ΠΟΛΟ

Το Περιστέρι στα Ημιτελικά

Nτέρμπι με ξύλο στο φινάλε

Αυτός ο Προημιτελικός τα είχε όλα. Πάθος, ένταση, ακόμη κα δυστυχώς… ξύλο στο φινάλε (τελείωσε γρήγορα το επεισόδιο) με το Περιστέρι να παίρνει την πρόκριση στον Ημιτελικό του Final – 8 του Κυπέλλου των Ανδρών νικώντας 11-9 τον ΠΑΟΚ στο κολυμβητήριο του Λαιμού, χάρις σε γκολ του Φάρμερ στα 36’’ πριν τη λήξη και του κορυφαίου του αγώνα Διονύση Καρούντζο στο 1’’.

Από την αρχή το παιχνίδι ήταν σκληρό με τρεις αποβολές χωρίς αντικατάσταση (δύο για το Περιστέρι με Τζώρτζη και Τσαγκάρη και μία για τον ΠΑΟΚ με τον Νίκο Προσινικλή) στο α’ μέρος. Αλλά η κατάσταση ξέφυγε στο τέλος όταν στην τελευταία επίθεση του «δικεφάλου» του βορρά οι Περιστεριώτες έβγαλαν την άμυνα. Τότε υπήρξε συμπλοκή παικτών με τους Πολυμέρη Προσινική και Σγουρίδη να αποβάλλονται χωρίς αντικατάσταση διότι χτύπησαν αντιπάλους. Μετά από δυο λεπτά, ωστόσο, η ένταση εξομαλύνθηκε και το Περιστέρι πανηγύρισε τη σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά ενάντια σε έναν ΠΑΟΚ, που έδειξε ότι μπορούσε να κατακτήσει κι εκείνος το «εισιτήριο» για την τετράδα.

Η εξέλιξη του ματς

Το ματς ήταν πολύ σκληρό στο πρώτο ημίχρονο με αποκορύφωμα την αποβολή με αντικατάσταση του Τσαγκάρη του Περιστερίου, σχεδόν δύο λεπτά πριν τη λήξη της όταν και ο Ράντονιτς έκανε το 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ με πέναλτι. Είχαν προηγηθεί ωραίο γκολ του Κουκουμάκη για το 0-1 και γκολ από την περιφέρεια του Ράντοντς στα 3:07.  Το Περιστέρι, πάντως, απάντησε με πολύ ωραίο γκολ του Καρούντζου στα 28’’ για το 2-2 του α’ οκταλέπτου.

Στην 2η περίοδο ο Φάρμερ κέρδισε πέναλτι από τον Πολυμέρη Προσινικλή με τον Καρούντζο να ευστοχεί για το 3-2 στα 5:50, με τις δυνατές μονομαχίες να κυριαρχούν και πάλι.

Στα 3:26 μετά από επιθετικό φάουλ ο Ράντονιτς έφυγε στην κόντρα και ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ, ενώ στα 2:13 είχαμε ακόμη δύο αποβολές με αντικατάσταση, από μία για κάθε ομάδα. Εκτός πέρασαν οι Νίκος Προσινικλής και Τζώρτζης.

Το Περιστέρι, λίγο αργότερα, κέρδισε αποβολή και μετά από ωραία σίστ του Γερακούδη ο Πανανικολάου σκόραρε από το φουνταριστό (1:29) για το 4-3, το οποίο έμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να διαμαρτύρεται πως στο τελευταίο σουτ του Κεχαλάρη – το οποίο απέκρουσε ο Καραμπέτσος με τη βοήθεια και του δοκαριού – η μπάλα πέρασε τη νοητή γραμμή του τέρματος.

Το ματς συνέχισε να είναι δυναμικό στο β’ ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει σε 4-4 στον παραπάνω με τον Γιαννόπουλο στα 5:53, αλλά τον Καρούντζο να απαντά άμεσα (5:36) από το δεύτερο δοκάρι για το 4-5!

Ο Γιαννόπουλος πήρε και πάλι το… όπλο του σκοράροντας με φοβερή λόμπα στα 4:15 για το 5-5, με τον Παναγιώτη Λαδά να βάζει εκ νέου τον ΓΣΠ μπροστά στο σκορ με ωραίο γκολ από το φουνταριστό στα 1:48.

