ΜΠΑΣΚΕΤ

Καλή εμφάνιση και άνετη επικράτηση κόντρα στις Εσπερίδες

Τη δεύτερή της νίκη σε ισάριθμα φιλικά πήρε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικρατώντας με 82-59 των Εσπερίδων.

Άλλη μια νίκη, τη δεύτερη σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια πήρε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκες» του Γιώργου Παντελάκη επικράτησαν με 82-59 των Εσπερίδων στο Κλειστό του Μοσχάτου, στο πλαίσιο του 2ου Τουρνουά Γυναικών που διοργανώνει η Ελευθερία Μοσχάτου.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έκαναν μια εξαιρετική εμφάνιση φτάνοντας στην άνετη επικράτηση έχοντας το προβάδισμα και τον έλεγχο αλλά και μεγάλες διαφορές σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι υποχρεώσεις των κοριτσιών του Γιώργου Παντελάκη στο συγκεκριμένο τουρνουά ολοκληρώνονται την Κυριακή (27/9) με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει τα Γιάννενα στην τελευταία αγωνιστική (14:00).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και έλεγξε το ρυθμό φτάνοντας εύκολα στο +10 για το 18-8. Με προσπάθεια της Νικολοπούλου διατηρήθηκε η διαφορά αυτή και με δυο εύστοχες βολές της Κόστοβιτς διαμορφώθηκε το 24-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο δεκάλεπτο. Με την έναρξη της 2ης περιόδου, οι Εσπερίδες σταδιακά κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά φτάνοντας στο 24-28 στα 7:06 και στο 26:28 (6:29). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε ωστόσο και επανάφερε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με την Ντέιβις να σημειώνει το 28-38 στον αιφνιδιασμό (1:00) και το 28-41 με τρίποντο για το μεγαλύτερο προβάδισμα του +13 υπέρ του Θρύλου στο φινάλε του ημιχρόνου. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη μπήκε δυνατά στην 3η περίοδο και ανέβασε στροφές διευρύνοντας σταδιακά το προβάδισμα (33-52 στα 3:20). Με δύο εύστοχες βολές της Ρίεμερ ο Θρύλος εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 για το 56-35, 2:10 πριν τη λήξη του 10λέπτου. Η Σταμολάμπρου σημείωσε το 38-58 (1:00) για να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος με το σκορ στο 38-59. Στην τελευταία περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 62-40 με τρίποντο της Αλεξανδρή και στο 64-40 με καλάθι της Εβίνας Σταμάτη στον αιφνιδιασμό (8:24). Ακολούθησε το +26 για τις «ερυθρόλευκες» στο 66-40 και το 70-47 με τρίποντο της Παπαμαρκάκη, 6:47 πριν τη λήξη. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο και να φτάνει άνετα στην επικράτηση με 82-59.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 28-41, 38-59, 59-82