Η Γουέστ Χαμ αήττητη και πρώτη [vid]

Η εκκίνηση των «σφυριών» στη φετινή Premier League  είναι εξαιρετική. Μιας και μετά από τέσσερις αγωνιστικές παραμένουν χωρίς ήττα. Επιπλέον, απόψε πέτυχαν την 3η νίκη τους. Διότι επικράτησαν 2-1 στην έδρα της Λούτον. Έτσι έφτασαν τους 10 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές. Η Γουέστ Χαμ αήττητη και πρώτη.

Η αήττητη Γουέστ Χαμ

Στο αποψινό ματς με τη Λούτον, το μεγάλο «όπλο» που είχαν να παρατάξουν τα «σφυριά» ήταν η εμπειρία τους. Ώστε να πάρουν άλλη μια νίκη, την 3η διαδοχική. Όπως και έγινε τελικά. Μιας και η νεοφώτιστη στην Premier League, αντίπαλός της, δημιούργησε μεν παραπάνω τελικές, όχι όμως στο τέρμα. Όπως ήταν λογικό, εκεί η Γουέστ Χαμ έδειξε χαρακτήρα. Κατά συνέπεια, ήταν περισσότερο αποτελεσματική και αυτό της έδωσε άλλους τρεις πόντους.

Επομένως, με το υπέρ της 2-1 έφτασε τους 10 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές και «οδηγεί» την κούρσα. Ειδικότερα αυτό θα κάνει για απόψε. Δηλαδή θα απολαύσει την μοναξιά της κορυφής, πριν αγωνιστεί η Μάντσεστερ Σίτι που άρχισε με 3/3 το πρωτάθλημα. Η Γουέστ Χαμ αήττητη και πρώτη.

Τα «σφυριά» στην πρώτη θέση

Ο Ντέιβιντ Μόγιες επέλεξε ως σύστημα για την ομάδα του, το 4-2-3-1. Με τον Αρεολά στο τέρμα, τους Κουφάλ, Ζούμα, Αγκέρ και Έμερσον στην άμυνα. Επίσης, Άλβαρες και Γουόρντ-Πράους στα χαφ. Ακόμα, τριάδα μεσοεπιθετικών με τους Μπόουεν, Πακετά και Μπενραχμά, ενώ ο Αντόνιο στην κορυφή της επίθεσης. Λοιπόν, η αντίπαλος του Ολυμπιακού είχε τον έλεγχο. Το αποτέλεσμα ήταν το 0-1 στο 37′ με δημιουργό τον Πακετά και σκόρερ τον Μπόουεν με κεφαλιά (0-1).

Επιπλέον, στο 51′ ακυρώθηκε γκολ του Έμερσον για οφσάιντ του Αντόνιο στην αρχή της φάσης! Ωστόσο, στο 85′ ο Ζούμα με κεφαλιά, μετά το κόρνερ του Γουόρντ-Πράους πέτυχε το 0-2. Εντούτοις και με προβάδισμα δύο γκολ, η νίκη δεν ήρθε τόσο άνετα. Μιας και δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+2) ο Άντερσεν μείωσε σε 1-2, επίσης με κεφαλιά! Όμως τα «σφυριά» κράτησαν το προβάδισμα και πήραν ένα ακόμα τρίποντο. Η Γουέστ Χαμ αήττητη και πρώτη.