητός” ο Λάζαρος στην παρουσία του στην Λιβαδειά, ντεμπούτο και στο πρωτάθλημα για τον Μασούρα.

Έκλεισε τα μάτια σε δύο πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού ο Σιδηρόπουλος.

Η ΔΙΑΤΑΞΗ:

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε εξ’ αρχής επιλέξει να ξεκουράσει τον Μαντί Καμαρά και επανέφερε τον Ανδρέα Μπουχαλάκη στο αρχικό σχήμα. Έτσι μαζί του στην ενδεκάδα ξεκίνησαν, αναμενόμενα, οι Σα, Κούτρης, Ομάρ και Σισέ – Βούκοβιτς στα στόπερ. Ο έτερος χαφ ήταν ο Γκιλιέρμε την ώρα που ο Φορτούνης ξεκίνησε σαν “δεκάρι”, με τον Λάζαρο να επανέρχεται στα φτερά από δεξιά και αριστερά ο Ποντένσε. Στην κορυφή ξεκίνησε ο Μίχελ Άνγχελ Γκερέρο.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ “ΦΩΤΙΑ” ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΓΚΟΛ!

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα από τα καλύτερα ξεκινήματά του στην εφετινή σεζόν! Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μπήκε με το πόδι στο γκάζι και μάλιστα στο πρώτο μόνο πεντάλεπτο είδε τον Σιδηρόπουλο να του ακυρώνει ένα τέρμα του Μπουχαλάκη στο 2′ διότι καταλόγισε επιθετικό φάουλ των Γκιλιέρμε – Γκερέρο λίγα δευτερόλεπτα πριν σε αμυντικό του Λεβαδειακού. Στην συνέχεια, ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι έδιωξαν με υπερένταση σε κόρνερ μία προσπάθεια με καλές προϋποθέσεις, ενώ στο 6′ ο Λάζαρος είδε μία κεφαλιά του επίσης να αποκρούεται σε κόρνερ.

Το γκολ ήταν θέμα χρόνου και φαινόταν… Στο 7ο λεπτό, δηλαδή αμέσως μετά τις δύο προηγούμενες φάσεις, ο Φορτούνης μοίρασε δεξιά στον Γκερέρο, εκείνος έκανε το γύρισμα Θεσσαλός άσσος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 του Ολυμπιακού. Στην φάση του γκολ, η μπάλα βρήκε και στον Λιάγκα, αλλά δεν υπήρχε κανένα περιθώριο αντίδρασης για τον Μπάγιτς. Με αυτό το τρόπο, ο Ολυμπιακός μετουσίωσε την καθολική του κυριαρχία με την σέντρα του αγώνα σε γκολ που του έδωσε το προβάδισμα.

ΣΥΝΕΧΙΣΕ… “ΓΚΑΖΩΜΕΝΟΣ”

Το ένα γκολ φάνηκε ξεκάθαρα πως δεν αρκούσε στους ερυθρόλευκους. Κι αυτό φάνηκε από το γεγονός πως δεν έριξαν ρυθμό ούτε δευτερόλεπτο και δεν άφησαν τον Λεβαδειακό να… ανασάνει! Λάζαρος και Γκερέρο εξακολουθούσαν με προσπάθειές τους να απειλούν την εστία του Μπάγιτς, όμως αυτές ή σταματούσαν πάνω του ή κατέληγαν ελάχιστα έξω. Ο Λεβαδειακός χρειάστηκε 28 αγωνιστικά λεπτά για να απειλήσει δίχως όμως να έχει… πατήσει περιοχή! Ο Σα, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν θεατής του παιχνιδιού δήλωσε “παρών” όταν χρειάστηκε σε μακρινό σουτ του Στανόγεβιτς.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός έχασε μία τρελή τρελή ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Φορτούνης έδωσε στον Ομάρ από δεξιά κι αυτός ακόμα πιο μέσα στην περιοχή βρήκε τον Σισέ. Ο Παπέ σούταρε αλλα η μπάλα, στην πορεία της προς τα δίχτυα, κόντραρε στον Λιάγκα και κατέληξε κόρνερ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι ερυθρόλευκοι “έκρυψαν” το τόπι! Ο Φορτούνης μέσα από την περιοχή και δεξιά βρήκε τον Ομάρ, κι αυτός πρόλαβε να γυρίσει την μπάλα πριν αυτή βγει προς τον Γκερέρο. Ο Ισπανός δοκίμασε ένα τακουνάκι το οποίο όμως δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τον Ολυμπιακό, επομένως με το 0-1 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Σημειώνεται δε, ότι οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να είχαν πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο σκορ, ειδικά μάλιστα αν ο διαιτητής Σιδηρόπουλος είχε καταλογίσει τα δύο πέναλτι, ως όφειλε, ένα στο 6ο λεπτό σε τράβηγμα του Σισέ μέσα στην περιοχή και το άλλο, ακόμα πιο εξώφθαλμο σε χέρι του Στανόγεβιτς.

ΜΕ… ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ “ΚΛΕΙΔΩΣΕ”!

Σαν να μην… πήγαν στα αποδυτήρια έμοιαζαν οι ερυθρόλευκοι βγαίνοντας ξανά στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος. Στο 49ο λεπτό ήρθε η… προειδοποίηση από τον Μπουχαλάκη που είδε τον Ποντένσε να του βγάζει σέντρα – λουκούμι για το κεφάλι του, αλλά ο Μπάγιτς εξ’ επαφής έβγαλε σε κόρνερ. Τι κι αν ο Μπουχαλάκης όμως δεν τα κατάφερε σαν… εκτελεστής, στην αμέσως επόμενη φάση πήρε ρόλο δημιουργού, σεντράροντας από αριστερά μέσα στην περιοχή την μπάλα προς τον Γκερέρο. Ο Ισπανός σηκώθηκε στον αέρα και με κεφαλιά σημάδεψε την δεξιά γωνία του Μπάγιτς για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των Βοιωτών για δεύτερη φορά!

Στο 61′ ο Λεβαδειακός έκανε την δεύτερη του ευκαιρία, με τον Ιωαννίδη να εκμεταλλεύεται λάθος του Σισέ και να φεύγει από δεξιά, φάτσα με τον Σα. Ωστόσο το σουτ του δεν ήταν καλό και κατέληξε άουτ.

ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΓΙΑ ΜΑΣΟΥΡΑ

Μετά την αναμέτρηση με την Ξάνθη ήρθε και η ώρα του πρωταθλήματος. Ο Γιώργος Μασούρας, το μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού τον Ιανουάριο μετά το ματς του Κυπέλλου στην ακριτική πόλη έκανε ντεμπούτο και στο ελληνικό πρωτάθλημα με τα ερυθρόλευκα στο 68ο λεπτό, όταν πήρε την θέση του Λάζαρου. Μάλιστα στο 93′ παραλίγο να χριστεί και σκόρερ αλλά ο Μπαγιτς εξουδετέρωσε τον κεραυνό του.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα, ο Ολυμπιακός αναμενόμενα έριξε τους ρυθμούς του έχοντας ήδη στα χέρια του αυτό που ήθελε, και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν την νίκη με 2-0 στην Βοιωτία.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Ανγκουά (73′ Ντιόγκο), Λιάγκας, Καραχάλιος, Όμο, Στανόγεβιτς, Γιακουμάκης, Νανγκίς (62′ Σαβατόνγκο), Ιωαννίδης (73′ Μαρκόφσκι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Χριστοδουλόπουλος (68′ Μασούρας), Ποντένσε, Φορτούνης (81′ Νάτχο), Γκερέρο (91′ Χασάν).