Τον «πλήγωσαν» τα ριμπάουντ

Αν ο Ολυμπιακός θέλει να πάει στο Κάουνας, πρέπει να κάνει τουλάχιστον ένα «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη. Διότι το δεύτερο ματς με την τουρκική ομάδα, την βρήκε νικήτρια με 82-78 στο ΣΕΦ. Κυρίως γιατί είχε 15 επιθετικά ριμπάουντ και γιατί η άμυνα του Θρύλου στο τελευταίο δεκάλεπτο «έμπασε». Έτσι, οι Τούρκοι σημείωσε 31 πόντους, ανέτρεψαν την κατάσταση και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά. Τετάρτη 3 και Παρασκευή 5 Μαΐου τα επόμενα δύο ματς. Τον «πλήγωσαν» τα ριμπάουντ.

• MVP: Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις. Ο φόργουορντ της Φενέρμπαχτσε με 11 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο έκρινε το ματς.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Όταν μια ομάδα εκτός έδρας έχει 15 επιθετικά ριμπάουντ, τότε είναι δύσκολο να μην πάρει τη νίκη.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ταρίκ Μπλακ. Ο Αμερικανός σέντερ δεν βοήθησε καθόλου στο ματς, αφού είχε σχεδόν μηδενική στατιστική και 1 λάθος.
  • THE POINT: Η Φενέρμπαχτσε στο δεύτερο ματς είχε 21 ασίστ για 7 λάθη, ενώ ο συντελεστής του Ολυμπιακού ήταν 16/14.

Επιβλητικός

«Καυτή» εκκίνηση στο ΣΕΦ για τους «ερυθρόλευκους». Με 2/2 τρίποντα του Κάνααν και τον μαχητικό Γουόκαπ βρέθηκαν μπροστά με 10-1. Η άμυνα της ομάδας του Μπαρτζώκα είχε εγκλωβίσει επιθετικά την Φενέρμπαχτσε. Αν και η τουρκική ομάδα μείωσε 12-8, ακολούθησε 9-0 της ελληνικής ομάδας για το +11 (19-8, 9′), ενώ με το τρίποντο του Σλούκα έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14. Σημείο αναφοράς τα 3 κλεψίματα του Ολυμπιακού, αλλά και τα 3 κοψίματα, όταν η ομάδα του Ιτούδη είχε μηδέν και στις δύο κατηγορίες.

Κόλλησε…

Βέβαια, μετά το 26-10 (12′) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, εμφανίστηκε ο X-Factor της Φενέρμπαχτσε. Αυτός ήταν ο Έντουαρντς. Άμεσα 2/2 τρίποντα (26-16), ενώ στη συνέχεια μείωσε σε 31-25. Το έμμεσο τρίποντο του Πίτερς έδωσε μια… ανάσα στον Ολυμπιακό (34-25). Οι τρεις βολές από Φαλ (2/2) και Σλούκα (τεχνική ποινή) έφεραν τη διαφορά στους 7 (37-30), αλλά στα τελευταία 97′′ του πρώτου μέρους οι Τούρκοι με επί μέρους 4-0, διαμόρφωσαν το 37-34 του ημιχρόνου. Η Φενέρμπαχτσε έμεινε στο ματς από την άμυνά της, αλλά και τα 9 επιθετικά ριμπάουντ του πρώτου ημιχρόνου.

Μεγάλη «μάχη»

Εξάλλου, ήταν φανερό πώς το ματς θα πάει στην ένταση και τις άμυνες. Μιας και οι διαιτητές επέτρεψαν ως ένα βαθμό την άμυνα, στα όρια του φάουλ, της Φενέρμπαχτσε. Αν και ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 43-36 με τον Γουόκαπ, ο Έντουαρντς συνέχισε να οδηγεί επιθετικά την τουρκική ομάδα (14π, 43-39). Ένα ξέσπασμα των «ερυθρολεύκων» τους έφερε στο +8 (51-43) με τον Βεζένκοφ (28′), αλλά οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενες βολές έμεινε κοντά στο σκορ, 53-51. Ωστόσο στο φινάλε ο Βεζένκοφ με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο πέτυχε το 56-51.

Τα ριμπάουντ τον «πλήγωσαν»

Εντούτοις, η Φενέρμπαχτσε με την «σκληρή» της άμυνας έβγαλε τα βασικά επιθετικά «όπλα» του Ολυμπιακού εκτός αγώνα. Επί μέρους 2-12 για το 58-63. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ έφτασαν στο 67-63. Στη συνέχεια η μονομαχία Σλούκα (7π.) και Χέις-Ντέιβις (10π.) ήταν όλα τα… λεφτά ως το 73-71. Ο Μότλεϊ έβαλε μπροστά τη Φενέρ, για να «απαντήσει» ο Σλούκας (76-75, 1:50). Το άστοχο σουτ του Βεζένκοφ στα 12′′ και το καλάθι του Ντόρσεϊ έδωσαν… αέρα στη Φενέρ (76-80, 8.5′′). Τον «πλήγωσαν» τα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-51, 78-82.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.