ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Βαριά ήττα στην Πράγα

Κατώτερες των περιστάσεων αποδείχθηκαν οι κοπέλες του Ολυμπιακού, στο ματς με την USK στην Πράγα. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν πολύ άστοχες στο πρώτο ημίχρονο. Έκαναν 21 λάθη και απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε εξαιρετικά, όσον αφορά στην επίθεση, δεν είχαν απάντηση. Με αποτέλεσμα να ηττηθούν 95-63. Βαριά ήττα στην Πράγα.

Πολλά «κενά» διαστήματα

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν νωθρά στο ματς. Λάθος στην πρώτη επίθεση και 5-2 πίσω στο σκορ στο 2′. Ωστόσο ισοφάρισαν με την Σταμολάμπρου να έχει και τους 5 πόντους (3′). «Έτρεξαν» σερί 8-0 και με το τρίποντο της Γκούσταφσον βρέθηκε σε νταμπλ σκορ (5-10) στο 5′. Τρία άστοχα σουτ και ένα λάθος της κράτησαν χωρίς σκορ για σχεδόν 3:30, με την USK να προσπερνά 11-10. Εκεί η Σταμάτη έδωσε τη λύση από την περιφέρεια (11-13, 2:40). Όμως ακολούθησε ένα ακόμα «νεκρό» διάστημα ως το φινάλε της περιόδου. Οι Τσέχες έκαναν σερί 9-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (20-13). Με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν 2 ασίστ και 5 λάθη, αλλά και μόλις 3/13 δίποντα (23.1%)!

Συνεχόμενα λάθη

Το σερί της USK Πράγας όλο και μεγάλωνε. Με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει τα λάθη και να μένει χωρίς σκορ για 2:51 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Τσέχες έφτασαν σε επί μέρους 13-0 για το 24-13, πριν σκοράρει η Γκούσταφσον μετά από επιθετικό ριμπάουντ (24-15, 13′). Οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν σκορ, αλλά στην άμυνα δεν είχε σωστές αντιδράσεις. Έτσι η USK βρέθηκε στο +11 (31-20, 14′). Ακόμη ένα «νεκρό» διάστημα στην επίθεση και η ομάδα της Πράγας βρέθηκε στο +18 (40-22) στο 17′. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε μέσω της Σουκ. Η Αμερικανίδα πέτυχε 7 διαδοχικούς πόντους για το 40-29 (19′). Το 10ο λάθος του Θρύλου στο ματς έφερε το 41-29. Αν και η Σταμολάμπρου με βολές μείωσε σε 41-32, ο Ολυμπιακός έκανε φάσουλ στα 0,5” και η Κόντε (17π.) με 3/3 βολές έκλεισε το ημίχρονο στο +12.

Κατάρρευση

Ένα ακόμη δίλεπτο με κακή εικόνα για τον Ολυμπιακό. Οι Τσέχες έκαναν 9-2 και προηγήθηκαν 53-34 στο 22′. Αγιούσο και Σταμολάμπρου έδωσαν προσωρινά επιθετικές λύσεις, μειώνοντας σε 59-40 (24′). Ωστόσο ένα ακόμα 8-3 για τις Τσέχες με πολλά λάθη και αστοχία από τις «ερυθρόλευκες» έκαναν το σκορ 67-43 (27′). Η ομάδα του Ζίμπαρτς σκόραρε με μεγάλη δυσκολία, με την USK να φτάνει στους 30 πόντους στο δεκάλεπτο, αλλά και να πλησιάζει σε τόσο μεγάλη διαφορά. Η Φάνγκμπελε πέτυχε το 74-46, για να λήξει η περίοδος με 74-49, μετά το τρίποντο της Αγιούσο.

Βαριά ήττα

Οι βολές (2/2) της Βοράτσκοβα έφεραν με το… καλημέρα στην τελευταία περίοδο τη διαφορά στους 32 (81-49). Η ίδια με άλλες 2/2 βολές πέτυχε το 85-49 και έδωσε… αέρα 36 πόντων στην τσεχική ομάδα. Με τις κοπέλες του Ολυμπιακού να δείχνουν ανήμπορες να αντιδράσουν. Με την Σταμολάπρου να μειώνει σε 87-56 στο 37′. Η διαφορά ουσιαστικά δεν έπεσε πιο χαμηλά. Οι Τσέχες πέτυχαν τους τελευταίους τους πόντους 2:06 για το φινάλε, για να μειώσει ο Ολυμπιακός στο τελικό 95-63 με τις βολές της Γκούσταφσον. Βαριά ήττα στην Πράγα.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 44-32, 74-49, 95-63.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.