Το «εξπρές» πέρασε από τη Βούλα

Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν στο πρωτάθλημα. Αν και έχουν ήδη κατακτήσει την πρώτη θέση, δεν βγάζουν το πόδι από το… γκάζι. Καθώς παρότι ο Μιτσέλι είχε βασική μόνο την Μλεΐνκοβα, τα κορίτσια του έπαιξαν καλά. Το αποτέλεσμα ήταν η «καθαρή» νίκη με 3-0 σετ, με πρώτη σκόρερ την Τσιτσιγιάννη (18π.). Το «εξπρές» πέρασε από τη Βούλα.

Φανερά καλύτερος

Αν και ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς και βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ με 5-3, αντέδρασε άμεσα. Καταρχάς ισοφάρισε 5-5 με τον άσσο της Τσιτσιγιάννη. Στη συνέχεια, η Βλαχάκη έκανε το 5-8 και το 6-10. Ωστόσο, η Θέτιδα ισοφάρισε 11-11. Όμως από το 14-15 με την Τσιτσιγιάννη, οι «ερυθρόλευκες» δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα. Διότι η Μλεΐνκοβα πήρε το μπλοκ άουτ για το 15-19, ενώ το μπλοκ της Κωνσταντέλλου έκανε το 17-22. Ο Θρύλος έκλεισε το πρώτο σετ με σερί 5-0 και το μπλοκ της Τάνη για το 17-25.

Επέβαλλε το παιχνίδι του

Δυνατά μπήκαν τα κορίτσια του Θρύλου και στο δεύτερο σετ. Μιας και η Μλεΐνκοβα έκανε το 0-3. Στη συνέχεια, η Βλαχάκη έκανε το 2-6, ενώ η Τσιτσιγιάννη το 3-7. Ακολούθως ο άσσος της Κωνσταντέλλου ανέβασε το σκορ στο 8-14, ενώ η Λαμπρούση πήρε τον πόντο για το 9-16. Στη συνέχεια, η Μλεΐνκοβα το 15-22, για να κλείσει το σετ με τον πρώτο χρόνο της Κωνσταντέλλου, για το 0-2 με 16-25.

Πέρασε από τη Βούλα

Επιπρόσθετα, το τρίτο σετ άρχισε με μπλοκ από την Τσιτσιγιάννη (0-1). Αλλά σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα, σε αυτό οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 8-8. Αλλά εκεί οι κοπέλες του Θρύλου ξέφυγαν με 2 πόντους (8-10), χάρη στο πλασέ της Βλαχάκη. Παρότι η Θέτιδα το γύρισε (11-10), ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +3 (11-14) μετά τον άσσο της Κωνσταντέλλου. Επίσης, με μπλοκ άουτ και μπλοκ της Λαμπρούση, ο Θρύλος βρέθηκε στο 12-18. Μετά, δύο σερί επιθέσεις της Μλεΐνκοβα και το πλασέ της Τάνη οδήγησαν στο 13-23. Για να τελειώσει το σετ (16-25) και το ματς (0-3) με το μπλοκ της πασαδόρου του Ολυμπιακού. Το «εξπρές» πέρασε από τη Βούλα

Τα σετ 0-3 σε 1.12: 17-25, 16-25, 16-25

• 1ο σετ: 5-8, 14-16, 17-21, 17-25
  • 2ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 16-25
  • 3ο σετ: 7-8, 12-16, 13-21, 16-25

** Οι πόντοι της Θέτιδας Βούλας προήλθαν από 3 άσσους, 20 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλου και του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλου.

ΘΕΤΙΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Χέιντεν 6 (5/31 επ., 1 άσσος, 22% υπ. – 22% άριστες), Οκάρο 3 (3/18 επ.), Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Σιρίνινα 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Μερτέκη 7 (7/28 επ., 41% υπ. – 26% άριστες), Παπαγεωργίου 8 (3/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ., 60% υπ. – 40% άριστες), Παυλοπούλου, Σπανάκη 1 (1/7 επ.), Κοντονή (λ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Κωνσταντέλλου 7 (4/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/9 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 12 (11/24 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 23% άριστες), Τσιτσιγιάννη 18 (14/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τάνη 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 12 (12/28 επ., 20% υπ.) / Σαμπάτη (λ., 62% υπ. – 31% άριστες), Αρτακιανού (λ.)