Βασίλισσα Ρεάλ -Βασιλιάς Κουρτουά[video]

Για 14η φορά στην ιστορία της ,η Ρεάλ κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας με 1-0 της  Λίβερπουλ, του Κώστα Τσιμίκα που δεν αγωνίστηκε. Το γκολ της νίκης ο Βινίσιους ,mvp  ο ανίκητος Κουρτουά που ήταν το μεγαλύτερο εμπόδιο των “Ρεντς” με καταπληκτικές αποκρούσεις.

H Λίβερπουλ ξεκίνησε φουριόζα αλλά από το ξεκίνημα ο Κουρτουά έμοιαζε ανίκητος.  Στο 16’ ο Βέλγος απέκρουσε το κοντινό σουτ του Σαλάχ και στη συνέχεια  το πλασέ του Τιάγκο. Ενα λεπτό μετά παίχτηκε το ίδιο έργο με Σαλάχ και Κουρτουά  που λίγα λεπτά αργότερα, στο σούτ του Μανέ είχε και σύμμαχο  το δεξί δοκάρι της εστίας. Ο Σαλάχ απείλησε και  στο 34’ αλλά  βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον κίπερ της Ρεάλ.

Ολα έδειχναν Λίβερπουλ μέχρι  το 44. Ηταν εκεί που ο Μπενζεμά αρχικά δεν μπόρεσε να σκοράρει καθώς ολιγώρησε, όντας σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, και εν συνεχεία μετά απο παρέμβαση ,αρχικά του Βαλβέρδε και εν συνεχεία του Φαμπίνιο ξαναέγινε κάτοχος της μπάλας και σκόραρε, αλλά το VAR έκρινε ότι ο Φαμπίνιο δεν έκανε άμεσο γύρισμα  και έτσι το γκολ ακυρώθηκε.

Στο β μέρος. και ενώ η Λίβερπουλ έμοιαζε πιο ζωντανή ,ήρθε  ο απόλυτος αιφνιδιασμός μόλις στην δεύτερη τελική των “Μέρένχες”. Σε τρανζίσιον, ο Κασεμίρο άνοιξε για τον Βαλβέρδε που ξεχύθηκε απο δεξιά,  έκανε σέντρα σουτ και ο Βινίσιους, με προβολή άνοιξε το σκορ.

Στο 64 και το 69, ο Κουρτουά νίκησε τον Σαλάχ , όπως και στο 80 όταν στο σουτ του Αιγύπτιου, η μπάλα κόντραρε στον Ζότα με τον Βέλγο να απλώνει τα άκρα του και να διώχνει. Λίγο αργότερα, ο Κειτά βρέθηκε σε θέση βολής αλλά έστειλε τη μπάλα στα ..πετεινά του Ουρανού. Οσο και να προσπάθησαν οι Αγγλοι η κατάσταση δεν μπορούσε να αλλάξει και κάπως έτσι η Ρεάλ κατέκτησε το 14ο.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (77′ Kεϊτά), Φαμπίνιο, Τιάγκο (77′ Φιρμίνο), Σαλάχ, Λουίς Ντίας (65′ Ζότα).

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Αλάμπα, Μιλιτάο, Μεντί, Κασεμίρο, Μόντριτς (90′ Θεμπάγιος), Κρόος, Βαλβέρδε (85′ Καμαβινγκά), Βινίσιους (90′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά.