ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Δεν ξέρει τι σημαίνει ήττα

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα  και με τις σκληρές άμυνες να πρωταγωνιστούν, ο Ολυμπιακός επικράτησε με  6-5 της Γιουγκ  στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά και συνέχισε την αήττητη πορεία του στο Champions League. O Θρύλος πραγματοποίησε ακόμα μια εκπληκτική εμφάνιση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, που κλείνει στη πρώτη θέση τον πρώτο γύρο του Champions League με 19 βαθμούς έναντι 15 των Κροατών.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση, με τον αρχηγό Κώστα Μουρίκη να αξιοποιεί την ωραία πάσα του Ντίνου Γενηδουνιά και να πετυχαίνει από το φουνταριστό το 1-0 στα 4:44. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες έβγαλαν την άμυνα με παίκτη λιγότερο και στην επόμενη φάση ο Μάρο Γιόκοβιτς με εξαιρετικό σουτ από δύσκολη γωνία στον παίκτη παραπάνω, διπλασίασε τα τέρματα του Θρύλου γράφοντας το 2-0 στα 3:09. Oι «ερυθρόλευκοι» στα λεπτά που ακολούθησαν διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους και κράτησαν το 2-0, με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο οκτάλεπτο!

Έφτασε στο 3-0, μείωσε η Γιουγκ

Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου, ο Ολυμπιακός έβγαλε μια ακόμα πολύ καλή άμυνα στον παίκτη λιγότερο, κρατώντας την Γιουγκ στο 0/3 στον παραπάνω. Ακολούθησε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κώστα Μουρίκη με εξαιρετικά δύσκολη προσπάθεια και γυριστό σουτ από φουνταριστό, χάρη στο οποίο ο Θρύλος αύξησε στο 3-0 το προβάδισμά του στα 5:34. Η εστία του Ολυμπιακού παραβιάστηκε για πρώτη φορά μετά από 13 αγωνιστικά λεπτά, όταν ο Μερκούλοβιτς σκόραρε στα 4:18 από την περιφέρεια για να μειώσει σε 3-1, ενώ ακολούθησε το τέρμα του Παπαναστασίου, δυο περίπου λεπτά πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου για το 3-2, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 2η περίοδος.

Ισοφάρισαν οι Κροάτες, προηγήθηκε εκ νέου ο Θρύλος

Το 3ο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να διατηρούν το προβάδισμα και να επαναφέρουν το +2 με τέρμα του Γενηδουνιά στην κόντρα για το 4-2 στα 6:10. Η απάντηση τω Κροατών ήρθε με τον Μπένιτς ο οποίος μείωσε σε 4-3, στα 5:53 με σουτ από την περιφέρεια ενώ με γυριστό σουτ του Ομπράντοβιτς από το φουνταριστό ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 4-4 (2:58). Με εξαιρετική λόμπα, ο Μανώλης Μυλωνάκης έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού, πετυχαίνοντας το 5-4, (1:24), με το οποίο ολοκληρώθηκε το 3ο οκτάλεπτο.

Κράτησε τη σπουδαία νίκη!

Το πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου, κύλησε χωρίς κάποια μεταβολή στο σκορ. Μόλις το χρονόμετρο σημάδεψε τα 3:00, ο Ιβάν Μπουλιούμπασιτς με τρομερό τέρμα, ύστερα από σκαστό σουτ, πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο γκολ γράφοντας το 6-4. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Φάτοβιτς στον παίκτη παραπάνω σε 6-5 αλλά στα λεπτά που ακολούθησαν οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα. Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε μια εξαιρετική απόκρουση του Ζερδεβά σε σουτ του Μερκούλοφ, στην τελευταία επίθεση με παίκτη παραπάνω που εκδήλωσαν οι Κροάτες. Το 6-5, υπέρ του Ολυμπιακού παρέμεινε και οι Πειραιώτες πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-2, 2-2, 1-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Γιόκοβιτς 1, Μπουλιούμπασιτ ς 1, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης 2, Γούνας, Αργυρόπουλος, Μίτροβιτς, Ζιβογίνοβιτς

ΓΙΟΥΓΚ (Βιέκοσλαβ Κόμπεσισακ): Πόπαντιτς, Μάντσαν, Φάτοβιτς 1, Λόντσαρ, Κρζιτς, Γκαρσία, Λοζίνα, Μερκούλοβιτς 1, Παπαναστασίου 1, Ζουβέλα, Μπένιτς 1, Ομπράντοβιτς 1, Τζάρακ