Ο ΠΑΟΚ αφού βρήκε τα πρώτα του γκολ με τον Ράντονιτς βρήκε και τα επόμενα τρία με τον Γρηγόρη Γιαννόπουλο, που με σουτ από το «3» στον παραπάνω ισοφάρισε σε 6-6 στα 6:36 και μάλιστα πήρε το προβάδισμα στα 5:50 με εύστοχο πέναλτι του Ράντονιτς το οποίο κέρδισε ο Σγουρίδης από τον Κουκουμάκη.

ΤΟ Περιστέρι βρήκε το σθένος να απαντήσει (7-7) με πολύ ωραίο σουτ του Μιρόνοφ από την περιφέρεια στα 5:02, αλλά και οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένοι.

Ο Κεχαλάρης με δύο διαδοχικά γκολ, το πρώτο στα 4:24 στρον παραπάνω και το δεύτερο στα 3:31 στα ίσια (με την μπάλα να γλιστρα από τα χέρια του Καραμπέτσου) έκανε το 9-7!

Στα 3:18 το Περιστέρι κέρδισε πέναλτι με τον Παπανικολάου να τραυματίζεται στο πρόσωπο, να του παράσχονται οι πρώτες βοήθειες και να επιστρέφει στο παιχνίδι. Ο Καρούντζος εκτέλεσε και με το 4ο του γκολ στο ματς μείωσε σε 9-8.

Στα 2:35 ο ΓΣΠ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Σιορδίλη να νικά τον Φάρμερ (από το φουνταριστό), αλλά στην επόμενη φάση τα κατάφερε με τον Καρούντζο στην κόντρα να κάνει το 9-9!

Το Περιστέρι, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, έβγαλε την άμυνα και κατάφερε αφού γύρισε ωραία την μπάλα να σκοράρει με τον Φάρμερ από το φουνταριστό στα 36’’ το γκολ, που έμελλε να είναι και το νικητήριο.’

Ξύλο στο φινάλε

Σε εκείνο το σημείο ο Χατζηθεοδώρου κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά στη συνέχεια αποβλήθηκε με κόκκινη, με τους Περιστεριώτες να διαμαρτύρονται ότι συνέχιζε να δίνει οδηγίες. Στην επίθεση του ΠΑΟΚ η ομάδα του Κώστα Λούδη έβγαλε την άμυνα για να ακολουθήσει χαμός με τους Πολυμέρη Προσινικλή και Σγουρίδη  να αποβάλλονται χωρίς αντικατάσταση.

Το τελικό 11-9 διαμόρφωσε ο κορυφαίος των νικητών Διονύσης Καρούντζος στα 6 δέκατα για τη λήξη του ματς

ΠΑΟΚ – ΓΣ Περιστερίου 9-11 (2-2, 1-2, 2-2, 4-5)

Εξέλιξη:

1η περίοδος: 0-1 6:56  Κουκουμάκης, 1-1 3:07 Ράντονιτς, 1-2 2:05 Ράντονιτς πεν., 2-2 0:28 Καρούντζος π./π.

2η περίοδος: 2-3 5:50 Καρούντζος πεν., 3-3 3:26 Ράντονιτς κόντρα, 4-3 1:29 Παπανικολάου π/π

3η περίοδος: 4-4 5:53 Γιαννόπουλος π/π, 4-5 Καρούντζος 5:36, 5-5  4:15 Γιαννόπουλος λόμπα, 5-6 1:48 Λαδάς

4η περίοδος: 6-6 6:36 Γιαννόπουλος, 7-6 5:50 Ράντονιτς πεν., 5:02 7-7 Μιρόνοφ, 8-7 4:24 Κεχαλάρης π/π., 3:31 9-7 Κεχαλάρης, 3:18 9-8 Καρούντζος πεν., 9-9 2:18 Καρούντζος, 9-10 0:36 Φάρμερ, 9-11 0:01 Καρούντζος

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Σιορδίλης, Σαρησάββας, Ραντόγεβιτς, Προσινικλής Ν., Μαρινάγης, Κεχαλάρης 2, Γιαννόπουλος 3, Σγουρίδης, Παπάκος, Προσινικλής Π., Ράντονιτς 4, Νάνος, Μανθογιάννης, Κουτσαντάς, Κουγιούνης

ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου 1, Λαδάς Π. 1, Φάρμερ 1, Γερακούδης, Κουκουμάκης 1, Αγκόρτσας, Καρούντζος 6, Μιρόνοφ 1, Κλήμος, Τζώρτζης, Τσαγκάρης, Αϊβαλιώτης, Γιαννόπουλος., Μπιτσάκος.