Το εξπρές του… μεσημεριού!

15322538_889924391143161_1924902602_o

Ένα ξέσπασμα τεσσάρων λεπτών ήταν αρκετό για να δώσει στον Ολυμπιακό την νίκη απέναντι στον Λεβαδειακό με το εμφατικό 4-0 και να χαρίσει πολλά χαμόγελα στους φιλάθλους που βρέθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Οι ερυθρόλευκοι, που δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να μπλέξουν σε… περιπέτειες τύπου Κέρκυρας, “μίλησαν” στο δεύτερο ημίχρονο παίρνοντας το προβάδισμα με εκπληκτικό ψαλίδι του Ιντέγε και “γκάζωσαν” από το 70′ έως το 74′ πετυχαίνοντας τρία υπέροχα τέρματα. MVP του αγώνα ο Νιγηριανός, επιστροφή στα γκολ για Φορτούνη – Μιλιβόγεβιτς, μεγάλος άτυχος ο Πάρντο που έχασε δύο καλές ευκαιρίες να σκοράρει.

Ο αγώνας:

Περιμένοντας κάτι αντίστοιχο με το παιχνίδι απέναντι στην Κέρκυρα, ο Ολυμπιακός γνώριζε πως για να φτάσει στην νίκη θα έπρεπε να έχει ενέργεια και να καταφέρει να “σπάσει” την πολυπρόσωπη άμυνα του Λεβαδειακού. Ο Πάουλο Μπέντο, θέλοντας να αποφύγει τα δυσάρεστα της περασμένης αγωνιστικής, επέλεξε αυτή τη φορά την “σίγουρη” ενδεκάδα σε διάταξη 4-2-3-1.

Η πρώτη επίσκεψη των ερυθρολεύκων στα καρέ του Λεβαδειακού έγινε νωρίς νωρίς, μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Ιντέγε βρέθηκε από δεξιά και έβγαλε μπαλιά στην περιοχή. Ο Σεμπά σε πρώτο χρόνο δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ όπως θα το ήθελε και ο επερχόμενος Φορτούνης με μία “χλιαρή” κεφαλιά είδε τον Ναμάσκο να μπλοκάρει την μπάλα. Οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει το προβαδισμα με την συμπλήρωση 20 λεπτών, όταν ο Ιντέγε βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ναμάσκο ύστερα από μπαλιά του Σεμπά. Ο Νιγηριανός απέφυγε τον πορτιέρο του Λεβαδειακού με ωραίο τρόπο και πλάσαρε σε κενή εστία, αλλά ο Μουλόπουλος που ακολούθησε την φάση πρόλαβε την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα και κράτησε το “μηδέν” για τους Βοιωτούς. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και να απειλεί δίχως να φτάνει στο γκολ με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Έχοντας ουσιαστικά “πετάξει” το πρώτο ημίχρονο στα σκουπίδια, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασισμένος στο δεύτερο 45λεπτο για να “καθαρίσει” τα πράγματα και να μην ξυπνήσουν ολότελα μνήμες… Κέρκυρας! Χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά για να μπει το γκολ που έψαχαν οι πρωταθλητές και ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Σεμπά έδωσε με το κεφάλι στον Ιντέγε κι αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε ένα τρομερό ανάποδο ψαλίδι με το οποίο νίκησε τον Ναμάσκο και έγραψε το 1-0. Στο 66′ οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, όταν ο Ιντέγε ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μουλόπουλο, αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε τη λευκή βούλα αλλά το σημείο του κόρνερ. Κάπου εκεί ξεκίνησε μία… καταιγίδα στο Καραϊσκάκη που διήρκησε τέσσερα λεπτά! Στο 70′ ο Μιλιβόγεβιτς πήρε εξαιρετική ασίστ από τον Ντε λα Μπέγια και έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα με το γνωστό του απαράμιλλο στυλ στα δίχτυα του Ναμάσκο για δεύτερη φορά. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί του δευτέρου τέρματος ήρθε και το τρίτο από τον Κώστα Φορτούνη ένα λεπτό αργότερα. Ο Σεμπά μοίρασε καταπληκτικά από αριστερά στον Θεσσαλό άσσο των πρωταθλητών, κι αυτός πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι για το 3-0. Η όρεξη τόσο των παικτών του Πάουλο Μπέντο όσο και της εξέδρας είχε ανοίξει για καλά, με αποτέλεσμα στο 74′ να μπει και τέταρτο γκολ! Ο Πάρντο κυνηγώντας μία φάση έγινε αποδέκτης της μπάλας, έδωσε στον Ντε λα Μπέγια κι αυτός σήκωσε για τον Ιντέγε. Ο Νιγηριανός από πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να νικήσει τον Ναμάσκο και να γράψει το 4-0 για τους πρωταθλητές. Παρότι αυτό ήταν το τελικό σκορ του αγώνα, ο Ολυμπιακός έχασε κι άλλες κλασσικές ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά του, αλλά στάθηκε άτυχος σε δύο περιπτώσεις, όταν ο Φελίπε Πάρντο αρχικά στο 79′ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας των Βοιωτών και αργότερα όταν βγήκε τετ-α-τετ με τον Ναμάσκο και δεν κατάφερε να τον νικήσει με πλασέ. Ο πορτιέρο του Λεβαδειακού απέκρουσε με τα πόδια, σε μία φάση που θα μπορούσε εύκολα να είχε επιτευχθεί το πέμπτο γκολ αν ο Κολομβιανός “μοίραζε” δεξιά στον Ανδρούτσο που ακολουθούσε.

Το 4-0 έμεινε μέχρι το τέλος και πλέον ο Ολυμπιακός που εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, προετοιμάζεται για την πρώτη θέση και στον όμιλό του στο Europa League αφού το επόμενο παιχνίδι είναι το “ντέρμπι κορυφής” με τον ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Π. Μπέντο): Λεάλι, Ντε λα Μπέγια, Ντα Κόστα, Μποτία, Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (73′ Ανδρούτσος), Σεμπά, Φορτούνης, Ελιγιουνούσι (72′ Πάρντο), Ιντέγε (76′ Καρντόζο)

Λεβαδειακός (Ρ. Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Τριποτσέρης, Κουλιμπαλί (60′ Βασιλείου), Μαχαίρας (73′ Καλτσάς), Μέντεζ, Μάντζιος, Τόνι, Έντγουίν, Μιλιάζες, Μουλόπουλος, Λοσέμι (46′ Γιακουμάκης)