Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Υπερηχητικός» Θρύλος!

Απολαυστικός ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση μετά τις δύο ήττες από Ζενίτ και Εφές και συνέτριψε την Μακάμπι 90-73 διευρύνοντας το αήττητο στο ΣΕΦ.

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε δριμύτερος ο Ολυμπιακός, μετά από τις ήττες από Ζενίτ και Αναντολού Εφές. Οι «ερυθρόλευκοι» πατώντας… γκάζι από τα πρώτα λεπτά συνέτριψαν την Μακάμπι με 90-73 και έτσι διεύρυναν το αήττητο στην πύρινη έδρα τους φτάνοντας την επίδοση τους στη φετινή Ευρωλίγκα στο 7-4.

Εντυπωσιακή εκκίνηση και θρυλικό ρεκόρ!

Εκρηκτική ήταν η εκκίνηση του Ολυμπιακού απέναντι σ την Μακάμπι!

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν με … απίστευτη θέληση να τρέξουν, να πιέσουν σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ και να στείλουν ηχηρό μήνυμα ότι είναι το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης και βρέθηκαν να προηγούνται με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου με το απίστευτο 35-8, που αποτελεί ρεκόρ κορυφαίου ξεκινήματος στην ευρωπαϊκή ιστορία των «ερυθρόλευκων»

Με μότο την πολύ πιεστική άμυνα και έφεση στο γρήγορο παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν έναν φρενήρη ρυθμό. Βρέθηκαν μόλις στο 5’ να προηγούνται 21-6! Με τον Βεζένκοφ να κάνει ασύλληπτη εκκίνηση σκοράροντας 9 πόντους σε σχεδόν έξι λεπτά συμμετοχής!
Ο Σλούκας με 5 διαδοχικούς πόντους, πρώτα με βολές και μετά με τρίποντο, έκανε το 29-8! Λίγο αργότερα ο Πρίντεζης έκανε από κοντά το 31-8 και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε και νέο τάιμ άουτ!
Ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ σε σουτ για 3, έβαλε τις 2 πρώτες, αστόχησε στην 3η και ο Φαλ με ένα άγγιγμα σκόραρε για το τετράποντο και το 35-8!
Με ανάλογους ρυθμούς ο Ολυμπιακός συνέχισε και στην δεύτερη περίοδο.
Ο Βεζένκοβ επέστρεψε και με τρίποντο έκανε το 39-18, φτάνοντας τους 12 πόντους από νωρίς! Ο Νάναλι απάντησε με τον ίδιο τρόπο (39-21), προτού ο Ντόρσεϊ πήγε τη διαφορά στο +20 (41-21). Με τους Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ να ηγούνται στο σκοράρισμα οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 51-26.

Σκορ και θέαμα και στο β’ μέρος!
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να αποδίδουν όμορφο μπάσκετ αι να βγάζουν πολλές όμορφες συνεργασίες παίρνοντας σκορ από τους Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ , Φαλ, Παπανικολάου και Σλούκα, . Με τρίποντο του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός έφτασε το σκορ στα επίπεδα του 60-38 στο 24’, για να ακολουθήσει κάρφωμα το Φαλ για το 62-38. Από την άλλη πλευρά ο Ουίλμπεκιν με διαδοχικά τρίποντα προσπάθησε α κρατήσει την Μακάμπι . Η τρίτη περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται 71-45 και ουσιαστικά να δίνει διαδικαστικό χαρακτήρα στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης.
Ένα κάρφωμα του Μακ Κίσικ και τρίποντα των Σλούκα και Μακ Κίσικ έφεραν το σκορ στα επίπεδα 79-56 στο 34’. Με τους Ισραηλινούς στη συνέχεια να μειώνουν την έκταση του σκορ με διαδοχικά τρίποντα

Τα δεκάλεπτα: 35-8, 51-26, 71-45, 90-73.