Βρήκε ρυθμό και πανηγύρισε την νίκη (video)

Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα  η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-2 του αρκετά αξιόμαχου Πανναξιακού και έτσι έκανε το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα της Volley League.  Φοβερή η  Ζιβογίνοβιτς  που πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση ειδικά στο 5ο σετ και βοήθησε την ομάδα της να φτάσει στην νίκη.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τις Ζιβογίνοβιτς, Χούντ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε, Ζακχαίου και λίμπερο την Κονόμη στην αρχική του σύνθεση, ξεκίνησε αποφασιστικά το πρώτο σετ και με άσσο της Ζιβογίνοβιτς προηγήθηκε με 3-1. Η πίεση από το σερβίς συνεχίστηκε, χαλώντας την αντίπαλη άμυνα, με το 7-2 να διαμορφώνεται από τη Χούντ. Η Λαμπρούση καρφώνει για το 15-8 και με την Στέλλα Χριστοδούλου στο σερβίς, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 3-0, κάνοντας το 18-9. Η Χίπε με πλασέ γράφει το 22-12 και με δυνατό καρφί η Ζιβογίνοβιτς επαναφέρει το συν δέκα για τον Ολυμπιακό (23-13). Σετ μπολ των «ερυθρολεύκων» από λάθος σερβίς των φιλοξενούμενων και το σετ ολοκληρώνεται 25-15.

Το ματς στα ίσα

Στο 2ο σετ ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 2-0, αλλά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν άμεσα, ισοφάρισαν με τη Λαμπρούση σε 2-2 και προηγήθηκαν με 3-2, με άουτ καρφί των φιλοξενούμενων. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς βρήκαν ρυθμό και με ένα σερί 4-0 προηγήθηκαν με 7-3. Η μεγαλύτερη σε διάρκεια φάση του δεύτερου σετ, κατέληξε στον Ολυμπιακό, χάρη σε πετυχημένο μπλοκ, που σταμάτησε την αντίπαλη επίθεση για το 8-4. Το σετ κύλησε με τη διαφορά των τριών πόντων να διατηρείται (11-8 και 15-12). Ο Πανναξιακός μείωσε σε 16-15, με ένα σερί 3-0 αλλά ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την απάντηση με σωστές επιλογές και το συν τρία επανήλθε (19-16). Στους τελευταίους πόντους του σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με διαδοχικές ισοπαλίες. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 22-21 και κατέκτησαν το σετ με 25-21, για το 1-1 στον αγώνα.

Άμεση απάντηση για το 2-1

Γρήγορο 2-0, στο ξεκίνημα του 3ου σετ για τον Ολυμπιακό, με τη συνέχεια να είναι ισορροπημένη και τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι το 10-10. Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες», με τη Σάσκια Χίπε να πιέζει από το σερβίς, έτρεξαν ένα σερί 5-0, κάνοντας το 15-10. Η Χούντ καρφώνει για το 18-13, διατηρώντας το συν πέντε για τον Ολυμπιακό. Λάθος καρφί των φιλοξενούμενων και γίνεται το 22-15 και στη συνέχεια μπλοκ της Ζιβογίνοβιτς, φέρνει το σετ στο 23-15. Άουτ σερβίς του Πανναξιακού και άσσος της Ζιβογίνοβιτς στη συνέχεια, δίνουν τους τελευταίους δυο πόντους στον Ολυμπιακό, για το 25-16 και το 2-1 στον αγώνα.

Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή και 2-2

Ίδιο ξεκίνημα και στο 4ο σετ, με τον Πανναξιακό να προηγείται με 2-0 και τον Ολυμπιακό να απαντάει με τις Χίπε και Χουντ, για το 2-2. Ακολούθησαν διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 8-8, όπου και πάλι οι φιλοξενούμενες αποσπάστηκαν με δυο πόντους (8-10). Ο Ολυμπιακός έκανε το 14-18, 18-18 με τη Ζιβογίνοβιτς και στη συνέχεια το 21-24, 24-24 με τη Ζακχαίου αλλά δεν ολοκλήρωσε τη ανατροπή και απώλεσε το σετ με 26-24.

Νίκη στο τάι μπρέικ

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ εκεί όπου ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά και προηγήθηκε με 4-1, χάρη σε έναν άσσο της Λαμπρούση και ένα μπλοκ της Ζακχαίου. Γυριστό πλασέ της Χριστοσούλου διαμορφώνει το 5-2. Νέο «ερυθρόλευκο» τριπλό μπλοκ και το σκορ γίνεται 6-2, με τις παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να μην αφήνουν περισσότερα περιθώρια αντίδρασης. Με το τελικό 15-8 που προήλθε από καρφί της Ζιβογίνοβιτς έγινε το 3-2 στο ματς, με τον Ολυμπιακό να διπλασιάζει τς νίκες του στο πρωτάθλημα. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σάσκια Χίπε με 23 πόντους και ακολούθησαν Ζιβογίνοβιτς και Χούντ που είχαν από 20.

Τα σετ: 3-2 σε 2:01, 25-15 (23′), 21-25 (26′), 25-16 (23′), 24-26 (33′), 15-8 (16′)
Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 20 (18/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ., 26% αρ.), Χούντ 20 (18/43 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ., 41% αρ.), Λαμπρούση 6 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 6 (4/7 επ., 2 άσσοι), Χίπε 23 (17/55 επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ζακχαίου 11 (6/8 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Κονόμη -λ (74% υπ., 47% αρ.) / Κακουράτου -λ, Κωνσταντινίδου, Καλανταρίδου, Ξανθοπούλου, Τοτσίδου

Πανναξιακός (Οικονόμου): Μίλλεν 21 (17/58 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 45& υπ., 28% αρ.), Αμαράλ 19 (18/55 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ., 25% αρ.), Παπαδοπούλου 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Ρουέντα 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 31% υπ., 19% αρ.), Μαλουσάρη, Αργυρίου 8 (3/9 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Γιαννέλου 5 (1/5 επ.,1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τσαγγαράκη -λ (37% υπ., 26% αρ.) / Νότη, Ιωάννου