Βασιλιάς Θρύλος «γονάτισε» τη Ρεάλ!

Επική νίκη για τον Θρύλο με διαστημικούς Βεζένκοφ, Σλούκα, σκόρπισε τους Μερένχες» με 74-68 και παρέμεινε στην κορυφή της Ευρωλίγκα.

Την αήττητη κούρσα του στη φετινή Ευρωλίγκα συνέχισε ο Ολυμπιακός, αφού υπέταξε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ντέρμπι του ΣΕΦ με 74-68 και ζευγάρωσε τις νίκες του στην Ευρωλίγκα.
Με «όπλο» την γρανιτένια τους άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» .. έπνιξαν τους «Μερένχες, οι οποίοι υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα του Θρύλου, αλλά και την δίψα των παικτω΄ν του Γιώργου Μπαρτζώκα για διάκριση

Με ξεκάθαρη επιδίωξη να ελέγξουν τον ρυθμό μέσα από τις δυνατές τους άμυνες ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός με τους Βεζένκοφ και Φλ να ηγούνται στο σκοράρισμα και τον Γάλο σέντερ να παίζει καταπληκτική άμυνα πάνω στον Ταβάρες έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 13-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβηκε ο ρυθμός και αυτό συνέβαλε στην δημιουργία όμορφου θεάματος. Η μία ωραία συνεργασία διαδέχονταν η μία την άλλη κα στις δύο πλευρές του γηπέδου, με άμεση συνέπεια το παιχνίδι να αποκτήσει μία … άγρια ομορφιά.
Ο Ολυμπιακός με τον Σλούκα να οργανώνει μαεστρικά και να εκτελεί, αλλά και τους Πρίντεζη , Λαρεντζάκη να προσφέρουν βοήθειες, βρέθηκε να προηγείται 26-21 στο 15’.
Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, ωστόσο βελτίωσε αισθητά την επιθετική της παραγωγή και με τους Ταβάρες, Πουαριέ και Γκος (σ.σ. που επέστρεψε ως αντίπαλος στο ΣΕΦ) να ηγούνται στο σκοράρισμα έκλεισε το πρώτο μέρος με βραχεία κεφαλή ενός πόντου (35-36).

Ο Ολυμπιακός με τους Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Ντόρσεϊ να ηγούνται στο σκοράρισμα έκλεισε την Τρίτη περίοδο προηγούμενος με 52-52 παίρνοντας ψυχολογική ώθηση και από τον κόσμο του.
Με διαδοχικά τρίποντα των Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη , αλλά και με γκολ- φάουλ του Χασάν ο Ολυμπιακός προσπέρασε 9 πόντους (65-56) στο 35’ και το ΣΕΦ είχε πάρει … φωτιά!
Ακολούθησε τρίποντη «βόμβα» του Ντόρσει για το 68-58 στο 35’ Το νεαρό στο … αυλάκι είχε μπει. Με όπλο την γρανιτένια τους άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πιστέψουν στους αντιπαλους τοςυ για την ανατροπή, παρά το προσωρινό 71-68 με τρίποντο του Γιουλ στο 39’
Το μαγικό καλάθι του Βεζένκοφ για το 73-68 και η πολύ καλή άμυνα των ερυθρόλευκων» που ακολούθησε ώθησαν τον Θρύλο σε μία τεράστια σε αξία νίκη!