Ξέσπασμα!

Ενας εκπληκκτικός Ολυμπιακός, στο τέταρτο δεκάλεπτο, με μαέστρο τον Τέιλορ Ρότσεστι και εξαιρετικούς τους Ρούμπιτ, Βεζένκοφ, Πρίντεζη έφτασε στην 8η νίκη στην Ευρωλίγκα για το 89-72 κόντρα στην Μπάγερν.

O Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι με αποτέλεσμα  να περάσουν  έξι λεπτά μέχρι ο Μιλουτίνοφ να “ματώσει” το διχτάκι για  το 5-9. Οι Γερμανοί ήλεγχαν τον ρυθμό, ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα να βάλει την μπάλα στο καλάθι και η λύση ήρθε απο τον Μπάλντγουιν, ο οποίος ήταν εξαιρετικός  και με σερί πόντους εκ των οποίων και το τελευταίο, τρίποντο στο τέλος της πρώτης περιόδου, προηγήθηκε με 17-14.

Αυτό το ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους έβγαλαν τον Ολυμπιακό στον αφρό . Με τη διαφορά να φτάνει και στο +8 (23-15), αλλά να είναι κάκιστος στα τρίποντα(2/10).

Από το 27-24, όταν η Μπάγερν έβγαλε αντίδραση, ένα σερί 10-2  έφερε το 37-26 (καλάθι Βεζένκοφ και είχε προηγηθέι τρίποντο του Πόλ).Με την περίοδο να λήγει  37-32 με ένα σερί 0-6 και πρωταγωνιστή για την Μπάγερν τον Μπρέι.

Η Τρίτη περίοδος ξεκίνησε άσχημα για τον Ολυμπιακό. Το 0-6 έγινε γρήγορα 0-16 με τρίποντο του Λούτσιτς για το 37-42.

Ο Σπανούλης έβγαλε αντίδραση για το 43-45 και το ματς έγινε ντέρμπι.  Ο Σπανούλης δεν ήταν σε καλή μέρα, οι Γερμανοί ξαναβρήκαν  μομέντουμ με τον Μονρό(47-53) ,αλλά ο Κόνιαρης με πέντε πόντους έδειξε χαρακτήρα  και η τρίτη περίοδος έληξε με 54-53.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ και απόλυτα ερυθρόλευκη. Με ένα σερί 6-0, ο Ολυμπιακός άρχισε να βγάζει αντίδραση .Με σκληρή άμυνα ένα εκπληκτικό Ρούμπιτ και έναν ουσιαστικό Βεζένκοφ , ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +12(68-56) και το παιχνίδι πήρε τον δρόμο του, απο τη στιγμή που ο Ρότσεστι καθοδηγούσε εξαιρετικά την ομάδα και  οι Πειραιώτες  έφταναν με χαρακτηριστική ευκολία στο καλάθι απέναντι σε μία Μπάγερν που είχε απλά παραδώσει πνεύμα.