Καλή χρονιά με Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά

Ξανά 3-0 με την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη και το σερί μεγαλώνει. Όμως τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Γράφει ο Παύλος Σαχτούρης.

Λίγο μετά τα μέσα Ιουλίου, στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, ο Ολυμπιακός νικούσε 3-0 την ΑΕΚ. Από τότε πέρασαν κάτι περισσότερο από πεντέμισι μήνες. Πρώτο ματς για το 2021, πρώτο ματς για το δεύτερο γύρο. Αποτέλεσμα… Το ίδιο. Νίκη ξανά 3-0 για τους «ερυθρόλευκους». Ο Βαλμπουενά άνοιξε πέρσι το δρόμο για την τριάδα, φέτος τον έκλεισε. Το σερί συνεχίζεται και ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε 13 ματς αήττητος στη φετινή Σούπερ Λίγκα. Με απολογισμό 11 νίκες και δύο ισοπαλίες.

Ένα ακόμα ντέρμπι που «καθάρισαν» οι νταμπλούχοι Ελλάδας. Μία ακόμα νίκη στο «Κάστρο» τους, ένα ακόμα ματς που τους βρήκε να πανηγυρίζουν. Τρεις ακόμα βαθμοί και συνεχίζουν. Έχει ακόμα δρόμο η σεζόν. Αλλά όταν μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός έχει έναν σέντερ φορ που χρειάζεται μισή φάση για να κάνει τη δουλειά του, όλα τα άλλα φτάνουν και περισσεύουν. Στην πρώτη καλή του φάση στο ματς ο Ελ Αραμπί σκόραρε. Άνοιξε το δρόμο για τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μέσα στην αναμπουμπούλα στην άμυνα της ΑΕΚ ήταν εκεί και σημάδεψε ξανά σωστά. Ένα γκολ ακόμα και 2-0. Με τον Βαλμπουενά να βάζει το «κερασάκι στην τούρτα» για το τελικό 3-0. Απλά πράγματα, δεν είναι μαθηματικά το ποδόσφαιρο να λύνεις… εξισώσεις. Αν ο επιθετικός το κατέχει το άθλημα, τότε όλα γίνονται πιο εύκολα. Αυτό συνέβη και τώρα. Στο πρώτο γκολ φάνηκε η κλάση και η ποιότητά του, στο δεύτερο η δεινότητά του. Στοιχεία που κάνουν τη διαφορά, δίνουν τρίποντα, νίκες, πρωταθλήματα.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά στο δεύτερο κάπου χάθηκε η συνοχή της ομάδας, χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση. Η επιλογή του Χιμένεθ να παίξει η ΑΕΚ με τρία κεντρικά χαφ, άλλαξε εντελώς την εικόνα της αναμέτρησης. Η διπλή ευκαιρία του Μάνταλου, με το δοκάρι, πριν σκοράρει για δεύτερη φορά ο Ελ Αραμπί, ήταν το μισό ματς! Το δεύτερο γκολ του Μαροκινού, το άλλο μισό. Όμως, το «καμπανάκι» χτύπησε ξανά. Η εικόνα του διαστήματος 46′-68′ πρέπει σίγουρα να προβληματίσει τον Πορτογάλο τεχνικό. Έχει και ο ίδιος μερίδιο στην επιτυχία, αλλά και ευθύνη για το κακό 25λεπτο.

Υ.Γ. Ο Εμβιλά είναι εξαιρετικός παίκτης, αλλά το κέρδος για τον Ολυμπιακό στο σημερινό ματς ήταν ο Καμαρά. Ο νεαρός ξεκουράστηκε και δείχνει να ξαναβρίσκει τον παλιό, καλό του εαυτό. Στο πιο κρίσιμο κομμάτι της χρονιάς. Μια «εσωτερική» μεταγραφή που κάνει επίσης τη διαφορά.