Τρίποντο και κορυφή η Μπάτσκα Τόπολα [vid]

Νέα νίκη για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League. Καθώς η Μπάτσκα Τόπολα πέρασε νικηφόρα (1-0) από την έδρα της Ράντνικ, στη Σουρντούλιτσα. Βέβαια, δεν ήταν μόνο ότι συνέχισε την αήττητη πορεία της. Αλλά πώς πήρε ένα σημαντικό «διπλό» κόντρα στην ομάδα με την καλύτερη άμυνα, μέχρι τώρα, στο σερβικό πρωτάθλημα. Μιας και η Ράντνικ είχε δεχθεί μόλις ένα γκολ στις πέντε πρώτες αγωνιστικές. Τρίποντο και κορυφή η Μπάτσκα Τόπολα.

Η Μπάτσκα Τόπολα πάντα στην κορφή

Πράγματι, η 5η νίκη σε 6 αγωνιστικές και το αήττητο είναι γεγονός για την αντίπαλο του Ολυμπιακού. Καθώς έχει κάνει ιδανική εκκίνηση στο φετινό πρωτάθλημα. Ήδη είναι στο +4 από τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά και στο +6 από την Παρτιζάν, αν και έχουν ένα και δύο ματς λιγότερα. Όμως δείχνει πώς η περσινή της πορεία και η δεύτερη θέση στη Super Liga της Σερβίας δεν ήταν… πυροτέχνημα! Λοιπόν, στην αναμέτρηση της Σουρντούλιτσα, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Καθώς ήταν ένα ματς κλειστό. Όπως φάνηκε, όποιος έφτανε στο γκολ, θα έπαιρνε και τους τρεις βαθμούς.

Το τρίποντο ήρθε στο πρώτο ημίχρονο

Άρα η Μπάτσκα Τόπολα έδειξε ξανά χαρακτήρα. Ο Ζάρκο Λάζετιτς επέλεξε διάταξη 3-5-2 για την ομάδα του. Άρχισε την αναμέτρηση με τους Ίλιτς στο τέρμα, ενώ μπροστά του ήταν οι Τζόρτζεβιτς, Στόγιτς και Τσάλουσιτς. Επιπλέον, στη μεσαία γραμμή οι Τσβέτκοβιτς, Μιρτσέβσκι, Ράντιν, Στάνιτς και Πέτροβιτς. Ακόμη, επιθετικό δίδυμο με τους Πάντοβιτς και Γιοβάνοβιτς. Βέβαια, η ουσία ήταν το γκολ. Διότι αυτό έκανε τη διαφορά για την αντίπαλο του Ολυμπιακού.

Πιο συγκεκριμένα, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+1). Ειδικότερα ήταν ο Στόγιτς που σημείωσε με κεφαλιά το 0-1 και της έδωσε τη νίκη. Διότι στο δεύτερο μέρος δέχθηκε πίεση και είχε και την τύχη με το μέρος της, όπως στη φάση του 51′. Όταν ο Ίλιτς απέκρουσε το σουτ του Ντούρονιτς και ο Τσούμιτς αστόχησε σε κενή εστία για την Ράντνικ! Τρίποντο και κορυφή η Μπάτσκα Τόπολα.