Τριάδα …διαβολική και διπλό μέσα στην Αγία Πετρουπολη

Με ένα επιβλητικό Χασάν Μάρτιν που τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, και άξιους συμπαραστάτες τον ουσιαστικό Σακίλ Μακ Κίσικ(10 πόντοι , 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) αλλά και τον Βασίλη Σπανούλη(9 πόντοι -5 ασίστ) , ο Ολυμπιακός επικράτησε της; Ζενίτ στην Ρωσία με 66-75. Τα χρειάστηκαν στην αρχή της  4ης περιόδου οι “Ερυθρόλευκοι” που απώλεσαν διαφορά 17 πόντων αλλά είχαν ψυχραιμία και οξυδέρκεια να κρατήσουν τη νίκη.

Ο Χόλινς και το πρόβλημα

Το άλυτο πρόβλημα του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο είχε ονοματεπώνυμο και λεγόταν Οστιν Χόλινς(4/7 τρίποντα). Ο Αμερικανός πυροβολούσε αδιάκοπα από τα 6.75 με τον Ολυμπιακό να προηγείται με +4(9-13) ,αλλά  με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να βγάζουν  επιπολαιότητα έδωσαν το δικαίωμα στη Ζενίτ να προηγηθεί με 20-19.

“Εχασε” Χάρισον- Βρήκε ρυθμό και διαφορά

Στη δεύτερη περίοδο το ματς ήταν ιδιαίτερα σκληρό με το πρώτο δίλεπτο να μην έχει καλάθι, με τον Ολυμπιακό να χάνει με τραυματισμό τον Χαρισον  που δεν έπαιξε ως το τέλος του αγώνα καθώς χτύπησε στo γόνατο.

Με τον Ολυμπιακό να “δένει ” την άμυνα του, με πεντάρι τον Πρίντεζη  και τον Σπανούλη να είναι εξαιρετικός σύν τον Μάρτιν που σκόραρε και πάλευε μαζί με τον Ελις , η διαφορά στην Β περίοδο έκλεισε στο+14(27-41).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός  είχε θέματα με τα πολλά φάουλ που έπαιρνε η Ζενίτ με τους “ερυθρόλευκους”  να κάνουν πεντέμιση λεπτά να σκοράρουν μέχρι να βρεθεί ο τρόπος για το σκοράρισμα με Μακ Κισικ , Παπανικολάου, Μαρτιν και Σπανούλη  για το 43-58

Στην 4η  περίοδο  ο Ολυμπιακός πήγε να πραγματοποιήσει μπασκετική αυτοκτονία.  Μποαρόν και Πόιθρες  έκαναν  άνω -κάτω την άμυνα των Πειραιωτών που μπλόκαραν για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση με το 60-63  να καταδεικνύει του λόγου το αληθές(17-5 σερί)

Ενα τρίποντο του Βεζένκοφ, όμως, και τέσσερις πόντοι ,εκ των οποίων το ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μακ Κισικ έφεραν τη διαφορά και πάλι στο +10 ,με τον Σπανούλη να είναι ψύχραιμμος, να κρατάει καλά την οργάνωση του παιχνίδιού και παρά το ξέσπασμα των Ρώσων και ειδικά του Μπαρον κράτησε τη διαφορά και τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/6 τρίποντα, Πάνγκος 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 1 λάθος), Χόλινς 12 (4/10 τρίποντα), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπαρόν 13 (3), Κβοστόφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Πόιθρες 7 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 4, Γκουντάιτις 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 3 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 16 (7/7 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 7 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζένκινς 3 (1), Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)