ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟ

Σαρωτικός Θρύλος!

Την απόλυτα νικηφόρα πορεία της στις εγχώριες διοργανώσεις διεύρυνε η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ομάδα Πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά την εξασφάλιση της πρόκρισης στους «8» του Champions League, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν επίδειξη δύναμης, επικρατώντας άνετα με 16-5 της Γλυφάδας στο Παπαστράτειο και πέτυχαν το «9Χ9» στην φετινή Α1.

Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης πραγματοποίησαν πειστική εμφάνιση, έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα για το Super Cup, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (17/12) στις 19:00 στο Παπαστράτειο με αντίπαλο τον Εθνικό.

Κόντρα στον κάτοχο του Len Trophy, οι back to back πρωταθλήτριες Ευρώπης, θέλουν να πανηγυρίσουν την κατάκτηση ενός ακόμη ευρωπαϊκού τίτλου. Πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση με τον ΑΝΟΓ αναδείχθηκε η Κίρα Κρίστμας με 4 γκολ και την ακολούθησαν η Μυριοκεφαλιτάκη (3), Μ. Πλευρίτου (2), Ξενάκη (2), Β. Πλευρίτου (2), Χυδηριώτη (2), Σιούτη (1).

Δυναμική εκκίνηση

Από κει και πέρα στην αναμέτρηση με την Γλυφάδα για την 9η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 4-0, μέχρι το 1:33 χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Κίρα Κρίστμας, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη και Βάσω Πλευρίτου. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 4-1 στα 49’’ με την Ειρήνη Νίνου, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος. Τον ίδιο υψηλό ρυθμό διατήρησαν οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης και στο 2ο οκτάλεπτο, με την Κρίστμας να σημειώνει το 5-1 στα 5:26. Η Γλυφάδα μείωσε σε 5-2 με την Ειρήνη Νίνου (4:49), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 4-0 σερί που προήλθε από το τρίτο προσωπικό γκολ της Κρίστμας, τα δυο διαδοχικά της Ξενάκη και το ένα της Σιούτη για να φτάσει στο 9-2, που ήταν και το σκορ στο ημίχρονο.

Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό!

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 10-2 σκόρερ την Βάσω Πλευρίτου (7:35) και στη συνέχεια η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 11-2. Η Γλυφάδα μείωσε με την Μουστακαρία σε 11-3 (4:27), όμως οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης με άλλα δυο τέρματα της Μαργαρίτας Πλευρίτου και της Ιωάννας Χυδηριώτη ανέβασαν σε διψήφια νούμερα την διαφορά φτάνοντας στο 13-3. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 13-4, όμως η Κρίστμας με το τέταρτο προσωπικό της γκολ έγραψε το 14-4 (2:36) με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε με άνεση το υπέρ του προβάδισμα και με το επιμέρους 2-1 στο διάστημα αυτό έφτασε στην τελική επικράτηση με 16-5, κοιτάζοντας πλέον τον ευρωπαϊκό τελικό του Super Cup, το Σάββατο στις 19:00 στο Παπαστράτειο, με αντίπαλο τον Εθνικό.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 5-1, 5-2, 2-1.

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κρίστμας (5:04), 2-0 Μ. Πλευρίτου (4:09), 3-0 Μυριοκεφαλιτάκη (3:10), 4-0 Β. Πλευρίτου (1:33), 4-1 Ε. Νίνου (0:39)

2ο οκτάλεπτο: 5-1 Κρίστμας (5:26), 5-2 Ε. Νίνου (4:49), 6-2 Κρίστμας (4:31), 7-2 Ξενάκη (2:49), 8-2 Ξενάκη (2:16), 9-2 Σιούτη (1:27)

3ο οκτάλεπτο: 10-2 Β. Πλευρίτου (7:35), 11-2 Μυριοκεφαλιτάκη (5:09), 11-3 Μουστακαρία (4:27), 12-3 Μ. Πλευρίτου (4:07), 13-3 Χυδηριώτη (3:33), 13-4 Κοντογιάννη (2:57), 14-4 Κρίστμας (2:36)

4ο οκτάλεπτο: 15-4 Χυδηριώτη (6:01), 15-5 Κανελλοπούλου (4:59), 16-5 Μυριοκεφαλιτάκη (3:38)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Aλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Τριχά, Ξενάκη 2, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 2, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 4, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ: Καρύτσα, Π. Νίνου, Μουστακαρία 1, Γουλβς, Γρηγοροπούλου, Ε. Νίνου 2, Αντωνιάδη, Κανελλοπούλου 1, Κούλχας, Φουντωτού, Κατσώνη, Κοντογιάννη 1, Τσιάρα, Κακίδη, Μαδένογλου