Σεμπά(σμος)

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο ντέρμπι ..κορυφής απέναντι στην Ξάνθη  με 2-0 ,έχοντας κορυφαίο του γηπέδου τον Σεμπά που ήταν  ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών στο παιχνίδι της ομάδας του και ουσιαστικά με την ενέργεια του που κατέληξε στο 1-0, από αυτογκόλ του Σβαρνά”ξεκλείδωσε” την καλά οργανωμένη άμυνα των Ακριτών. Καθοριστική η παρουσία του Μανθάτη που σκόραρε το δεύτερο γκολ, ενώ ο Κομίνης του αρνήθηκε καθαρό πέναλτι σε μαρκάρισμα του από τον Ζίβκοβιτς.

O Μπέντο παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1 και τον Καπίνο κάτω απο τα δοκάρια ,ενώ απο δεξιά προς αριστερά βρέθηκαν οι Φιγκέιρας-Βιάνα-Ρέτσος-Ντε λα Μπέγια.

Αμυντικά χαφ οι Μιλιβόγεβιτς -Ανδρούτσος και μπροστά τους ο Φορτούνης με Σεμπά δεξιά -Μάριν αριστερά και τον Ιντεγε μοναδικό φορ.

Το πρώτο 20 λεπτο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας ,την Ξάνθη να αφήνει τους “ερυθρόλευκους” να ανεβαίνουν το κέντρο, αλλά από κει και πέρα οι αμυντικές τανάλιες των ακριτών “δούλευαν” πολύ καλά με πρώτο μέλημα την εξουδετέρωση του Φορτούνη κάτι που σήμαινε πως ο Πρωταθλητής αναγκαζόταν να βγει στα άκρα, όπου και εκεί όμως οι χώροι ήταν λιγοστοί.

Στο 13, ο Μάριν έκανε ωραία κίνηση και συμνέκλινε πρός τον άξονα αλλά το σουτ του Γερμανού έφυγε άουτ.

15 λεπτά αργότερα και πάλι ο Μάριν δημιούργησε φάση για γκολ, αλλά ο Ζιφκοβιτς απέκρουσε με την Ξάνθη να πραγματοποιεί την κορυφαία φάση του ημιχρόνου στο 32. Ο Ανδρούτσος έκανε λάθος , ο Λάζιτς έκλεψε τη μπάλα και έβγαλε ασιστ για τον Βασιλακάκη, ο οποίος πλάσαρε άουτ ουσιαστικά φάτσα με το τέρμα.

Στο 41, η Ξάνθη απείλησε εκ νέου με τη συρτή σέντρα του Τριάδη, που έδιωξε ο Καπίνο και τη μπάλα να φτάνει στον Λουσέρο που έπιασε δυνατό σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στην επανάληψη έγινε ότι ακριβώς έπρεπε. Ενα γρήγογορο γκολ για να σπάσει ο τσαμπουκάς της Ξάνθης και για αυτό φρόνισε ο Σεμπά που έκανε μία εξαιρετική ντρίμπλα “αδειάζοντας” δύο παίκτες απο δεξιά ,έκανε το σουτ, η μπάλα αποκρούστηκε απο τον Ζίβκοβιτς, αλλά χτύπησε πάνω στον Σβαρνά και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει κατοχή μπάλας , αλλά δεν ήταν ουσιαστικός πλήν κάποιων ατομικών ενεργειών του Μάριν ,με την Ξάνθη να απειλεί απο σεντρα σουτ του Μπαξεβανίδη, από δεξιά που έδιωξεο Καπίνο σε κόρνερ στην εξέλιξη του οποίου, ο Ρέτσος δεν έδιωξε σωστά αλλά ευτυχώς δεν βρέθηκε κάποιος παίκτης των Ακριτών στην κατάλληλη θέση.

Στο 69, είχαμε ακόμα μία φάση στην οποία ο Ολυμπιακός αδικείται ΞΕΚΑΘΑΡΑ από τη διαιτησία. Ο Φορτούνης έβγαλε την κάθετη για τον Μανθάτη που “τρύπησε” την άμυνα της Ξάνθης και προσπαθώντας να περάσει τον Ζιβκοβιτς αντράπηκε αλλά ο ρέφερι Κομίνης “έκλεισε” τα μάτια.

Το ματς κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις με την Ξάνθη να αμύνεται σωστά αλλά να μην μπορεί να δημιουργεί φάσεις ανάλογες με του πρώτου μέρους, ενώ και ο Ολυμπιακός έμοιάζει δύσκολο να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις με το Ντε Λα Μπέγια να βγάζει τη σέντρα τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει ενστικτωδώς την κεφαλιά του Καρδόσο και τον Μανθάτη με μονοκόμματο δεξί σουτ να σκοράρει.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Βιάνα, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Ανδρούτσος (84’ Καμπιάσο), Φορτούνης, Μάριν (67’ Μανθάτης), Σεμπά, Ιντέγε (81’ Καρντόσο)

Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Τριάδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Ράνος (86’ Κώστας), Λάζιτς, Σβάρνας (74’ Παπαγεωργίου), Καμαρά (67’ Σολτάνι)