Και τώρα…όμιλοι [Video]

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του αλλά εκμεταλλευόμενος την ποιότητα και την οξυδέρκεια παικτών όπως οι Βαλμπουενά-Μπουχαλάκης,Ελ Αραμπί και Ονιεκούρου, ο Ολυμπιακός πήρε 2-2 στην Μπρατισλάβα κόντρα στη Σλόβαν και με το 3-0 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στους ομίλους του Γιουρόπα.

Πως ξεκίνησε:  Στο 4-2-3-1 , ο Μαρτίνς ξεκίνησε με τον Βατσλίκ  κάτω απο τα δοκάρια και τετράδα  στην άμυνα, από δεξιά πρός αριστερά τους Λαλά, Σωκράτη,Σισέ-Ρεάμπτσιουκ. Στη μεσαία γραμμή Μαντί και Εμβιλά και μπροστά τους ο Αγκιμπού.  Στα άκρα, αριστερά ο Ονιεκούρου, δεξιά ο Βαλμπουενά και μπροστά ο Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα απο τα χειρότερα πρώτα μισάωρα του σε παιχνίδι. Αργή ανάπτυξη, κάκιστη συμπεριφορά στη μεσαία γραμμή με πολύ μεγάλες αποστάσεις και τη Σλόβαν  να προσπαθεί να βγει σε γρήγορο τρανζίσιον. Μία φορά στο 14 πήγε να γίνει η ζημιά όταν ο Χέντι νίκησε στο σπριντ τον Σισέ, ο Βατσλίκ  έκλεισε καλά τη γωνία του, ο Νιγηριανός  πλάσαρε  αλλά η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Αποβολή και  0-1

Στο 26 έγινε η φάση που άλλα τη ροή του ματς. Λίγο εξω από την περιοχή και σε μία διεκδίκηση ,ο Ντε Μάρκο άπλωσε άτσαλα το πόδι του πάνω στον Μαντί  Καμαρά  και πήρε την κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι του αγώνα.

Αυτό το γεγονός “πάγωσε”  τους γηπεδούχους και έδωσε την  ευκαιρία για ξύπνημα στον Ολυμπιακό που στο 31 ο Βαλμπουενά βρέθηκε σε θέση βολής χωρίς να  σκοράρει ,αλλά δύο λεπτά έβγαλε την  ασίστ για το κεφάλι του Ελ Αραμπί   που σκόραρε με αριστοτεχνικό τρόπο το 0-1.

Ξανά..Χαλάρωση και 1-1

Μετά το γκολ, οι διακόπτες των “ερυθρόλευκων” έπεσαν εκ νέου, ενώ στο 39 είχαμε την αναγκαστική αλλαγή με τον Μπουχαλάκη για τον Μαντί Καμαρά. Η Σλόβαν ανέλαβε δράση, με τον Βάις να αλλάζει πλευρές συνεχώς , συγκλίνοντας και στον άξονα, ενώ η ομάδα  είχε “διαβάσει” την αδυναμία του Λαλά απο δεξιά κάτι που το πλήρωσε ο Ολυμπιακός στη φάση της ισοφάρισης από τον Χέντι. Ο  Γάλλος μπακ ξέχασε τον Ζμίρχαλ ,ενώ στο 44, ο Γκρίν έμεινε και πάλι μόνος του  ξεχασμένος απο τον Λαλά ,αλλά η σέντρα που έκανε βρήκε σε ετοιμότητα τον Ρεάμπτσιουκ που έστειλε τη μπάλα κόρνερ προ του Τσέβριτς.

Οξυδέρκεια Μπουχαλάκη -Τελείωμα Ονιεκούρου

Στο β ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο υποψιασμένος στο παιχνίδι και στο 52, απο ένα φάουλ λίγο έξω απο την περιοχή ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε γρήγορα για τον Ονιεκούρου, που συνέλαβε κοιμώμενη την άμυνα των Σλοβάκων, και στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι πλευρά του Τσόβαν έκανε το 1-2.

Το παιχνίδι, πιά είχε γίνει ροντέο. Ο Ολυμπιακός, όποτε ήθελε έβγαινε στην αντεπίθεση ,αλλά στο 55 ο Ονιεκούρου δεν έκανε καλό τελείωμα και στο  59, ο Ελ Αραμπί βγήκε πίσω από την άμυνα της Σλοβαν αλλά ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν βοήθησε τον Μαροκινό που τελείωσε όπως μπορούσε τη φάση αλλά ο Τσόβαν ήταν σε ετοιμότητα.

Τρία λεπτά μετά, ωστόσο, ήρθε το 2-2 απο στατική φάση. Ο Ζμίρχαλ εκτέλεσε το κόρνερ, πρώτη κεφαλιά του Μποζίκοφ , ο Γκριν νίκησε τον  Εμβιλά  και απο κοντά σκόραρε.

Ο Μαρτίνς έβαλε στην εξίσωση και τον Λοπες που στο 25 λεπτο που έπαιξε έδειξε ιδιαίτερα κεφάτος και μάλιστα στο 82, βγήκε στο …ξέφωτο  αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση μάλλον λόγω ανετοιμότητας γιατί σε άλλη περίπτωση το γκολ θα ήταν σίγουρο, ενώ και στο 84, ο Βρουσάι σούταρε διαγώνια προς το τέρμα αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η στιγμή: Είναι λογικό να πρόκειται για την αποβολή του Ντέ Μάρκο για τη Σλόβαν που “ξύπνησε” τον Ολυμπιακό και στο δίλεπτο 31-33 πέτυχε το γκολ ο Ελ Αραμπί

ΜVP:  Ο Μπουχαλάκης συμμάζεψε την μεσαία γραμμή ,ενώ χρεώνεται και την ασίστ στον Ονιεκούρου για το 1-2 .

O αδύναμος κρίκος: Ο Κένι Λαλά, για ακόμα μία φορά, ήταν μέτριος. Δεν μπορούσε να ολοκληρώσει επιθετικά φάσεις, ενώ και αμυντικά ήταν πηγή κινδύνων.

Ο Ρέφερι:Ο Αιτικιν έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Σλόβαν (Βλάντιμιρ Βάις): Τσόβαν, Ντε Μάρκο, Μποζίκοφ, Κασια, Πάουσεκ(85 Kριζάν), Κανκάβα, Γκριν(85 Χρνκαρ), Ζμραλ, Βάις(78 Στρέλετς), Τσάβριτς(67 Nτε Κάμπς), Χέντι(78 Ντράζιτς)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βάτσλικ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά(36 Μπουχαλάκης), Βαλμπουενά(60 Λοπες), Ονιεκούρου(71 Xασάν), Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί(71 Βρουσάι)