Το ευρωπαϊκό ταξίδι τέλειωσε – Τώρα πρωτάθλημα

Το θερμό χειροκρότημα του κόσμου, η αποθέωση του Γιώργου Πρίντεζη και η εξαιρετική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού στο Βελιγράδι ήταν τα στοιχεία που καθόρισαν τη δεύτερη ημέρα του τουρνουά. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 84-74 από την Μπαρτσελόνα, αλλά αυτό δεν αλλάζει. Το ευρωπαϊκό ταξίδι τέλειωσε – Τώρα πρωτάθλημα.

Είχε νευρικό ξεκίνημα

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν καλά στον μικρό τελικό. Ίσως η απογοήτευση από τον τρόπο που χάθηκε η πρόκριση στον τελικό, ίσως το πείσμα της Μπαρτσελόνα μετά την έντονη κριτική που ασκήθηκε μετά την ήττα από τη Ρεάλ. Έτσι, οι Καταταλανοί προηγήθηκαν 10-2 στο 4′. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε σε 10-7 με το τρίποντο του Γουόκαπ. Η Μπαρτσελόνα εκ νέου ανέβασε τη διαφορά στους 6 (15-9). Η είσοδος του Σλούκα βοήθησε και ο Βεζένκοφ μείωσε σε 15-13, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 20-18, χάρη στο φόλοου του Μάρτιν.

Έλειψε στο τέλος η συγκέντρωση

Η ομάδα του Μπαρτζώκα στο δεύτερο δεκάλεπτο αποφάσισε να παίξει άμυνα. Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Έλληνας τεχνικός, με το σκορ στο 26-20 (12′). Με σερί 6-0 και πόντους από ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη ισοφάρισε 28-28 στο 15′. Με ένα δίποντο του Σλούκα και 1/2 βολές του έμπειρου γκαρντ, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν 31-30, 4:43 για το ημίχρονο. Το τρίποντο του Αμπρίνες έκανε το 35-31, αλλά απάντησε ο Λαρεντζάκης (35-34). ΜακΚίσικ και Ζαν Σαρλ έφεραν το 38-37 υπέρ του Θρύλου, 1:54 για το ημίχρονο. Στα τελευταία 114 δευτερόλεπτα χάθηκε η συγκέντρωση, η Μπαρτσελόνα έκανε επί μέρους 8-0 κι έκλεισε το ημίχρονο με 45-38.

Η αφύπνιση του Βεζένκοφ

Στο πρώτο δίλεπτο της 3ης περιόδου οι δύο ομάδες σκόραραν αμφότερες. Με το σκορ να είναι 50-42. Εκεί, όμως, η Μπαρτσελόνα έκανε ένα σερί 7-0 και βρέθηκε να προηγείται 57-42 στο 25′. Με το σκορ στο 60-46, ο Ολυμπιακός άλλαξε το… τσιπάκι του. Λες και «ξύπνησε» μετά από πεντάλεπτο που ήταν σε αγωνιστικό «λήθαργο». Με μπροστάρη τον Βεζένκοφ. Έβαλε 8 σερί πόντους, ενώ με τη συνδρομή του Σλούκα ο Θρύλος μείωσε 62-56, 45” πριν λήξει η περίοδο. Με το σκορ αυτό έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το χειροκρότημα του κόσμου

Με αρχή την άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς. Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ μείωσε στους 4 (64-60) στο 33′. Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε ξανά στους 8 (68-60), αλλά τρίποντο του Σλούκα και δίποντο του ΜακΚίσικ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε απόσταση ενός τρίποντου (68-65) στο 36′. Τα τάιμ άουτ των Καταλανών έπιασε τόπο… Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στο παρκέ με επί μέρους 7-1 (75-66) στο 37′. Με τον Μίροτιτς να σκοράρει συνεχώς, η διαφορά πήγε αρχικά στο 9 (79-70) και στο φινάλε στους δέκα (84-74) με το δίποντο και τις ασίστ του Καλάθη. Αλλά, όλοι ασχολούνται με τον Γιώργο Πρίντεζη που πέρασε στο παρκέ για τα τελευταία 57”. Με τον κόσμο να τον αποθεώνει στην «Stark Arena». Το ευρωπαϊκό ταξίδι τέλειωσε – Τώρα πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-38, 62-56, 84-74.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.