ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το πρώτο βήμα για το 36ο

Οι τελικοί στην Α1 πόλο Ανδρών ξεκίνησαν. Με τον Ολυμπιακό να κάνει καλά τη δουλειά του. Νίκησε 8-6 στο Παπαστράτειο τον ΝΟΒ, με «όπλο» την άμυνά του και την πολύ καλή εμφάνιση του Ζερδεβά. Το πρώτο βήμα για το 36ο.

Πρώτο βήμα κόντρα σε όλους

Ο πρώτος τελικός της Α1 πόλο Ανδρών ήταν ματς για γερά νεύρα. Με διαιτησία που σηκώνει συζήτηση, ειδικά με τον τρόπο που σφύριζαν οι δύο διαιτητές. Με τις άμυνες και τους τερματοφύλακες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Και βεβαίως, τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη. Έτσι η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών. Δείχνοντας την ποιότητα των παικτών του. Κόντρα σε όλους και σε όλα. Δείχνοντας πώς ό,τι κι αν συμβαίνει γύρω-γύρω, οι «ερυθρόλευκοι» είναι αποφασισμένοι για να πάρουν το πρωτάθλημα και να κλείσουν τη χρονιά με το νταμπλ.

Το «κλειδί» ήταν η άμυνα

Μετά από ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο και με το σκορ στο 3-4, ο Ολυμπιακός αποφάσισε να παίξει άμυνα. Άμυνα Ευρώπης. Άμυνα που αποτελεί το σημείο κατατεθέν του Θρύλου όλα αυτά τα χρόνια. Κράτησε τη Βουλιαγμένη χωρίς γκολ για κάτι περισσότερο από 14 λεπτά. Με επί μέρους 4-0, βρέθηκε να προηγείται 7-4. Παρότι ο ΝΟΒ μείωσε σε 7-6 με δύο γρήγορα γκολ, παρότι πάλι οι φουνταριστοί δεν πήραν τις αποβολές που έπρεπε, ο Φιλίποβιτς έβαλε το γκολ με το οποίο «κλείδωσε» η νίκη. Το πρώτο βήμα για το 36ο.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-3, 2-0, 3-2.

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (π/π, 7:24), 1-1 Γκιουβέτσης (π/π, 3:51), 2-1 Μουρίκης (π/π, 3:04),

2ο οκτάλεπτο: 2-2 Αλαφραγκής (κόντρα, 5:20), 2-3 Κουρούβανης (κόντρα, 4:40), 3-3 Γκίλλας (περιφέρεια, 1:44), 3-4 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 0:29),

3ο οκτάλεπτο: 4-4 Δερβίσης (περιφέρεια, 7:32), 5-4 Μπούσλιε (π/π, 0:51)

4ο οκτάλεπτο: 6-4 Φιλίποβιτς (πέναλτι, 7:05), 7-4 Γκίλλας (π/π, 2:48), 7-5 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 2:17), 7-6 Χαλυβόπουλος (κόντρα, 1:42), 8-6 Φιλίποβιτς (π/π, 0:18)