ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τράβηξε… 31 με τον Πρωτέα

Η άμυνα ήταν το «κλειδί» για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν μόλις 62 από τον Πρωτέα στο ΣΕΦ και έφτασαν σε άλλη μία νίκη. Με κυριαρχία στις δύο πλευρές του παρκέ, επικράτησαν 93-62. Τράβηξε… 31 με τον Πρωτέα.

Με το δίδυμο των Γκούσταφσον (24π., 6ρ., 4ασ.) και Αγιούσο (17π., 5ρ., 6ασ., 4κλ.) να κάνουν τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός είχε 26 ασίστ και 10 κλεψίματα. Επίσης, με την πίεση στην μπάλα οδήγησε την ομάδα της Βούλας σε 19 λάθη.

Κυριάρχησε κόντρα στον Πρωτέα

Νευρική εκκίνηση στο ματς για τα κορίτσια του Νίκλα που βρέθηκαν πίσω με 5-0, αλλά τα δύο τρίποντα της Γκούσταφσον τις έφεραν μπροστά (6-5, 3′). Μετά, σειρά πήρε η Αγιούσο. Η Ισπανίδα γκαρντ με 8 διαδοχικούς πόντους ισοφάρισε δις, σε 16-16 (9′) και 18-18, ενώ η Αμερικανίδα σέντερ (9π.) διαμόρφωσε το 21-20 του δεκαλέπτου. Στην αρχή του δεύτερου, η Σπυριδοπούλου έδωσε… αέρα 6 πόντων (26-20, 13′).  Ωστόσο, ο Πρωτέας δεν έχασε την επαφή με το σκορ (28-28, 15′).  Η Σπυριδοπούλου με τρίποντο έφερε το +7 του Ολυμπιακού (35-28, 17′), με την Γκούσταφσον να ανεβάζει τη διαφορά στους 11 (39-28, 18′). Αυτή ήταν και η διαφορά στο ημίχρονο.

Ο Θρύλος τράβηξε… 31

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου η Σύρρα ανέβασε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στους 15 (51-36, 22′). Η Νικολοπούλου «έσπασε» το φράγμα στο 28′, όταν έκανε το σκορ 64-48. Η μεγαλύτερη διαφορά στην τρίτη περίοδο ήρθε αμέσως μετά. Καθώς ήταν η σειρά της Σταμάτη. Σκόραρε και έδωσε στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά το +18 (66-48), 59” πριν λήξει το δεκάλεπτο. Με δικό της τρίποντο και επί μέρους 10-3 σε 2:06 στο τέταρτο, ο Θρύλος βρέθηκε στο +21 (76-55). Η ομάδα της Βούλας πέτυχε μόλις 6 πόντους ως το 35′ και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +28 (86-58) με την Αγιούσο. Επιπλέον, η Αυτζή με τρίποντο την έστειλε στους 31 (91-60) στο 37′. Όσους δηλαδή έληξε η αναμέτρηση στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-34, 66-52, 93-62.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.