Το ΣΕΦ τον στέλνει Κάουνας

Το εισιτήριο για το Final-4 στο ζευγάρι του Ολυμπιακού με την Φενέρμπαχτσε θα κριθεί σε πέμπτο ματς. Την Τρίτη στο ΣΕΦ (10/5, 21:30). Πιο συγκεκριμένα, εκεί ο Θρύλος, με τον κόσμο στο πλευρό του, θα παλέψει για να περάσει στην τελική τετράδα. Διότι απόψε ηττήθηκε 73-69 από την τουρκική ομάδα στην Κωνσταντινούπολη. Μιας και «πλήρωσε» τη μεγάλη αστοχία από μακριά με το 28% στο τρίποντο. Αλλά και τη διαιτησία που έπαιξε 100%-0% έδρα με τα φάουλ στο 29′ να είναι 9-17! Το ΣΕΦ τον στέλνει Κάουνας.

• MVP: Ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις όπως στο δεύτερο ματς, έτσι και στο τέταρτο, ήταν καθοριστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο (9π.)
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η αστοχία από τα 6,75μ. με τον Ολυμπιακό να έχει 28%, ενώ η Φενέρμπαχτσε είχε 50% στα τρίποντα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Σάσα Βεζένκοφ. Ο φόργουορντ του Θρύλου ήταν άστοχος (0/5 τρίποντα) και σημείωσε μόλις 2 πόντους.
  • THE POINT: Τα φάουλ ήταν 16-22 και στο 29′ ήταν 9-17, ενώ οι βολές ήταν 19-10 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Έλεγξε το ρυθμό

Εξαιρετική εκκίνηση στο ματς για τον Ολυμπιακό (0-5) που έδειξε περισσότερο απελευθερωμένος. Ωστόσο, η Φενέρμπαχτσε με πιεστική άμυνα, «απάντησε» με σερί 7-0! Ο Ντόρσεϊ ήταν σε καλό βράδυ κι έδωσε… αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (12-7). Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, έλεγξαν το ρυθμό και ισοφάρισαν (12-12). Η αστοχία τους από το τρίποντο (2/8), δεν τους επέτρεψε να πάρουν διαφορά. Επίσης, τα δεύτερα φάουλ των Φαλ (8′) και Γκούντουριτς (9′) έπαιξαν το ρόλο τους. Στο φινάλε, με μια βολή του Καλάθη, το δεκάλεπτο έληξε στον πόντο. Αλλά ο Ολυμπιακός είχε οδηγήσει τους Τούρκους σε 4 λάθη.

Είχε Σακίλ

Ο Σλούκας καθοδήγησε σωστά τους «ερυθρόλευκους» όσον αφορά στο θέμα του ρυθμού. Κομβικός ο ΜακΚίσικ (7π.), αλλά και ο Μπολομπόι. Με το… καλημέρα κάρφωμα και κόψιμο στην άμυνα, στον Μότλεϊ. Στο 13′ με τρίποντο του Σακίλ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά 22-21. Έμμεσο τρίποντο του Σλούκα για το 21-25 (14′). Η Φενέρμπαχτσε βρήκε στο πρόσωπο του Έντουαρντς (8π.), τον παίκτη που άλλαξε το ματς. Ειδικά με τις διεισδύσεις του (32-27, 18′). Όμως, η άμυνα ήταν άριστη στα τελευταία 142”. Με  6-0 ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο μπροστά. Έχοντας περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ, κλεψίματα και οδηγώντας τη Φενέρ σε παραπάνω λάθη. Αν δεν υπήρχε η αστοχία από μακριά (4/16), θα είχε ένα καλό προβάδισμα.

Εξαιρετικός… Ησαΐας

Επιπλέον, οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν αποφασιστικότητα στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Διάστημα που ενεργοποιήθηκε επιθετικά ο Φαλ (5π.) για το 36-40 (24′). Επίσης, ήταν μια περίοδος που «ξύπνησε» ο Κάνααν. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 6 πόντους και οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στο +5 ξανά (44-49, 27′). Εκεί, όμως, έγινε λάθη από Σλούκα (σ.σ.: σε πάσες) και Μπλακ (σ.σ.: επιθετικά φάουλ) με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει ξανά στον πόντο. Με τα φάουλ να είναι στο 29′, 9-17! Κομβικά σημεία οι λίγες ασίστ (10-9), αλλά και η αστοχία από μακριά (5/20 τρίποντα).

Το ΣΕΦ θα τον στείλει Κάουνας

Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε βρήκε ανοικτά σουτ από μακριά. Ήταν ένα δεκάλεπτο που μέτρησε 6/7 τρίποντα, κυρίως από την αδύνατη πλευρά. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν σχεδόν 5 λεπτά χωρίς σκορ (από το 27′ ως το 32′) με σερί 10-0 της τουρκικής ομάδας (σ.σ. από 44-49 σε 54-49). Αλλά ο ΜακΚίσικ ήταν κάτι παραπάνω από συγκλονιστικός. Διότι σημείωσε 13 πόντους στην 4η περίοδο. Έτσι από το 62-61 (37′), οι Τούρκοι βρέθηκαν στο 67-61 (38′), αλλά και το 73-66 στα 53”. Αν και ο Σακίλ μείωσε με το δεύτερό του τρίποντο σε 73-69 και η άμυνα λειτούργησε, στο τέλος έγινε λάθος στην επαναφορά και το 2-2 ήταν γεγονός. Το ΣΕΦ τον στέλνει Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-33, 48-49, 73-69.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.