ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πλήρωσε τις αδυναμίες του

Αν και προσπάθησε όσο μπορούσε και πάλεψε για την μεγάλη ανατροπή ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο Champions League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 9-9 με το Αννόβερο στην Γερμανία. Οι ερυθρόλευκοι αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ κατάφερε να πάρει προβάδισμα λίγο πριν το τέλος με 9-8 όμως ο   Τζιορτζέτι με γκολ 37 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος στέρησε από τους πρωταθλητές Ευρώπης την πρώτη τους φετινή νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τον πρώτο του φετινό βαθμό στο Champions League πήρε ο Ολυμπιακός καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 9-9.  Οι ερυθρόλευκοι  ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου οχταλέπτου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τέρμα του Ομπράντοβιτς.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γερμανοί ανέβασαν τροφές εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη του Ολυμπιακού ειδικά στον παίκτη παραπάνω και παρά τις προσπάθειες των Ομπράντοβιτς και Φουντούλη η λήξη του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 5-4.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε ακόμα ένα μπλακ αουτ για τον Ολυμπιακό.  To Αννόβερο  οι ερυθρόλευκοι φαίνεται να αφυπνίστηκαν και με τον Γούνα μπόρεσε και μείωσε σε 7-5, που ήταν και το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

Ο Μπουσλιέ με δυο γκολ ισοφάρισε σε 7-7 και απέμεναν έξι λεπτά. Η γερμανική ομάδα προηγήθηκε ξανά στον παραπάνω, αλλά οι Γεννηδουνιάς και Γούνας έβαλαν μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό. Εντέλει, ο Τζιορτζέτι με σουτ στα 36” πριν το τέλος ισοφάρισε σε 9-9, με τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου να μην σκοράρουν στην τελευταία επίθεση και τελικά οι δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 9-9.

Ανόβερο – Ολυμπιακός 9-9 (1-2, 4-2, 2-1, 2-4)

Ανόβερο: Σένκελ, Τσόρουσιτς, Τζιορτζέτι 2, Ρεάλ 1, Μπργκούλιαν Ντ. 3, Ράντοβιτς 2, Γιόκιτς, Πρόις, Σέκουλιτς, Μπουκόφσκι 1, Μπαν, Βίνκελχορστ, Γκόετζ

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Κάκαρης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος