ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η Εθνική Γυναικών άγγιξε τον θρίαμβο

Μια τεράστια νίκη άγγιξε η εθνική πόλο Γυναικών, που έχει τον Ολυμπιακό ως βάση της, στο ντέρμπι του ομίλου με την Ισπανία. Τελικά το ματς έληξε ισόπαλο 10-10. Η Εθνική Γυναικών άγγιξε τον θρίαμβο.

Μέτρησε ο παίκτης παραπάνω

Τα κορίτσια της Ελλάδας έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς. Με δύο γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου και ένα της Νίνου βρέθηκαν στο 3-1, λιγότερο από δύο λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο οκτάλεπτο. Στο δεύτερο, τα άσχημα ποσοστά στον παίκτη παραπάνω, επέτρεψαν στην Ισπανία να επιστρέψει. Με το ημίχρονο να λήγει 6-6. Τα τρία ελληνικά γκολ της περιόδου σημείωσαν οι αδερφές Πλευρίτου, ένα η καθεμία.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ανέλαβε δράση η Βάσω και η Ξενάκη για το 8-6, αλλά στον παραπάνω οι Ισπανίδες ισοφάρισαν 8-8. Ανάλογο σκηνικό και στο τέταρτο. Αν και η «φούρια ρόχα» προηγήθηκε 9-8, η Ελλάδα το γύρισε και βρέθηκα στο 10-9, 3:10 πριν το τέλος. Όμως, στο τέλος η Ισπανία ισοφάρισε σε 10-10. Η Εθνική Γυναικών άγγιξε τον θρίαμβο.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-3, 2-2, 2-2.

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Εσπάρ (π/π, 6:32), 1-1 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:02), 1-2 Ελ. Πλευρίτου (πέναλτι, 2:45), 1-3 Νίνου (περιφέρεια, 1:47), 2-3 Ορτίθ (περιφέρεια, 0:35)

2ο οκτάλεπτο: 3-3 Ορτίθ (π/π, 6:50), 3-4 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 4:57), 3-5 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 3:42), 4-5 Μ. Γκαρθία (φουνταριστό, 3:19), 4-6 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:08), 5-6 Ρουίθ (π/π, 1:18), 6-6 Ορτίθ (περιφέρεια, 0:40)

3ο οκτάλεπτο: 6-7 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:00), 6-8 Ξενάκη (φουνταριστό, 3:48), 7-8 Ρουίθ (περιφέρεια, 3:25), 8-8 Λέιτον (φουνταριστό, 0:42)

4ο οκτάλεπτο: 9-8 Ρουίθ (π/π, 6:26), 9-9 Ξενάκη (περιφέρεια, 5:09), 9-10 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 3:10), 10-10 Ρουίθ (π/π, 1:00)

Ισπανία (Μικέλ Όκα): Λ. Εστέρ, Νόγκε, Α. Εσπάρ 1, Μπ. Ορτίθ 3, Πέρεθ, Γκονζάλεθ, Ρουίθ 4, Πένα, Φόρκα, Καμούς, Μ. Γκαρθία 1, Λέιτον 1, Τέρε.

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη, Μ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 2, Νίνου 1, Πάτρα, Σιούτη, Β. Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.