ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Τρένο» ο Θρύλος!

«Πέρασε» και από την Λευκάδα η νταμπλούχος ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού επικρατώντας της τοπικής Νίκης με 75-60.

Το αήττητο σερί του σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις διεύρυνε ο Ολυμπιακός, καθώς νίκησε στη Λευκάδα την τοπική Νίκη με σκορ 75-60, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Θρύλου παρότι ένιωσε την πίεση των γηπεδούχων για ένα ημίχρονο, ανέβασε ρυθμούς στην τρίτη περίοδο, «έχτισε» τη διαφορά σε αυτό το διάστημα (προηγήθηκε με 16 πόντους στο 36-52) και κατέκτησε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Εβίνα Μάλτση με 23 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Ιβόν Άντερσον με 11 πόντους.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τις Χατζηνικολάου, Αντερσον, Καλτσίδου, Σπυριδοπούλου και Μακόλι. Ένα ντράιβ της Χατζηνικολάου και το δίποντο της Καλτσίδου ήταν ο λόγος για το 2-4, με τη Νίκη να τρέχει ένα 6-0 σερί κάνοντας το 8-4. Από τις βολές ο Θρύλος μείωσε τη διαφορά (8-7), συνεχίζοντας να πιέζει σε όλο το γήπεδο. Η Μακόλι διαμόρφωσε το 10-9 και η Σπυριδοπούλου από κοντά έδωσε και προβάδισμα στην ομάδα της και πάλι (10-11). Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι στην αρχή και η Καλτσίδου (νωρίτερα σκόραρε η Γουάιτιντ) ισοφάρισε από τις βολές για το 12-12.

Η Μάλτση πέτυχε το σουτ από τα 6,75μ, απάντησε απευθείας η Ντάναμ με δίποντο, αλλά η Ελληνίδα γκαρντ με μία βολή έγραψε το 14-16. Η Καλτσίδου πέτυχε το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού στην περίοδο, για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στους πάγκους με το 14-20 να φωτίζει το δημοτικό κλειστό της Λευκάδας.

Οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των «ερυθρόλευκων» και έμειναν κοντά στο σκορ στην δεύτερη περίοδο και τα λάθη μοιραία… επέφεραν το 21-22 και το 5-0 σερί της Νίκης. Η Χατζηνικολάου με ντράιβ το σταμάτησε, η Άντερσον πέτυχε μία βολή και πάλι όμως η Ντάναμ «πλήγωσε» τη ρακέτα του Θρύλου και ισοφάρισε το ματς (25-25). Η Μάλτση έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της (25-27) και η Σταμάτη με τρίποντο έκανε το 27-33. Το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με εφτά πόντους (31-38), έπειτα από δίποντο της Μάλτση.

ΤΟ «ΚΑΘΑΡΙΣΕ» ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ιδανική αρχή για τον Θρύλο στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Πειραιά να τρέχει ένα 7-0 (31-45) στο πρώτο ενάμισι λεπτό (τρίποντο Καλτσίδου και 4 σερί πόντοι της Μακόλι). Το δίποντο της Μάλτση έφερε τη διαφορά στους 14 πόντους (33-47), με τη Νίκη να μειώνει σε 36-47 από τις βολές. Ένα 5-0 σερί του Θρύλου έφτασε για πρώτη φορά την απόσταση στους 16 πόντους για τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος (36-52), με την ομάδα της Λευκάδας να μην παρατάει τα όπλα και να επιστρέφει με το δικό της 7-0 για το 43-52. Οι «ερυθρόλευκες» κόλλησαν στην επίθεση, η Νίκη αναθάρρησε και πλησίασε σε 47-55 με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος του δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ να είναι στο 47-59 έπειτα από τρίποντο της Άντερσον και βολές της Μάζιτς.

Οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν πιστές στο πλάνο τους και δύο κλεψίματα και ισάριθμα λέι απ (Χατζηνικολάου και Άντερσον) έστειλαν την απόσταση στο +16 (47-63). Ο Ολυμπιακός είχε τα ηνία της αναμέτρησης, ένα δίποντο της Άντερσον πραγματοποίησε το 52-67 και η Μάλτση με τρίποντο το 56-70. Η άμυνα επικράτησε της επίθεσης και για τις δύο ομάδες και αυτό είχε ως αποτέλεσμα αμφότερες οι ομάδες να χάσουν την επαφή με το σκορ, μέχρι να έρθει το κλέψιμο και λέι απ της Άντερσον για το 57-72, με την Αμερικανίδα να πραγματοποιεί και το 57-74.

Ο Θρύλος πέρασε και από την Λευκάδα, με τις «ερυθρόλευκες» να είναι ανώτερες και να παίρνουν το 13ο για φέτος ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-38, 47-59, 60-75

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Πολίτη, Τελίδου 4, Γουάτιντ 16 (1), Αρώνη, Τσαμπούρη, Μπάρκα Αθ., Ντάναμ 25 (1), Αούστρια 9 (1), Τσέρου 6 (1), Μπάρκα Μ., Κοντογεώργου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 7 (5 ριμπ.), Σταμάτη 3 (1/2 τρ.), Σπυριδοπούλου 7 (1/2 τρ., 7 ριμπ.), Χατζηνικολάου 7 (5 ριμπ., 5 ασ., 2 κλεψ.), Μπαλτά, Μάλτση 23 (3/4 διπ., 4/9 τρ., 3 ριμπ. 3 ασ. 1 κλεψ.), Κοσμά 2, Χαλιβέρα, Σωτηρίου (2 ριμπ., 2 κλεψ.), Καλτσίδου 8 ( 1/2 τρ., 6 ριμπ., 1 ασ., 2 κλεψ, 1 κοψ.), Αντερσον 11 (5/6 διπ., 3 ριμπ., 4 ασ., 3 κλεψ.), Μακόλι 7 (3/5 διπ., 4 ριμπ.)