Τζένγκις Χ(ΑΣ)άν

Σε ένα ακόμα  Ευρωπαϊκό θρίλερ, ο Ολυμπιακός βγήκε νικητής αν και ηττημένος. Πεσμένος στο καναβάτσο από τα δύο γκολ του Ζάχαβι στο πρώτο μέρος, ο νταμπλούχος Ελλάδας σηκώθηκε ως άλλος Ρόκι Μπαλμπόα και όχι μόνο κοίταξε στα μάτια την  Αιντχόφεν αλλά την απείλησε με δύο δοκάρια και την έριξε νοκ αουτ απο τους “16” με ένα γκολ απο τον ήρωα των τελευταίων λεπτών. Τον Αχμεντ Χασάν./

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς ξεκίνησε το αγαπημένο του 4-3-3 με κίπερ τον Σα. Τετράδα στην άμυνα τους Λαλα-Σεμέδο -Μπα-Ρεάμπτσιουκ. Στη μεσαία γραμμή Εμβιλά-Μπουχαλάκης και Καμάρα σε πιο ελεύθερο ρόλο ,ενώ στα φτερά βρέθηκαν οι Βαλμπουενά-Μπρούμα και φορ ο Ελ Αραμπί.

Το ματς: Tο πρώτο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για τον Ολυμπιακό από το 15ο λεπτό και μετά.  Διότι μέχρι τότε οι Πειραιώτες  ήλεγχαν τον ρυθμό, υπερφόρτωναν την weak side των Ολλανδών με Λαλά -Βαλμπουενά και Καμαρά έχοντας  ισορροπία στις  γραμμές ,ενώ απείλησαν με  τη σέντρα του Μπρούμα και την κεφαλιά του Ελ Αραμπί που δεν βρήκε στόχο.

Ζαχαβι ο τιμωρός

Από το 20 και μετά, οι της Αιντχόφεν άρχισαν να ανεβάζουν επικίνδυνα στροφές. Με παιχνίδι απο τα άκρα και τα ανεβάσματα του Μαξ ,αλλά και τον Μάλεν ο οποίος ενίοτε πλαγιοκοπούσε τραβώντας τον προσωπικό του αντίπαλο  με τον Ζάχαβι να γίνεται επικίνδυνος.  Στο 20 , ο Μάλεν  βρέθηκε σε θέση βολής αλλά τον πρόλαβε ο Μπα, στο 23 όμως,  απο το κόρνερ που εκτελέστηκε απο δεξιά ο Ισραηλινός αφύλακτος ,όπως και στο Καραϊσκακη, έπιασε δυνατή κεφαλιά δυνατή και καρφωτή, ο Σά δεν συγκράτησε την μπάλα και ..1-0.

Στο 32, ο Καμαρά έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Μπρούμα που τελείωσε μόνος του τη φάση, λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι, ωστόσο θα μπορούσε να δώσει τη μπάλα λίγο πιο δίπλα στον Ελ Αραμπί.

Και ενώ όλα έδειχναν 1-0 για το ημίχρονο , η Αιντχόφεν κέρδισε φάουλ λίγο έξω απο την περιοχή και ο Ζάχαβι έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σα για το 2-0.

Για …Ροντέο

Το σετ παιχνίδι  δεν έβγαινε σε καλό.  Ο Μαρτίνς έβλεπε ότι η ομάδα είχε θέματα και ανασταλτικά και οργανωτικά και περιμένοντας συνέπεια και απρόβλεπτο έβαλε Μασούρα και Φορτούνη αντί των Μπουχαλάκη και Βαλμπουενά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα θα μπορούσε να έρθει η δικαίωση. Ο Μπρούμα έκανε …γιο γιο τον Μαξ, έβγαλε σέντρα αλλά ο Καμαρά έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και ο Λαλά στα σώματα.

Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο , το ματς έμοιαζε σαν το β μίχρονο του πρώτου αγώνα, απλά τώρα η Αιντχόφεν έδινε χώρο και έψαχνε την ευκαιρία  που βρήκε στο 60 με τον Μάλεν που σούταρε χαμηλά αλλά ο Σά έδιωξε.

Δεύτερο δοκάρι

Η Αιντχόφεν απείλησε, ξανά, με φάουλ του Μάξ στο 66, διαγώνια που έφυγε άουτ, ενώ στο 78, ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ φάτσα με το τέρμα αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Με το παιχνίδι πάνω-κάτω και τον Ολυμπιακό να τα παίζει όλα για όλα με τον Μαρτίνς να βάζει και τον Χασάν τα πάντα κρέμονταν σε μία κλωστή . Με τους Πειραιώτες να έχουν δύο δοκάρια και τον Μεγαλοδύναμο να μοιάζει να είναι Αιντχόφεν, το δοκάρι του Μάλεν,σε αντεπίθεση στο 88, έδειχνε ότι κάτι μπορει να φέρει καλό για τους Πειραιώτες αρκεί να είχαν και την τύχη με το μέρος τους. Και τελικά στο 89 ήρθε ο ήρωας ,για ακόμα ένα ματς,ευρωπαικό ,Χασάν να δώσει τη λύση.

Τζένγκις…Χασάν

Στην πλαγιοκόπηση του Φορτούνη και την υπέροχη σέντρα από τα αριστερά, ο Ελ Αραμπί νικήθηκε στην κεφαλιά του από τον Εμβογκό αλλά ο απο μηχανής Φαραώ ,Αχμεντ Χασάν ,με προβολή έκανε το 2-1 και έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό. Δίκαιη γάρ γιατί ο Ολυμπιακός το άξιζε.

MVP: Ο Μαντί Καμαρά που έτρεξε αστάμάτητα και ήταν παντού.

Ο αδύναμος κρίκος: ο Σα που ευθύνεται και για τα δύο γκολ.

Η στιγμή: Το γκολ του Χασάν για το 2-1

Ο Ρέφερι: Ο Γάλλος ρέφερι έπαιξε ξεκάθαρα 60-40 τους Ολλανδούς

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Εμβονγκό – Τέζε, Μποσκαλί, Φίεργκέφερ – Ντάμφρις, Μαξ, Ροσάριο, Τομάς, Γκέτσε (90′ Μάριος Τζούνιορ) – Ζαχάβι, Μάλεν (90′ Φέρτενσεν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα – Λαλά (79’ Ανδρούτσος), Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46’ Μασούρας), Καμαρά – Μπρούμα (79’ Χασάν), Βαλμπουενά (46’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.