Αξιζε τη νίκη

Η τελευταία παράσταση του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη δεν έφερε νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ (1-1) ,λίγο πριν τη φιέστα, αλλά ήταν καλύτερη απο άλλα ματς. Ο ΠΑΟΚ  προηγήθηκε, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Καρβάλιο  και έχασε ευκαιρίες για τη νίκη.

Πως ξεκίνησε: Ο Πεδρο Μαρτίνς κράτησε το 4-2-3-1 αλλά υπήρχαν   αρκετές αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό.  Κάτω από τα δοκάρια ο Τζολάκης και τετράδα απο δεξιά προς αριστερά Ανδρούτσος-Σωκράτης-Μπαγκαλιάνης -Ρεάμπτσιουκ. Στη μεσαία γραμμή-Κούντε- Κανέ και 10άρι ο Καρβάλιο. Γκάρι δεξιά και αριστερά ο Φαντιγκά και μπροστά ο Τικίνιο.

Το ματς:

Γρήγορος αιφνιδιασμός και 0-1

Το sold out στο Καραϊσκάκη έφερε ενθουσιασμό και προσμονή για την επιστροφή στις νίκες αλλά ο ΠΑΟΚ, χωρίς νίκη σε 10 ματς, μπήκε αποφασισμένος για τον αιφνιδιασμό. Και τον πέτυχε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Ζίφκοβιτς έκανε σέντρα απο δεξιά, ο Τζολάκης έκανε κάκιστη έξοδο και ο Σοάρες, με κεφαλιά ,πρόλαβε για το  0-1.. Δευτερόλεπτα πριν ο Σωκράτης είχε προλάβει τον Τσόλακ.

Μέχρι το 20ο λεπτό ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε κατοχή μπάλας  αλλά είχε κακό τρανζίσιον με αργές επιστροφές απο τη μεσαία γραμμή και τους Σοάρες- Μίτριτσα να είναι φοβερά επικίνδυνοι  στις αντεπιθέσεις ,ενώ και αμυντικά ο Δικέφαλος δεν είχε απειληθεί πλήν ενός φάουλ του Κούντε, που έδιωξε δύσκολα ο Πασχαλάκης.

Φοβερή ευκαιρία με Ροντρίγκες

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό καταγράφηκε στο 24. Ο Καρβάλιο βρέθηκε ,απο ωραίο άνοιγμα του Φαντιγκά, σε ρόλο δεξιού εξτρέμ έκανε ωραία σέντρα, ο Γκάρι έκανε κεφαλιά -ψαράκι αλλά η μπάλα έφυγε άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Καρβάλιο και ..1-1

Το ματς έχανε ρυθμό πηγαίνοντας προς το τέλος του ημιχρόνου, αλλά στο 41 το Καραϊσκάκη σηκώθηκε στο πόδι. Ο Τζολάκης γέμισε ,με γρήγορο τρανζίσιον, ο Ανδρούτσος έπιασε στον ..ύπνο τον Τσαούση και βγήκε μόνο απο δεξιά κάνοντας όμορφη σέντρα ,χαμηλή, και ο Καρβάλιο σε ρόλο φόρ εκτέλεσε τον Πασχαλάκη  για το 1-1.  Τελευταία καλή φάση καταγράφηκε για τον ΠΑΟΚ στο 45, όταν ο Ζίφκοβιτς έβγαλε σέντρα , Σβάμπ και Τσόλακ βρέθηκαν ακάλυπτοι με τον πρώτο να πιάνει κεφαλιά που πέρασε άουτ.

Μανωλάς αντί Μπαγκαλιάνη

Το Β ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μανωλά αντί του Μπαγκαλιάνη παρά το γεγονός ότι ο Σωκράτης είχε κάρτα  απο νωρίς. Ηταν η επανεμφάνιση του 30 χρονου στόπερ. Mάλιστα ήταν αυτός που στο 57, απείλησε με κεφαλιά ύστερα απο το κόρνερ του Κούντε με τον Πασχαλάκη να διώχνει και τον Καρβάλιο απο κοντά να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Σε ένα ξεκίνημα του β μέρους που ο ρυθμός ήταν αργός και τις δύο ομάδες να βγάζουν κούραση.  Ο Μαρτίνς έβγαλε τον τραυματία Φαντιγκά για τον Λόπες  στο 58 και δύο λεπτά, μετά ο ΠΑΟΚ απείλησε με τον Μίτριτσα που βρέθηκε σε θέση βολής, απο γέμισμα του Σάστρε αλλά ο Τζολάκης έδιωξε εντυπωσιακά.

Ο Μαρτίνς έβαλε Ελ Αραμπί και Εμβιλά για Τικίνιο και Κούντε αντίστοιχα, ο ΠΑΟΚ απάντησε με Καντουρί  και Ακπομ σε ένα τελευταίο 12 λεπτο  όπου και οι  δύο έμοιαζαν να μένουν απο δυνάμεις.

Φοβερό …άχαστο του Ελ Αραμπί

Στο 86, ο Ελ Αραμπί έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν ο Ανδρούτσος έκανε φοβερή ατομική ενέργεια, ελευθέρωσε για τον Λόπες  που  έκανε χαμηλή σέντρα, ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι Πρωταθλητές πίεζαν για το γκολ αλλά αυτό δεν ερχόταν με δύο συνεχόμενες προσπάθειες του Λόπες  να βρίσκουν έτοιμο τον   Πασχαλάκη.

H στιγμή: Η χαμένη ευκαιρία του Ελ Αραμπί  στο 86,

MVP: Ο κορυφαίος ,μακράν του αγώνα ήταν ο Ανδρούτσος. Δεν ξέρουμε το μέλλον του Ελληνα δεξιού μπακ αλλά ήταν εξαιρετικός στο μέτρο που μπορούσε.

Ο Αδύναμος κρίκος :  Ο Τζολάκης ευθύνεται στο  γκολ του ΠΑΟΚ  και γενικά έκανε πολλά λάθη. Εκανε πάντως και μία σπουδαία απόκρουσε σε σουτ του Μιτρίτσα.

Ο Ρέφερι : Καλή  η διαιτησία του Ευαγγέλου

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης – Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης(46 Mανωλάς), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ – Κανέ, Κούντε(70 Εμβιλά) – Ροντρίγκες(83 Βαλμπουενά), Καρβάλιο, Φαντιγκά(58 Λόπες) – Τικίνιο(70 Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Σάστρε, Κρέσπο, Ίνγκασον, Τσαούσης – Κούρτιτς, Σβαμπ, Σοάρες(71 Ελ Καντουρί) – Μιτρίτσα(76 Mπίσεσβαρ), Τσόλακ(71 Ακπομ), Ζίφκοβιτς.