«Τρέχει» με 50-0 ο Ολυμπιακός

Ακόμη και σε μια ημέρα που ο Ολυμπιακός δεν ήταν και τόσο καλός, η νίκη ήρθε και πάλι. Ο Θρύλος επικράτησε 89-77 τον Προμηθέα και συνέχισε το απίστευτο σερί του εντός συνόρων. «Τρέχει» με 50-0 ο Ολυμπιακός.

• MVP: Άλεκ Πίτερς. Ο Αμερικανός φόργουορντ έδωσε πολλές λύσεις με 16 πόντους, τους 11 στην τελευταία περίοδο, που κρίθηκε το ματς.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Οι πόντοι από δεύτερες επιθέσεις (σ.σ.: 15 με 6) ήταν καθοριστικό στοιχείο για την νίκη των «ερυθρολεύκων».
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η διαιτητική τριάδα των Ζαχαρή, Λόρτου και Τηγάνη που κατάφεραν να «τρελαίνουν» μέχρι και τον ψύχραιμο Βεζένκοφ.
  • THE POINT: Η ευστοχία του Ολυμπιακού στα δίποντα (75%) και η αναλογία ασίστ/λαθών (σ.σ.: 24/8 με 16-13 των Πατρινών).

Δεν «έτρεξε» όπως άλλες φορές

Αν και ο Προμηθέας άνοιξε το σκορ με το τρίποντο του Μουράτου, ο Θρύλος «έτρεξε» σερί 8-0 μέσα σε λιγότερο από 80”. Με καλή άμυνα, μιας και ο Προμηθέας πέτυχε μόλις 5 πόντους στα επόμενα πέντε λεπτά, η διαφορά έφτασε τους 15 (22-7) στο 7′. Διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 9/11 σουτ (3/4τρ.) και 7 ασίστ (σ.σ.: Γουόκαπ και Παπανικολάου από 3).  Όμως, από το 24-9 (8′) η ομάδα του Μπαρτζώκα «κόλλησε» επιθετικά. Με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να κάνουν επί μέρους 8-2.

Οι άμυνες δούλεψαν ως το 15′. Καθώς στο διάστημα αυτό, το επί μέρους σκορ ήταν 8-5! Η αστοχία του Θρύλου στα τρίποντα (0/9 στο διάστημα 11′-18′) έδωσε την ευκαιρία στον Προμηθέα να μειώσει σε 35-27. Κυρίως λόγω των 5 επιθετικών ριμπάουντ των Πατρινών, στο δεκάλεπτο. Αλλά μέσα από την άμυνα ήρθε ξανά στο +10 (37-27, 19′), ενώ με το τρίποντο του Λούντζη (σ.σ.: πρώτο στη 2η περίοδο), η διαφορά πήγε στους 12.

Έφτασε το 50-0 στην Ελλάδα

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καλύτερο ρυθμό. Ωστόσο η αστοχία των «ερυθρολεύκων» από το τρίποντα συνεχίστηκε (σ.σ.: ως το 25′ είχε 1/5 στην περίοδο), αλλά και δύο λάθη. Οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις από μακριά με τον Μουράτο (2/2τρ.,) και μείωσαν στους 9 (51-42). Ο Ολυμπιακός εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Προμηθέα. Το αποτέλεσμα ήταν να μείνει χωρίς σκορ για 3:24! Ο Φαλ με έμμεσο τρίποντο έβαλε τέλος στην αφλογιστία (54-44, 27′), αλλά η ομάδα του Χριστόπουλου πλησίασε στους 3 (57-54, 29′) έχοντας 4/5 τρίποντα στην περίοδο.

Με ένα γρήγορο 4-0 σε 71” ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το 4ο δεκάλεπτο. Οι διαιτητές με τα σφυρίγματά του «προκάλεσαν»! Εκεί εμφανίστηκε ο Πίτερς. Με 6 διαδοχικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 11 (74-63, 36′), ενώ ο Μπολομπόι με έμμεσο τρίποντο και ασίστ στον Γουόκαπ την έστειλε στους 15 (82-67, 38′). Το τρίποντο του ΜακΚίσικ, 1:50 για το φινάλε, έριξε τους τίτλους… τέλους στο ματς. «Τρέχει» με 50-0 ο Ολυμπιακός.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-30, 59-54, 89-77.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.