Τρελό «γλέντι» με τον… Εξάστερο

Τρελό «γλέντι» με τον… Εξάστερο. Οι Παίδες του Ολυμπιακού νίκησαν τους αντίστοιχους του ΠΑΟ στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Οι άνθρωποι δεν έχουν το… Θεό τους! Ακούς εκεί… Ονόμασαν την ομάδα Παίδων τους, «Εξάστερο». Και το αποτέλεσμα; Τους πέτυχε ο Ολυμπιακός στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο κλειστό γυμναστήριο του Πανελληνίου και τους νίκησε. Τελικό αποτέλεσμα 63-58, αλλά η διαφορά δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία. Σημασία έχει η νίκη και η νίκη έχει πάντα μεγάλη αξία, όταν γίνεται με αντίπαλο την ομάδα με τα πράσινα.

Μέτρια αρχή, δυναμική συνέχεια

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» έδειξε από την αρχή πώς ήθελαν περισσότερο τη νίκη. Δυναμική εκκίνηση, προβάδισμα 6-0, αλλά μετά ακολούθησε ένα διάστημα με νευρικότητα και αστοχία. Έτσι, το δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να είναι πίσω στο σκορ με 16-13. Στη δεύτερη περίοδο, όμως, το σκηνικό άλλαξε. Η άμυνα του Θρύλου δυνάμωσε, ο Αμπόση σκόραρε στην επίθεση και το ματς γύρισε. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 21-19, στη συνέχεια βρέθηκε στο +8 (29-21) και έκλεισε το ημίχρονο με 5 πόντους προβάδισμα (31-26).

Έλεγχος του ματς και νίκη

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε διαφορετική εικόνα. Πάντα μπροστά ο Ολυμπιακός, πάντα να ακολουθεί ο ΠΑΟ. Οι «πράσινοι», πάντως έκαναν καλύτερη περίοδο και πλησίασαν στον πόντο λίγο μετά τα μισά της (40-39) κάτι που συνεχίστηκε ως το φινάλε. Με το σκορ στο 30ό λεπτό να είναι 47-46 για το Θρύλο που είχε πάντα το προβάδισμα. Σταθερά μπροστά οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» και στην τελευταία περίοδο. Παρότι ο ΠΑΟ ξαναμπήκε στο ματς και προηγήθηκε 56-55 στο 37′, με σερί 4-0 ο Ολυμπιακός αποκατέστησε την τάξη (59-56) και δεν απειλήθηκε άλλο. Με τέσσερις βολές από Αμπόση και Νικολαΐδη,  οι παίκτες του Νίκου Μπάρλου «κλείδωσαν» τη νίκη με 63-58.

Δεκάλεπτα: 16-13, 26-31, 46-47, 58-63

Εξάστερος (Γ. Σιούτης): Παπαζώτος 5, Ζερβός 13(1), Αδάμης 6, Κουστένης 14(1), Κολίγρης, Αδαμόπουλος, Αβδάλας 20(2), Αθανασόπουλος, Βλάσσης, Σταμάτης.

Ολυμπιακός (Ν. Μπάρλος): Τσαντύλας 3, Νικολαϊδης 13(2), Δημητρακόπουλος, Λαμπρόπουλος 18(1), Αλέξης 1, Στηθόπουλος 5(1), Καραϊσκος 2, Πασαγιάννης, Αμπόση 20(1), Βαρβάρας 1.