ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ζευγάρωσαν τις νίκες τους οι Νέοι

Δεύτερη νίκη και μάλιστα με ανατροπή για την Κ-19 του Ολυμπιακού, 2-1 τον Παναιτωλικό στο Ρέντη για τα 2η αγωνιστική.

Το «2Χ2» στο νέο πρωτάθλημα της Super League πέτυχε η Κ-19 του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού στις εγκταστάσεις του Ρέντη.

Κυρίαρχος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε δύο φορές την εστία των Αγρινιωτών. Στο 10’ το σουτ του Κίτσου από καλή θέση έδιωξε σε κόρνερ ο Κοντογιάννης ενώ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια ο Σουρλής είδε και το δικό του σουτ να σταματάει στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο 36 με τέρμα του Σκόνδρα, ενώ η αναγκαστική αλλαγή του Μαρτίνη με τον Τσέλιο ένα λεπτό νωρίτερα θα έπαιζε καθοριστικό ρόλο στη συνέχεια. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν με τον Σουρλή να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά από κεφαλιά του Νικόλη, η ισοφάριση όμως ήρθε λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μισό.

Και πάλι προϊόν καλής ανάπτυξης, το γκολ ήρθε από τον Τσέλιο με το κεφάλι και αφού είχε προηγηθεί όμορφη σέντρα του Καράκουτη από τα αριστερά για το 1-1!

Οι παίκτες του Νικοπολίδη συνέχισαν στο β’ από εκεί που σταμάτησαν στο α’ ημίχρονο και από την επιμονή του Σουρλή κέρδισαν πέναλτι στο 48’. Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το προβάδισμα του Θρύλου που θα κρατούσε ως το φινάλε.

Η διαχείριση του Ολυμπιακού ήταν υποδειγματική από εκείνο το σημείο και μετά, ενώ δεν έλειψαν κι άλλες ευκαιρίες. Στις σημαντικότερες εξ αυτών, το πλασέ του Σουρλή σε κενό τέρμα πρόλαβε και έδιωξε αμυντικός του Παναιτωλικού ενώ το γύρισμα-σουτ του Κασέμι στο 86ο λεπτό σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας.

Ολυμπιακός (Α. Νικοπολίδης): Καραργύρης, Μαρτίνης (35’ Τσέλιος), Νικόλης, Γκοτζαμανίδης, Φρέρης, Ντόι, Μαυρουδής, Σουρλής (78’ Λιάτσος), Καράκουτης (78’ Κασέμι), Κίτσος, Σταμούλης (60’ Χαϊκάλης).