To τρίμπαλο και η ανορθογραφία

Η χρονιά ξεκίνησε με τον απόλυτα ιδανικό τρόπο για τον Ολυμπιακό που φιλοδώρησε την ΑΕΚ με το αγαπημένο του σκορ 3-0  και τον Ελ Αραμπί να είναι ο απόλυτος όχι εκδικητής ,αλλά ο μέγιστος Σεφ των γκολ . Το 2021 τον βρήκε με ακόμα ένα ντάμπλ σε γκολ, ενώ τα ακόμα καλύτερα έχουν γαλλική υφή. Με Ματιέ Βαλμπουενά να επιστρέφει δυνατά, με ωραίες συνεργασίες, κερδισμένο πέναλτι και γκολ.

Η αλήθεια είναι πως εύκολα το σκορ θα ήταν 3-0 από το πρώτο μέρος εκεί όπου πέρα από το γκολ , ο Μαροκινός δεν μπόρεσε να τελειώσει  δύο ακόμα φάσεις και άλλη μία με τον Φορτούνη.  Τι να κάνει όμως και ο  ευλογημένος Γιούσεφ; Ο τύπος ήταν παντού. Γύρισε στην άμυνα , μάρκαρε, δημιούργησε.

Πέρα από τον  σούπερ σταρ του Θρύλου. όμως υπήρξαν δύο ακόμα κέρδη . Το πρώτο είναι η επιστροφή του Βαλμπουενά που για 20 λεπτά ομόρφυνε με τον δικό του τρόπο το παιχνίδι  της ομάδας και το έτερο έχει να κάνει με το ότι στο τραγικό πρώτο 20 λεπτό του β μέρους η ομάδα έβγαλε χαρακτήρα και έσβησε την αντίδραση της ΑΕΚ.

Ωστόσο υπάρχει και η ανορθογραφία . Μία ανορθογραφία  που θα πρέπει να προσεχτεί από τον Πέδρο Μαρτίνς γιατί κόντρα στην ΑΕΚ είναι η δεύτερη φορά και μάλιστα με άλλο προπονητή που η “Ενωση” πάει να κάνει ζημιά στο δεύτερο ημίχρονο . Η παρουσία των τριών χαφ, στο β μέρος με την είσοδο του Γαλανόπουλου, δημιούργησε υπεραριθμία για την ομάδα του Χιμένεθ και αν ο Σιμόες δεν έστελνε τη μπάλα στα πετεινά του ουρανού και ο Μάνταλος δεν έβρισκε δοκάρι στην δεύτερη προσπάθεια  του μετά την απόκρουση του Σα  τότε ίσως τα πράγματα να μην κυλούσαν καλά.  Με το αν,πάντως, έκανε καριέρα μόνο ο Παπακαλιάτης και βέβαια ας είναι καλά ο Ελ Αραμπί που σκόραρε  ένα λεπτό μετά όπως και  η είσοδος του Βαλμπουενά που συνετέλεσε στην επιστροφή της τάξης.

Το θέμα είναι ότι ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά του έχει ξεφύγει από τους διώκτες του αλλά δεν θα πρέπει να εφησυχάσει λεπτό. διότι ξέχωρα από το Πρωτάθλημα  υπάρχει η πρόκληση του Γιουρόπα και της Αιντχόφεν. Και ο Ολυμπιακός μπορεί να προχωρήσει .