REDΔΙΑΦΟΡΑΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Tsimikas Night[video]

Η Λίβερπουλ είναι η νέα κάτοχος του Κυπέλλου Αγγλίας ,μιας και μετά απο ένα συγκλονιστικό τελικό νίκησε στα πέναλτι την Τσέλσι(6-5. 0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση) χάρις σε εύστοχο πέναλτι του Τσιμίκα στη διαδικασία της Ρώσικης ρουλέτας.

Ηταν ένα παιχνίδι με ένταση-πάθος και χαμένες ευκαιρίες   και για τις δύο ομάδες και μάλιστα τους Reds  που έχασαν τον Σαλάχ και έχουν αγωνία για τον Αλισον εν όψει Ρεάλ ,είχαν  δύο  δοκάρια    με Ντίας και Ζότα (84-90 ) ,ενώ  η Τσέλσι είχα δοκάρι στο 47 με τον Μάρκος Αλόνσο από φάουλ

Κάπως έτσι φτάσαμε στην παράταση και στα  πέναλτι  με τον Αθπιλικουέτα να  στέλνει  την μπάλα στο δοκάρι στη δεύτερη λονδρέζικη εκτέλεση, με τη Λίβερπουλ να έχει 4/4 και να φτάνει στο τελευταίο πέναλτι με τον Μανέ. Ωστόσο, αυτός νικήθηκε από τομ Μεντί, να αποκρούει, με αποτέλεσμα να περάσουμε στον… ξαφνικό θάνατο με σκορ 4-4.

Μετά από ευστοχίες των Ζιγιές και Ζότα, ο Άλισον απέκρουσε την εκτέλεση του Μάουντ, με τον επόμενο να είναι ο Κώστας Τσιμίκας, που είχε αντικαταστήσει τον Ρόμπερτσον στην παράταση.  Ο Τσίμι ευστόχησε και κάπως έτσι γράφτηκε ιστορία..

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Τσέλσι (Τ. Τούχελ): Μεντί, Ρίντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Τσαλόμπα (106’ Αθπιλικουέτα), Αλόνσο, Κόβασιτς (66’ Καντέ), Ζορζίνιο, Τζέιμς, Μάουντ, Πούλισιτς (106’ Λόφτους-Τσικ, 119’ Μπάρκλεϊ), Λουκάκου (85’ Ζιγιέκ).

Στον πάγκο: Κέπα, Βέρνερ, Σαούλ, Σαρ.

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον (111’ Τσιμίκας), Φαν Ντάικ (91’ Μάτιπ), Κονατέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κεϊτά (74’ Μίλνερ), Χέντερσον, Τιάγκο, Σαλάχ (33’ Ζότα), Μανέ, Ντίας (98’ Φιρμίνο).

Στον πάγκο: Κέλεχερ, Γκόμεζ, Τζόουνς, Οριγκί.