ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ερυθρόλευκος ΘΡΙΑΜΒΟΣ και τελικός

Ακόμα μια συμμετοχή, φέτος, για τον Ολυμπιακό σε τελικό κυπέλλου Ευρώπης, με διαφορετικό άθλημα. Καθώς η ομάδα χάντμπολ ήταν συνεπής στο ραντεβού με την ιστορία. Διότι συνέχισε την αήττητη πορεία της. Ωστόσο, η νίκη 39-32 κόντρα στη Φερεντσβάρος ήταν η πιο γλυκιά. Μιας και σηματοδότησε την πρόκριση των «ερυθρόλευκων». Επομένως στις 18-19 και στις 25-26 Μαΐου, ο Θρύλος θα διεκδικήσει ευρωπαϊκό τίτλο και στο χάντμπολ! Ερυθρόλευκος ΘΡΙΑΜΒΟΣ και τελικός.

• Ο MVP: Σάββας Σάββας. Με ηγετική εμφάνιση ξανά, ειδικά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ πέτυχε 10 γκολ!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Θρύλου στο δεύτερο ημίχρονο. Καθώς από τα 18 γκολ του πρώτου, δέχθηκε 14 στο δεύτερο.
  • ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Με 76% στα σουτ και 49% στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή πώς ήθελε πολύ την πρόκριση.
  • THE POINT: Οι 13 επεμβάσεις του Παπαντωνόπουλου, 8 στο δεύτερο ημίχρονο. Διότι οι δύο Ούγγροι γκολκίπερ είχαν 8 μαζί!

Ψυχωμένοι «ερυθρόλευκοι»

Αν και ο Ολυμπιακός μπήκε αγχωμένος στο ματς, σταδιακά κατάφερε να το ισορροπήσει το ματς. Διότι μετά το αρχικό 1-3 (2:49), ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση. Διότι με δύο σερί γκολ του Σάββα ισοφάρισε 4-4 (5:50). Επίσης, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να περάσουν μπροστά λίγο πριν το δεκάλεπτο. Για την ακρίβεια με γκολ του Τζίμπουλα από τα εξτρέμ (9:53) για το 7-6. Ακολούθως, η διαφορά πήγε στο +2 (9-7) με το τέρμα του Κανδύλα (11:15). Επιπλέον, ο Ολυμπιακός με το γκολ του Σλίσκοβιτς (11-8, 13:26) πήγε στο +3.

Ακολούθως ο Κάβτσιτς έστειλε τη διαφορά στο +4 (14-10, 17:28). Όμως υπήρξε μια χαλάρωση. Ειδικά μετά την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Τζίμπουλα στον αιφνιδιασμό για το +5 (21:03). Το αποτέλεσμα ήταν η Φερεντσβάρος να επιστρέψει στο ματς και με πλησιάσει στο γκολ (16-15, 23:41). Αλλά ξανά ο Θρύλος «έχτισε» μια διαφορά ασφαλείας. Πιο συγκεκριμένα με τον Σάββα (19-16, 26:42), για να παραμείνει το +3 στο ημίχρονο (21-18) με το τέρμα του Δομπρή (28:44).

Ερυθρόλευκος ΘΡΙΑΜΒΟΣ

Πράγματι το ματς στο κλειστό της Ηλιούπολης ήταν αμφίρροπο. Βέβαια, το θετικό για το Θρύλο ήταν πώς διατηρούσε τον έλεγχο. Επιπλέον, ο Σάββας απέδειξε γιατί είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας. Καθώς σκόραρε τέσσερα διαδοχικά γκολ για να φέρει τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +5 (26-21) στο 37:03! Ακόμα πιο μεγάλη η διαφορά στο 39:22 με το γκολ του Πασσιά στον αιφνιδιασμό (+6, 28-22). Για να βρεθεί ο Ολυμπιακός στο +7 (31-24) με το τέρμα του Κάβτσιτς (42:06).

Στη συνέχεια, ο Παπαντωνόπουλος έκανε τεράστια επέμβαση σε τετ-α-τετ των Ούγγρων (44:33). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός «κόλλησε» στην επίθεση μετά το 32-25 με τον Κάβτσιτς (42:49). Καθώς για σχεδόν 8 λεπτά πέτυχε μόλις ένα γκολ (33-29, 49:54). Όμως στο κρίσιμο σημείο, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 με Παπαβασίλη (2), Βίντα και Σλίσκοβιτς για το 37-29 (53:09). Επιπλέον, ο Παπαντωνόπουλος με τις επεμβάσεις του έδωσε στο Θρύλο αβαντάζ για τον τελικό. Πράγματι το γκολ του Σάββα (55:49) για το 38-30 «κλείδωσε» την πρόκριση. Για να διαμορφώσει ο Παπαβασίλης, με πέναλτι (59:05) το τελικό 39-32. Ερυθρόλευκος ΘΡΙΑΜΒΟΣ και τελικός

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 7-6, 12-10, 14-11, 17-16, 21-18 (ημχ.), 24-21, 28-23, 32-26, 33-29, 37-30, 39-32.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής 2, Σμόκοτ, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Ζολτ Οκσοβάι): Μπογκνάρ 5, Φούζι 5, Νάγκι 8, Ίμρε 2, Μπάλογκ 2, Πορντάν, Ντεμπετσένι 2, Μπορμπέλι, Γκιόρι, Μίκιτα 6, Φούλοπ, Σέπεσι, Μπουζντοσό, Κόβασιτς 2.

• Διαιτητές: Τσερνάβσκις – Μπογκντάνοβς (Λετονία), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 4/5 – 1/1