Ένα δεκάλεπτο του ήταν αρκετό

Η κούραση από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ήταν εμφανής. Όπως και η έλλειψη ενέργειας. Επίσης, η Καρδίτσα ήταν άκρως ανταγωνιστική. Αλλά μετά το 27′ ο Θρύλος πάτησε γκάζι. Επομένως το 53-57 έγινε 84-68, καθώς ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους σκορ 31-15! Ένα δεκάλεπτο του ήταν αρκετό.

• Ο MVP: Μιχάλης Λούντζης. Ήρθε από τον πάγκο και έκανε ένα καλό ματς, ειδικά επιθετικά με 16 πόντους, δίνοντας σημαντικές λύσεις.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος. Σε πόντους από δεύτερες επιθέσεις (12-3) και λάθη αντιπάλου (14-8).
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Νεοκλής Αβδάλας. Ο νεαρός έπαιξε 15:31, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει με 0/5 σουτ, (σ.σ. 0/2διπ. και 0/3τρ.)
  • THE POINT: Τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας του Θρύλου με 65% στο δίποντο (19/29) και 46% στο τρίποντο (12/26) έπαιξαν ρόλο.

Το μυαλό ήταν αλλού

Ο Ολυμπιακός μπήκε νευρικά στο ματς. Καθώς χρειάστηκε 4′ για να προηγηθεί με 6-5, χάρη στο τρίποντο του Κάνααν. Εξάλλου, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καθαρό μυαλό. Το αποτέλεσμα ήταν πολλές, δεύτερες επιθέσεις για την Καρδίτσα (σ.σ.: 6 επιθετικά ριμπάουντ). Αλλά τα 5/7 τρίποντα στο δεκάλεπτο, με τον Μήτρου-Λονγκ να έχει 2/2, οδήγησαν στο 21-15 (9′). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 11-0 και προηγήθηκαν 26-21 (12′), πριν σκοράρει με μια βολή ο Ράιτ (13′).

Βέβαια, ο Λαρεντζάκης βοήθησε επιθετικά (9π.) για την ισοπαλία 32-32 (17′) και το προσπέρασμα (37-36, 19′). Όμως στα τελευταία 110 δευτερόλεπτα η Καρδίτσα έκανε σερί 5-0 για το 37-41 (43”), με τον Πετρούσεφ να διαμορφώνει το 39-41 του ημιχρόνου με 2/2 βολές. Αξίζει να σημειωθεί πώς οι φιλοξενούμενοι πήραν 11 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος, ενώ είχαν 10-0 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, αλλά και 13-5 στον αιφνιδιασμό.

Έφτανε ένα δεκάλεπτο

Βέβαια, ο Κάνααν είναι καλός σουτέρ και με τρίποντο του, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά… κεφάλι στο σκορ (46-45, 23′). Ωστόσο, η μαχητική Καρδίτσα δεν το παράτησε. Κατά συνέπεια βρέθηκε ξανά στο +4 (48-52, 24′) με τον Γουάιτ. Καθώς οι παίκτες του Θρύλου δεν είχαν συγκέντρωση. Παρότι βελτιώθηκαν πολύ στο κομμάτι των ριμπάουντ και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να παίρνουν αβέρτα επιθετικά ριμπάουντ, όπως στο πρώτο μέρος. Αξίζει να σημειωθεί πώς η αφύπνιση του Λούντζη (5π., κερδισμένο επιθετικό φάουλ) μέτρησαν.

Για το 9-0 των «ερυθρόλευκων» και το +5 (62-57). Μετά, με το γκολ-φάουλ και το «coast to coast» του Ράιτ (33′) ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά 10 πόντων (70-60). Κατόπιν, ο Λούντζης συνέχισε να δίνει λύσεις (16π.) για το +14 (77-63, 36′). Αργότερα με τρίποντο του Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο +16 (84-64, 39′), για να λήξει το ματς 85-73. Ένα δεκάλεπτο του ήταν αρκετό.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.