ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

To πρώτο για τα κορίτσια μας

Η ιστορία έγραψε.. Ήταν 31 Μαρτίου όταν στον ουρανό του Καρπενησίου η Φιλιώ Μανωλιουδάκη σήκωνε το πρώτο κύπελλο στην ιστορία της ομάδας. Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική τα κορίτσια του Θρύλου όμως κατάφεραν στο τέλος να πανηγυρίσουν το τρόπαιο επικρατώντας της  Βουλιαγμένης με 14-11 στον μεγάλο τελικό.

Με πολύ δυνατές μονομαχίες, μπροστά και από τα δυο τέρματα, άρχισε η αναμέτρηση στο κολυμβητήριο του Καρπενησίου. Χρειάστηκε να περάσουν τρία αγωνιστικά λεπτά για να ανοίξει το σκορ από τη Βουλιαγμένη. Αβραμίδου και Βασιλική Πλευρίτου απάντησαν στα γκολ των τυπικά φιλοξενούμενων για το 2-2 με το πρώτο οκτάλεπτο να λήγει με 2-3. Οι άμυνες πρωταγωνίστησαν και στην αρχή του δεύτερου οκταλέπτου, με την Ελευθερία Πλευρίτου να φέρνει εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα (3-3), στο 5:52 εκμεταλλευόμενη ιδανικά τον παίκτη παραπάνω. Με τον ίδιο τρόπο έγινε και το 4-4 από την Μόνικα Έγκενς. Η Άλκηστη Αβραμίδου έφυγε στην κόντρα και με το δεύτερο προσωπικό της γκολ, ισοφάρισε για το 5-5. Νέα ισοπαλία στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να σκοράρει με την Μυριοκεφαλιτάκη για το 6-6. Στο 00:39 της περιόδου οι  «ερυθρόλευκες» πέρασαν μπροστά, για πρώτη φορά στον αγώνα, χάρη στο γκολ της Μόνικας Έγκενς, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 7-7.

Το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο οκτάλεπτο. Η Τζούλια Έμολο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά (8-7) και η Άλκηστη Αβραμίδου με το τρίτο προσωπικό της γκολ, σταμάτησε το σερί της Βουλιαγμένης και διαμόρφωσε το 9-9. Ασημάκη και Μαργαρίτα Πλευρίτου έδωσαν προβάδισμα δυο γκολ  στις «ερυθρόλευκες» (11-9), για να λήξει η περίοδος με 11-10. Στο 5:27 της τέταρτης περιόδου η Ελευθερία Πλευρίτου έδωσε εκ νέου προβάδισμα δυο γκολ στον Θρύλο, προβάδισμα που διατήρησε η Χρυσή Διαμαντοπούλου, αποκρούοντας πέναλτι της Βουλιαγμένης. Ο Ολυμπιακός με την  Έγκενς να πετυχαίνει δυο γκολ, έτρεξε ένα σερί 3-0 και με το 14-10 στο 3:53, ουσιαστικά “καθάρισε” την υπόθεση τίτλος. Με το τελικό 14-11 ο Ολυμπιακός ανακηρύχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας, γράφοντας ιστορία, καθώς αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος του θεσμού.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 5-4, 4-3, 3-1

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ.2, Έγκενς 4, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 3, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 1, Έμολο 1, Πλευρίτου Β. 1, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου, Φουντωτού.

Βουλιαγμένη (Καμμένου): Κούβδου Έλ., Νιχάους 2, Χυδηριώτη 3, Τζελέπη, Κωτσιά, Ξενάκη 3, Μαυρωτά, Πάτρα 1, Κούλχαας 2, Διαμαντοπούλου, Κοκκινάκη, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ε..