ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Το «γύρισε» με Ντιμπαλά η Γιουβέντους! (Video)

Παρά το γεγονός ότι η πρωταθλήτρια Ιταλίας βρέθηκε να χάνει 2-0 από τη Τζέναο, με ηγέτη και τοπ σκόρερ τον Ντιμπαλά που πέτυχε χατ-τρικ η Γιουβέντους ΄’εκανε επική ανατροπή θριαμβεύοντας με 2-4.

Την προέλασή της στο ιταλικό πρωτάθλημα συνέχισε η Γιουβέντους, η οποία αν και τα …  χρειάστηκε κόντρα στην Τζένοα, κατάφερε να φύγει νικήτρια από τη Γένοβα με το εντυπωσιακό 2-4

Η εκ τωn αντιπάλων του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του Champions League ξεκίνησε πολύ νωθρά το ματς, αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με …αυτογκόλ του Πιάνιτς!

Μάλιστα, στο 7’ η «Βέκια Σινιόρα» βρέθηκε στη δύσκολη θέση α κυνηγάει δύο γκολ την Τζένοα, αφού ο Γκαλαμπίνοφ ευστόχησε σε πέναλτιγια το 2-0

Απόφαση που πάρθηκε μέσω βίντεο για μαρκάρισμα του Ρουγκάνι στον σκόρερ, προκαλώντα ςτα έντονα παράπονα των ανθρώπων της Γιουβέντους, αφού όπως φάνηκε, ο παίκτς της Τζένοα βρισκόταν σε αντικανονική θέση

Η αντίδραση της Γιουβέντους υπήρξε άμεση, με την Ντιμπαλά στο 14΄’ να μειώνει σε 2-1 με δεξί παλσέ, έπειτα από γύρισμα στου Πιάνιτς

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Γιουβέντους ισοφάρισε το ματ με πέναλτι, το οποίο επίσης υποδείχθηκε  κατόπιν χρήσης βίντεο για χέρι του Λάζοβιτς. Ο Ντιμπαλά ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών με ψύχραιμο τρόπο για το 2-2

Επιβλητική η Γιουβέντους στην επανάληψη

Η γρήγορη ισοφάριση απογείωσε στα ύψη τον δείκτη αυτοεποίησης των ποδοσφαιριστών του Αλέγκρι

Έτσι στο 62’ η «Βέκια Σινιόρα» πήρε προβάδισμα στο σκορ με όμορφη  ενέργεια του Κουαδράδο, μετά την μπαλιά του Μάντζουκιτς (2-3). Το τελικό 2-4 διαμορφώθηκε στο

92′ με το σουτ του Ντιμπάλα εντός περιοχής, με τον Αργεντίνο να κάνει χατ-τρικ.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Λιχτστάινερ (74′ Μπαρτσάλι), Ρουγκάνι, Κιελίνι, Αλεξ Σάντρο, Πιάνιτς (81′ Μπετανκούρ), Κεντίρα (58′ Ματουιντί), Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν.