Πολύ σκληρές για να πεθάνουν

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με πολλές ανατροπές στο σκορ, ο Θρύλος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ  από την ΑΟ Θύρας στην Σαντορίνη,   βρήκε τα  ψυχικά αποθέματα και με τεράστια δύναμη κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να οδηγήσει το παιχνίδι στο ται-μπρεικ. Εκεί οι ερυθρόλευκες αν και τα βρήκαν πάλι δύσκολα είχαν τα ψυχικά αποθέματα και στο τέλος πανηγύρισαν την νίκη και στο νησί των Κυκλάδων.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 5-3 στο πρώτο σετ, αλλά απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 9-9. Άσσος της Ζιβογίνοβιτς και οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 12-9. Νέα ισοπαλία με 13-13 στο σετ, για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα οι γηπεδούχες, με διαδοχικούς άσσους, για το 21-16. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-16 και το 1-0 για τον ΑΟ Θήρας.

Πίσω με 2-0

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με ένα σερί 3-0 ο Ολυμπιακός, πέρασε μπροστά με 8-7 και το σετ ήρθε ξανά στα ίσα στο 9-9. Άσσος της Χίπε και νέα ισοπαλία με 11-11, για να προηγηθούν με 15-11 οι γηπεδούχες στη συνέχεια. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 16-15 αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή και ο ΑΟ Θήρας κατέκτησε το σετ με 25-22, κάνοντας το 2-0 στο παιχνίδι.

Αντίδραση και 2-1

Το 3ο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Άσσος της Σκοτ και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά, κάνοντας το 10-8, 10-11, με ένα σερί 3-0. Νέα ισοπαλία με 17-17 και με την Τοτσίδου να πιέζει από το σερβίς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-21. Η Ζιβογίνοβιτς κάρφωσε για το 23-22 και ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 25-23, μειώνοντας σε 2-1 στον αγώνα.

Ανατροπή και 2-2

Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ανέβασαν στροφές στο 4ο σετ και προηγήθηκαν με 5-1 και 10-5, έχοντας τον έλεγχο του σετ μέχρι εκείνο το σημείο. Οι γηπεδούχες απάντησαν έκαναν το 7-11, 10-11 και στη συνέχεια οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Το σετ ήρθε στα ίσα στο 12-12 για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 16-16. Σε εκείνο το σημείο δύο διαδοχικά μπλοκ από Ζακχαίου και Σκοτ, έδωσαν προβάδισμα με 18-16 στον Ολυμπιακό και άσσος της Λαμπρούση «αέρα» τριών πόντων στις «ερυθρόλευκες» (19-16). Νέα ισοπαλία με 19-19 αλλά ο Ολυμπιακός, πέρασε εκ νέου μπροστά με 21-19. Πρώτος χρόνος από τη Ζακχαίου για το 22-21 και η Χίπε κάρφωσε κάνοντας το 23-21. Η Γερμανίδα διαγώνια σημείωσε και το 24-21, για το σετ μπολ του Ολυμπιακό. Δεύτερο σετ μπολ των «ερυθρολεύκων» (24-25) και η Λαμπρούση με μπλοκ, τελείωσε το σετ με 26-24, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Ολική επιστροφή και 3-2

Δυνατό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε με τρεις πόντους, 8-5, αλλά ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε σε 8-8. Η Ζιβογίνοβιτς κάρφωσε για το 9-8 και το «ερυθρόλευκο» μπλοκ, σταμάτησε την επίθεση των γηπεδούχων για το 10-8. Η Σκοτ κάρφωσε για το 14-12 και από λάθος των γηπεδούχων έγινε το 14-13. Το σετ ξανά στα ίσα με την Σκοτ να ισοφαρίζει σε 14-14, για τον Ολυμπιακό που έκανε ένα σερί 3-0. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ολοκλήρωσαν την ανατροπή και με δυο πόντους από την Σάσκια Χίπε κατέκτησαν το σετ με 18-16 και πήραν τη νίκη με 3-2 σετ. Ο Ολυμπιακός με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όπου ισοβαθμεί με την ομάδα της Σαντορίνης με 21 βαθμούς. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Ζιβογίνοβιτς με 24 πόντους, εκ των οποίων 3 από άσσους και ακολούθησε η Σκοτ με 21 και 6 μπλοκ.

Τα σετ: 2-3 σε 2:13, 25-16 (22′), 25-22 (28′), 23-25 (28′), 24-26 (32′), 16-18 (23′)

ΑΟ Θήρας: Μεντάρο 20 (18/45 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 30 (23/48 επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι, 42% υπ., 33% αρ.), Νογκουέρας 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Μερτέκη 13 (7/24 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι, 32% υπ., 27% αρ.), Χατζηευστρατιάδου 12 (9/13 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουιλίδου 9 (5/10 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρτακιανού -λ (43% υπ., 29% αρ.) / Βενέτη, Καραφουλίδου, Κούση

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 24 (20/35 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 37% υπ., 28% αρ.), Χούντ 21 (14/35 επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος, 41% υπ., 29% αρ.), Λαμπρούση 10 (4/13 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Χριστοδούλου 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 14 (12/36 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζακχαίου 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Κονόμη -λ (42% υπ., 29% αρ.) / Κακουράτου, Κωνσταντινίδου, Τοτσίδου