ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Και τώρα ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα της Handball premier καθώς επικράτησε εύκολα του Άρη Νικαίας με 39-19 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας, έχτισαν από την αρχή του αγώνα μια διαφορά και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και με ένα σερί 3-0 έφτασε στο 7-3, πριν τα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σανίκης ανέβασε τη διαφορά στο συν οκτώ, διαμορφώνοντας το 14-6, στο 23:28. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με δέκα γκολ, 17-7 και την ανωτερότητα του να είναι αδιαμφισβήτητη. Αραπακόπουλος και Τζηράς είχαν ήδη σημειώσει από τέσσερα γκολ και οι Κανδύλας και Σανίκης από τρία. Λέμος και Σανίκης σημείωσαν από δυο γκολ, κάνοντας το 23-8, στο 10ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει σε υψηλό ρυθμό και τον τεχνικό των Πειραιωτών να δοκιμάζει πράγματα εν όψει των κρίσιμων παιχνιδιών που ακολουθούν. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό 39-19.

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ, τη Δευτέρα 16/12 στις 19:15 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 10η αγωνιστική της Handball Premier.