Αυτός ο Ολυμπιακός σε στέλνει στο τρελάδικο!

Τραγικός στα πρώτα 23 λεπτά, απίστευτος μετά, αλλά οι χαμένες βολές στο τέλος δεν τον άφησαν να στείλει στα… τάρταρα την ΤΣΣΚΑ , η οποία νίκησε 75-74 στο ΣΕΦ.

Αν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στο φινάλε, θα είχαν στείλει την ΤΣΣΚΑ στην… κόλαση. Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με 25 πόντους στο ΣΕΦ, αλλά στο τέλος οι άστοχες βολές του Ολυμπιακού από Μακ Κίσικ και Πρίντεζη την κράτησαν «ζωντανή» και της επέτρεψαν να φύγει νικήτρια από τον Πειραιά με 75-74. Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν αλλού για αλλού στα πρώτα 23-24 λεπτά του ματς, αλλά μετά έδειξε πώς έχει τον… αέρα της ομάδας της Μόσχας που γλίτωσε από τη μεγαλύτερη «κηδεία» στην ιστορία της.

Διαφορά ποιότητας

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η ΤΣΣΚΑ δεν άφησε στους «ερυθρόλευκους» σε κανένα σημείο να μπουν μέσα στο ματς. Από το αρχικό 6-0 των Ρώσων, η ομάδα του Μπαρτζώκα το μόνο που πέτυχε ήταν να μειώσει στους τρεις πόντους (7-10) με τις βολές του Βεζένκοφ (4:22). Οι παίκτες του Ιτούδη πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, «έτρεξαν» σερί 14-2 και βρέθηκαν στο +15 (24-9), 34” πριν το τέλος της περιόδου, με τον Σλούκα να μειώνει με τρεις βολές στο 12-24, το σκορ με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο. Καθοριστικός για τους Ρώσους ο Βόιτμαν.

«Παιδική» χαρά

Ο Μπαρτζώκας άλλαξε πεντάδα, έριξε στο ματς Σπανούλη, Πρίντεζη, Χάρισον, Τζένκινς και Ζαν Σαρλ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν καλό ξεκίνημα και πλησίασαν στους δέκα πόντους με Σπανούλη και Ζαν Σαρλ (19-29), 6:03 για το ημίχρονο. Εκεί, όμως, ήταν λες και έσβησε ξανά ο διακόπτης. Οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ σκόραραν με άνεση. Ο Λούντμπεργκ ήρθε από τον πάγκο και σημείωσε 3 τρίποντα, ο Βόιτμαν συνέχισε να σκοράρει, όποιος ήθελε πετύχαινε καλάθι και η διαφορά μεγάλωνε. Σερί 12-4 για τους φιλοξενούμενους, με τη διαφορά να φτάνει στους 18 (41-23), η μεγαλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και αυτή με την οποία πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (26-44).

Έργο Μακ Κίσικ και άμυνας

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδο… τρέλας. Αρχικά οι Ρώσοι με σερί 7-0,πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους. Προηγήθηκαν με 25 πόντους διαφορά (51-26). Από εκείνο το σημείο χαλάρωσαν υπερβολικά, ενώ ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση. Λογικό. Ο Μακ Κίσικ με 9 σερί πόντους μείωσε στους 16 (35-51) με ένα ακόμα τρίποντο έφτασε τους 12. Η άμυνα είχε βελτιωθεί, λύσεις επιθετικά έδωσαν και ο Βεζένκοφ και ο Σλούκας, πλησίασαν στους οκτώ (49-57), για να τελειώσει το δεκάλεπτο 49-59.

Τρεις χαμένες βολές…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στραβά και το τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά μετά από ένα κακό πρώτο λεπτό συνήλθε. Άρχισε να παίρνει τα πάνω του, με μπροστάρη τον Μακ Κίσικ που ήταν εκπληκτικός. Ο Αμερικανός βγήκε μπροστά, έκανε πάρα πολύ καλό παιχνίδι και με τη συνδρομή των Πρίντεζη και Σπανούλη πλησίασε στον πόντο (64-65). Η ΤΣΣΚΑ έδειχνε εγκλωβισμένη και ο Ιτούδης επιστράτευσε τον Τζέιμς που το πήρε πάνω του.

Αλλά το μομέντουμ ήταν με τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι με τρίποντο του Βεζένκοφ, 2:50 για το φινάλε, πέρασε μπροστά στο σκορ (69-68). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά οι τρεις συνεχόμενες χαμένες βολές από Μακ Κίσικ (2:05) και Πρίντεζη (12,5″) κόστισαν. Η τελευταία ήταν μετά το γκολ-φάουλ του υπαρχηγού (74-73), στη συνέχεια ο Σπανούλης έκανε φάουλ στον Τζέιμς που έβαλε 2/3 βολές (2,6″), για να αστοχήσει σε τρίποντο στη λήξη ο Πριντ και η ΤΣΣΚΑ να νικήσει 75-74 στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75.